Tokluk kan şekeri 90 Etkileri
19 Haziran 2024

Tokluk kan şekeri 90 Etkileri

Tokluk kan şekeri, bir kişinin ana öğününü tükettikten sonra en az iki saat bekleyerek ölçülen şeker değeridir. Normal bireylerde tokluk kan şekeri 80 mg/dL ile 120 mg/dL arasında olmalıdır. Tokluk kan şekeri parmak ucunda pratik şeker aletleri ile ölçülebilir ya da koldan kan alarak bakılabilir. Yemekten sonra 2. saat beklenerek ölçülen tokluk kan şekeri 90 çıkmışsa bunu normal kabul etmeliyiz. Çünkü normal sınırlar içinde kalmaktadır. Tokluk kan şekeri 2. saatte 140'ın altında olmalıdır. Tokluk kan şekeri ölçülmesi için illa ki büyük porsiyonlu yemek yenmesine gerek yoktur. Ağzınıza bir lokma alsanız bile tokluk oluşmuş sayılmaktadır. Bundan sonra en az iki saat beklenmelidir.

Tokluk Kan Şekeri 90 Etkileri Nelerdir?

Yemekten hemen sonra tokluk kan şekeri 90 gibi bir rakamın çıkması sağlıklı değildir. Bu değer anlamlı olmaz ve sizin şeker hastası olup olmadığınıza dair bir tanı koydurmaz. Diyabet tanısında ya da diyabetin takibinde tokluk kan şekeri 2. saatten sonraki değerler önemlidir. Diyabet tanısında tokluk şekeri açlık şekeri kadar öneme sahiptir. Doğru tanı konması açısından tokluk kan şekeri ölçümünün doğru yapılmasında yarar vardır.

Evde Tokluk Kan Şekeri Ölçümü

Öncelikle kendiniz evde ölçecekseniz parmağınızı kuru pamukla temizleyin. Daha sonra iğneyi parmak ucunuza batırın ve ilk kanı kuru pamukla silin. Tekrar çıkan kanı alete sürün. Çıkan sonuç tokluk kan şekerinizdir. Yalnız en son iki saat önce yemek yemiş olmanız gerekmektedir. Tokluk kan şekeri 90 gibi bir rakam çıkarsa normal kabul edebiliriz.

Yüksek Tokluk Kan Şekerinin Zararları

Tokluk kan şekerinin 90'dan çok yüksek olmasının tabi ki de vücut için zararı vardır. Kan şekerinin yüksek olması damar sertliğine yol açması nedeniyle kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere böbrek hastalıkları ile göz hastalıklarına da davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden tokluk kan şekerini normal seviyelerde tutmakta fayda vardır. Ayrıca açlık şekerinin takibi gibi tokluk kan şekerinin de takibi yapılması gerekmektedir.

Tokluk Kan Şekerini Normal Seviyede Tutmak İçin Öneriler
  • Dengeli ve sağlıklı beslenin.
  • Yemeklerden sonra en az iki saat bekleyerek kan şekeri ölçümü yapın.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Stresi kontrol altında tutun.
  • Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diyabet Kan Şekeri Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Diyabet Kan Şekeri Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Açlık Tokluk Kan Şekeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Açlık Tokluk Kan Şekeri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Gebelikte Tokluk Kan Şekeri

Gebelikte Tokluk Kan Şekeri

Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri Nelerdir?

Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri Nelerdir?

Kan Şekeri Neden Düşer?

Kan Şekeri Neden Düşer?

Güncel

Açlık Kan Şekeri Yüksekliği

Açlık Kan Şekeri Yüksekliği

Güncel

Açlık Kan Şekeri Nedir?

Açlık Kan Şekeri Nedir?