Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür, diyabet hastalarının en büyük problemlerinden biri yüksek kan şekeridir. Yüksek kan şekeri bazı sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir. Kan şekerinin aşırı yükselmesini önlemek adına düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bireyin kullanmış olduğu insülin tabletleri ve ilaçlara rağmen kan şekeri düşmüyorsa birkaç alternatif yollara ihtiyaç duyulabilir. Kan şekeri tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir, kan şekeri nasıl düşürülür, kan şekerini düşürücü bitkisel kürlere değinelim. Ancak uygulanan yöntemler ile kan şekerini düşürme çabası yeterli olmayabilir. Doktorunuza danışarak ve doktorunuz tarafından ilaçların yanında ek tedavi olarak yönlendirilmek daha sağlıklı bir karar olacaktır.


Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?

 • Diyetinizde Doğru Beslenmenin Önemini Kavramak: Diyet listenizde bulunan yiyeceklerin önemini iyi kavramanız gerekmektedir. Çünkü tüketmiş olduğunuz bazı yiyecekler kan şekeri düzeyini daha da yükseltebilmektedir. Bu durumdan ötürü de vücut tepki verecektir. Rafine karbonhidratlar ve şeker, kan şekeri seviyesini daha da hızlı artmasına sebebiyet verirken, kompleks karbonhidratlarda ise kademeli olarak artış yaşanmaktadır.
 • Sağlıklı Karbonhidrat Seçmeye Dikkat Ediniz: Sonuç olarak bütün gıdalar kan şekerine dönüştürülerek, enerji olmak için tüketilmektedir. Ancak bizim burada kan şekerini düşürmek için dikkat edeceğimiz husus bu sürecin çok hızlı olmasına sebebiyet verecek yiyeceklerden kaçınmaktır. Bu yüzden kepekli tahıllar, sebzeler, meyveler, fasulye ve mercimek gibi baklalar ve düşük yağlı süt ürünleri kan şekerini daha yavaş dönüştürmektedir. Bu nedenle bu gıdalardan yeter, miktarda tüketerek herkes için uygun olan enerjiyi elde edebilirsiniz. Besinlerin etiketlerinde düşük yağlı kelimesini mutlaka arayınız ve aklınızdan çıkarmayınız. Her öğün karbonhidrat tüketebilirsiniz fakat uygun miktarda olmak koşuluyla.
 • Egzersiz Programı Uygulamak: Kan şekerini düşürmede en ideal ve en kolay yöntemlerden biridir. Her gün yarım saat kadar düzenli yürüyüş yapmak bile kan şekerini kontrol altına almayı başarabilmektedir.
 • Bol Su İçiniz: Şekerli ve sodalı meyve suları kan şekerini hızla yükselttiğinden bu tür içecekler yerine su içmeniz şiddetli önerilir. Vücudunuzun yeterince su aldığından emin olmanız için günde 8 bardak su içmeye çalışınız. Meyve suyu içmek istiyorsanız kendi evinizde doğal yollar ile hazırlamış olduğunuz şekersiz ve kalori içermeyen içecekleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra suları tatlandırmak için içine limon dilimleri ekleyerek buzdolabında bulundurabilirsiniz. Sıcak günlerde ferahlatıcı ve lezzetli bir içecek olacaktır.
 • Glisemik İndeksi Kontrol Ediniz: Glisemik indeksler genellikle karbonhidrat tüketimi sonrasında kan şekerlerinin yükselmesine göre değişiklik göstermektedir. Glisemik indeksi düşük gıdalar, yüksek gıdalara göre kan şekerini daha az yükseltmektedir.
 • Yiyeceklerinizin Üzerine Tarçın Serpiniz: Uzmanlar tarçının diyabet hastaları olan bireylerde kullanılmasını şiddetle tavsiye etmektedir. Çünkü tarçının kan şekerini azaltmada ılımlı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple yiyeceklerinizde üzerlerine tarçın eklemesi yapabilirisiniz.
 • Daha Fazla Lif Tüketmeye Gayret Ediniz: Lifler vücut sistemini temizleyerek kan şekerini düşürücü özelliği bulunmaktadır. Çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerde lif oranı oldukça yüksektir. Aynı zamanda kuruyemiş, meyve, kepekli tahıllar ve baklalarda lif açısından zengin gıdalardır.
 • Sabır Otu: İçerisinde çok düşük düzeyde glisemik indeks bulunduğundan ötürü şekerli tatlandırıcıların yerine kullanabilirsiniz.
 • Haftada İki Kez Balık Tüketmek: Balığın besin değeri protein olup, protein de karbonhidratlar kadar kan şekerini yükseltmemektedir. Bunun yanı sıra balıklar, beyaz ve kırmızı ete oranla daha az kolesterol ve yağ içermektedir. Bu nedenle somon balığı, ringa ve uskumru gibi daha birçok balık türü omega 3 yağı içerdiğinden trigliserit diye adlandırılan yağı düşürmektedir.

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tokluk Kan Şekeri 70 Etkileri

Tokluk Kan Şekeri 70 Etkileri

Haber Bülteni

Güncel

Kan Şekeri Diyeti Listesi

Kan Şekeri Diyeti Listesi

Güncel

Kan Şekeri Neden Düşer?

Kan Şekeri Neden Düşer?

Kan Şekerini Ne Düşürür?

Kan Şekerini Ne Düşürür?

Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Açlık Kan Şekeri Nedir?

Açlık Kan Şekeri Nedir?

Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri Nelerdir?

Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Hamilelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6