Kan Şekeri Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kan Şekeri Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kan şekeri değerleri, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamak için kanda normal seviyede bir miktar şeker her zaman bulunur. Sağlıklı bireylerde bu kan şekerleri normal değerlerde seyreder. Kan şekeri değerleri tahlilleri yapılırken iki türlü kriter vardır.

Açlık kan şekeri değerleri, bu değerlere bakılırken kişinin 6 ya da 8 saat süre ile muhakkak aç olması hiçbir şey yiyip, içmemesi gerekir. Açlık kan şekeri değerleri 70- 100 arasında olması normal değerler olarak kabul edilir. Eğer açlık kan şekeri değeri 70'in altında ise hipoglisemi, 110'dan fazla ise hiperglisemi denir. Hipoglisemiler oldukça önemlidir çünkü kan şekerlerinin bu şekilde düşmesi önemli beyin hasarlarına neden olabilir. Kan şekerinde iki önemli hormon vardır. Bunlar, insülin ve glukogon hormonları.

İnsülin hormonu, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Glukogon hormonu ise kan şekerini yükselten hormondur bu iki hormon birbiriyle dengeli bir şekilde çalışırsa kan şekeri değerleri normal seviyelerde tutar.

Açlık kan şekeri değeri 101-125 arasında çıkmışsa bozulmuş açlık glisemisi denir. Bu durumda bir sorun var demektir. Bu hastalara muhakkak şeker yükleme testleri önerilmektedir. Bu işlem sonucunda bir problemin olup olmadığı anlaşılır. Bu yapılan şeker yüklemesi sonucu 2. Saatte kan şekeri seviyesi 140'ın üzerine çıkarsa bu durumda gizli şeker hastalığı vardır demektir. Şeker hastalığı teşhisi konduktan sonra 10 yıl öncesine gitmek lazım çünkü şeker birdenbire ortaya çıkan bir durum değildir. Öncelikle insülin direnci gelişir, hasta yavaş yavaş göbek çevresinden kilo almaya başlar. İşte bu dönem gizli şeker dönemidir. Gizli şeker döneminde damar hasarları başlar hasta bu dönemde yakalanırsa şeker hastalığı tanısı konmadan önce yakalanırsa %70 oranında doğru tedavi ve beslenme yöntemleriyle hastalık engellenebilmektedir. Eğer açlık kan şekeri seviyesi 125'in üzerine çıkmışsa ilk akla gelmesi gereken ilk şey şeker hastalığıdır.

Tokluk kan şekeri değerleri, bu tahlillerde ise kişi yemek yemeğe başladığı andan itibaren 2 saat sonrasında yapılan kan şekeri değeridir. Bu değerlerinde 100-140 arasında olması uygun olarak kabul edilir. Eğer bu değerlerden yüksek kan şekeri değerleri mevcutsa ilgili doktorlara gidip gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Tokluk kan şekeri özellikle 140 değerinin altında olması gerekir. Tokluk kan şekeri değeri 140- 200 arasında ise o zaman kişide bozulmuş bir şeker metabolizması akla gelir. Bu duruma bozulmuş şeker toleransı denir. Tokluk kan şekeri seviyesi 200 üzerine çıkmışsa bu kez de akla muhakkak şeker hastalığı gelmelidir. Tokluk kan şekerinin yükselmesi durumu birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Orta çaplı damarların hasar görmesi sonucunda birçok organ hasar görebilir. Kalp damar sisteminde ciddi hastalıklar oluşur, damar sertlikleri ve tıkanıklıkları meydana gelir. Böbrek fonksiyonları bozulur, bacaklardaki damarlara, sinirlere zarar vererek nöropati denen durumu oluşturur. Gözde sorunlar yaratır. Bu nedenle şeker seviyelerini sık sık kontrol ederek normal değerlerde tutmaya özen gösterilmelidir.

Kan Şekeri Değerleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tokluk Kan Şekeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Tokluk Kan Şekeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Kan Şekeri Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Kan Şekeri Belirtileri ve Tedavisi

Açlık Kan Şekeri Nedir?

Açlık Kan Şekeri Nedir?

Açlık Kan Şekeri Yüksekliği

Açlık Kan Şekeri Yüksekliği

Güncel

Kan Şekeri Diyeti Listesi

Kan Şekeri Diyeti Listesi

Güncel

Kan Şekerini Ne Düşürür?

Kan Şekerini Ne Düşürür?