Tokluk Kan Şekeri Değerleri Kaçtır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tokluk Kan Şekeri Değerleri Kaçtır?

Tokluk Kan Şekeri Değerleri, tokluk kan şekeri çoğunlukla yemek yendikten sonra kişinin kandaki ortaya çıkan şeker durumudur. Tokluk kan şekeri değerleri, özellikle ana öğünlerde yemek yendikten 2 saat sonra ya da şeker yükleme testinin uygulanması ile ölçümü yapılır. Tokluk kan şekerinin değerleri normalde yemek yendikten 2 saat sonra ölçüm yapıldığında 180 mg/dl altında olması gerekmektedir. Gece insan vücudu 8-10 saat süre ile aç kaldıktan sonra 75 gram şeker verildikten 2. Saatte ölçülen değer 140 mg/dl olur ise kişide şeker hastalığı olmadığını gösterir. Ancak tokluk kan şekeri değerleri eğer 140 ile 200 mg/dl arasında çıkarsa bu durumda kan şekeri değerinin bozulmuş olduğunu göstermektedir. 100 ile 126 mg/dl arasında mevcut olan açlık kan şekeri değerinin bozulması durumu ortaya çıkar. Tokluk kan şekeri değeri genellikle diyabet hastalığı riskinin belirlenmesinde, açlık kan şekerinin ölçülmesi kadar büyük önem taşımaktadır. Şeker hastalarının bazılarında açlık kan şekerleri düzenli görüne de bazen komplikasyonlar devam edebilir. Özellikle bu hastalarda tokluk kan şekeri değerinin oldukça yüksek olduğu izlenmektedir. Hastalarda yalnızca açlık kan şekeri ölçümünün yapılması halinde şeker hastalığı tanısında gecikme yaratabilecek bir unsurudur. Uzun süreli olarak kişide açılık kan şeker değeri normal çıkarken, tokluk kan şekeri değerinde yükselmeler görülebilir.


Tokluk Kan Şekeri Değerleri Kaç Olmalıdır?


Eğer ailesinde genetik olarak şeker hastalığı olmayan kişiler mutlaka 30 yaşından sonra her sene şeker yükleme testi yaptırması gerekmektedir. Şeker hastalarında özellikle tokluk ve açlık kan şekeri ölçümlerinin düzenli ve beraber ölçülmesi gerekmektedir. Peki tokluk kan şekeri değerleri kaç olmalıdır? Kişi yemek tükettikten 2 saat sonra yapılan ölçümde 180 mg/dl altında olması gerekmektedir. Şeker yükleme testinde kişiye uygulanan ölçümde değerler 140 mg/dl altında olması önemlidir.


Tokluk Kan Şekeri Değerleri Şeker Hastalığı Tanısındaki Önemi Nedir?


Şeker hastalarının kanlarında aşırı miktarda bulunan şeker özellikle damar sertliğine neden olurken, aynı zamanda kalbe giden kan miktarının azalmasına yol açar. Bu sebeple şeker hastalarında kalp krizi, göğüs ağrısı veya ani olarak kardiyak ölümler otaya çıkabilmektedir. Bu durum genellikle yemek yedikten yaklaşık olarak 2 saat sonra ölçtüğümüz tokluk kan şekeri değerinin yüksek olması, hasta için daha riskli bir hal alacaktır. Şeker hastası olmayan kişilerde özellikle yemek yedikten sonra pankreastaki insülin hızlı olarak salgılanmaktadır. Ancak tip 2 şeker hastalarında genel olarak insülin salgılanması erken dönemlerde görülmektedir. Bazen açlık kan şekeri normal değerde olsa da bazen de tokluk kan şekeri ölçümde yüksek çıkabilmektedir.

Tokluk Kan Şekeri Değerleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kan Şekeri Neden Düşer?

Kan Şekeri Neden Düşer?

Haber Bülteni

Güncel

Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kan Şekeri Düşüklüğü Nelere Yol Açar?

Kan Şekeri Düşüklüğü Nelere Yol Açar?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Hamilelikte Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Gebelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kan Şekerini Ne Düşürür?

Kan Şekerini Ne Düşürür?

Gebelikte Tokluk Kan Şekeri

Gebelikte Tokluk Kan Şekeri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6