Açlık Kan Şekeri Yüksekliği
13 Temmuz 2024

Açlık Kan Şekeri Yüksekliği

Açlık kan şekeri yüksekliği, zaman zaman kan değerlerinde karşılaşılabilir. Bu durumun yüksek olması hemen kötü şeyler düşünmemizi gerektirmez. Takip edilerek ve kişide oluşan semptomlar incelenerek teşhis konulması gerekmektedir. Açlık kan şekeri yüksekliği anlaşılabilmesi için kan vermeden en az 8 saat öncesinde yemek yenmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde karşılaşılacak sonuçlar yanlış algıya neden olabilir.

Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalıdır?

Açlık kan şekeri normal değerleri 70-100 mg/dl arasında olmalıdır. Bu değerlerin dışında meydana gelen sonuçlar araştırılması gerekmektedir.

Kan Şekeri Ne İşe Yarar?

Vücutta bulunan kan şekeri, vücut içerisindeki doku ve organların görevlerini yerine getirebilmesi için gereken enerjiyi sağlar. Bu enerji düzgün olmadığında şeker hastalığı sorunu ortaya çıkabilir. Açlık kan şekerinin yüksekliği de şeker hastalığının olma ihtimalini ortaya çıkarır. Kan şekeri seviyesinin ayarlanmasında pankreas bölümünde üretilen insülin ve glukagon hormonlarının etkisi vardır. Bu hormonların düzgün işlemesi sayesinde vücuttaki açlık ve tokluk kan şekeri dengesi sağlıklı olur.

Açlık Kan Şekerinde Yükseklik Durumunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Açlık kan şekerinin yüksekliği, gelecekte diyabet olma ihtimalini göz önünde bulundurmayı gerektirir. Bu dönemde alınacak tedbirler sayesinde diyabet önlenebilir. Kişi çok kilolu ise kilo kontrolü sağlanmalıdır. Ayrıca fiziksel aktivitelerin artırılması kilo veriminde faydalı olacaktır. Kan şekerinin çok hızlı yükselmesine neden olacak beslenme tarzından uzak durulmalı ve uyku düzeni iyi olmalıdır. Ailede şeker problemi var ise mutlaka kişinin düzenli şeker kontrollerini yaptırması tedbir olarak düşünülebilir. Doktor bu dönemde mutlaka ilaç takviyesi ile de insülin direncinin toparlanmasını sağlayacaktır. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Ekstra Bilgiler:
  • Açlık kan şekeri testi, diyabet teşhisi için önemli bir araçtır.
  • Düzenli egzersiz, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.
  • Sağlıklı bir diyet, kan şekerini dengede tutmak için önemlidir.
  • Stres yönetimi, kan şekeri seviyelerini etkileyebilir; bu yüzden stresle başa çıkma teknikleri öğrenilmelidir.

Sağlıkla kalın!

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Oğuzcan

12 Temmuz 2024 Cuma

Kan değerlerimde açlık kan şekeri yüksek çıktı ve bu beni endişelendirdi, acaba hemen kötü şeyler mi düşünmeliyim? Kan şekeri seviyemi anlamak için yemek yemeden kaç saat önce kan vermem gerekiyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Oğuzcan,

Açlık kan şekerinin yüksek çıkması endişe verici olabilir ama hemen kötü şeyler düşünmek yerine doktorunla görüşerek durumunu değerlendirmen en doğru adım olur. Kan şekeri seviyeni doğru bir şekilde ölçtürmek için genellikle yemek yemeden 8 ila 12 saat önce kan vermen gerekir. Bu süre zarfında sadece su içilebilir. Doktorun, gerekirse ek testler yaparak kan şekeri seviyeni daha detaylı bir şekilde inceleyebilir ve sana uygun bir tedavi veya yaşam tarzı değişikliği önerebilir. Endişelenmek yerine, profesyonel yardım alarak sağlığının üzerinde kontrol sahibi olabilirsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tokluk Kan Şekeri Değerleri Kaçtır?

Tokluk Kan Şekeri Değerleri Kaçtır?

Tokluk Kan Şekeri 70 Etkileri

Tokluk Kan Şekeri 70 Etkileri

İdeal Kan Şekeri İdeal Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalıdır?

İdeal Kan Şekeri İdeal Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalıdır?

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?

Açlık Kan Şekeri Yüksekliği

Açlık Kan Şekeri Yüksekliği

Güncel

Kan Şekeri Düşmesi Nedir?

Kan Şekeri Düşmesi Nedir?

Güncel

 Açlık Kan Şekeri Testi

Açlık Kan Şekeri Testi

Güncel

Kan Şekeri Düşünce Ne Yapmalı?

Kan Şekeri Düşünce Ne Yapmalı?