kansekeri.gen.tr https://www.kansekeri.gen.tr Kan Şekeri, Değerleri ve Düşüklüğü tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kansekeri.gen.tr Sat, 01 Jul 2017 00:00:00 +0000 Fri, 18 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Gebelikte Kan Şekeri Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/gebelikte-kan-sekeri-degerleri.html Fri, 09 Nov 2018 21:49:37 +0000 Gebelikte Kan Şekeri Değerleri, Hamilelik süreci özellikle Diyabet adayı olan hamileler için oldukça önemli bir süreçtir. Gebelik döneminde yaşanan yüksek kan şekeri değerleri beraberinde diyabeti getirerek düşük riskinin ar Gebelikte Kan Şekeri Değerleri, Hamilelik süreci özellikle Diyabet adayı olan hamileler için oldukça önemli bir süreçtir. Gebelik döneminde yaşanan yüksek kan şekeri değerleri beraberinde diyabeti getirerek düşük riskinin artması, ölü bebek doğumları ve vücutta çeşitli enfeksiyonlara neden olmaktadır. Hamile olan kişilerin kan şekerlerini mümkün olduğu kadar normal düzeylerde tutmaları gerekmektedir. Aksi taktirde gebelik diyabetine yakalanacaklardır. 

Özellikle hamilelerin genellikle 25 ve 28. haftalar arasında gizli şekerleri olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Sonucunda eğer anne adayında kan şekeri değerlerinde yükseklik varsa buna karşı önlem alınması gerekmektedir. Bu hastaların çok az sayısında insülin tedavisi uygulanmaktadır. Çoğu hastalarda diyet egzersizlerle bu sorun çözülebilmektedir. Gebelikte Kan Şekeri Değerlerini neyin etkileyeceğine bakıldığında, mutlaka düzenli beslenme ve araları açık olmayan muayeneler gerekmektedir. Egzersiz ve diyet kan şekerini düşürmede başta gelmektedir. 

Gebelikte Kan Şekeri Değerleri Kaç Olmalı
 • Öncelikle gebelikte açlık kan şekeri değerinin 92 üzerinde çıkması bir risk faktörüdür. 
 • 50 gr test için ilk 1 saat içerisinde değerin 140'ın altında olması gerekmektedir.
 • 75 gr test için ilk 1 saat içerisinde değerin 180, 2. saat içerisinde 153'ün altında çıkması gerekmektedir.
 • 100 gr test için ilk 1 saat içerisinde değerin 190, 2.saat içerisinde 165 ve 3. saat içerisinde 140'ın altında olması gerekmektedir. 
]]>
Kan Şekeri Normal Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-normal-degerleri.html Sat, 10 Nov 2018 07:27:36 +0000 Kan şekeri normal değerleri, insan vücudunda kan şekerini normal seviyelerde tutabilmek için çalışan iki adet hormon bulunmaktadır. Bunlardan birisi, insülin hormonudur. Bu hormon kandaki şeker seviyesinin düşürülmesi için çal Kan şekeri normal değerleri, insan vücudunda kan şekerini normal seviyelerde tutabilmek için çalışan iki adet hormon bulunmaktadır. Bunlardan birisi, insülin hormonudur. Bu hormon kandaki şeker seviyesinin düşürülmesi için çalışır. Diğeri ise glukogon hormonudur. Bu hormon ise kan şekerini yükselterek normal seviyelere getirmeye çalışır. Bu iki hormon birbiriyle koordineli bir şekilde çalışarak kan şekeri normal değerleri içinde tutmaya çalışır. Normal açlık kan şekeri değeri 70-110 mg altında olması gerekmektedir.

Kan şekeri normal değerleri için ölçülmesi gereken parametreler

Açlık kan şekeri, önemli unsurlardan biridir. 110 üzerinde ki değerler vücuda zarar vermeye başlar. Hiperglisemi olarak bilinir. 70 in altındaki değerlere de hipoglisemi denir. Kişide yapılan kan tahlilleri sonucuna göre açlık kan şekeri normal değeri 100 mg üzerinde şeker olması durumuna pre-diyabet denir. Bu duruma ise şeker hastalığının başlangıcı denir. Erişkinlerde görülen şeker hastalığı hemen ortaya çıkan bir durum olmayıp yıllarca yapılan yanlış beslenmeler sonucunda oluşabilen bir hastalıktır. Eğer kan şekeri seviyesi  100 mg çıktığı zamanlarda önlem alınmaz ise yıllar içinde muhakkak şeker daha da yükselerek devam edecektir. Ancak 100 mg üzerine çıktığında uygulanan doğru beslenme programları ve günlük düzenli egzersizler yardımı ile şeker hastalığının oluşması engellenmiş olur. Bu nedenle açlık kan şekeri normal değerleri bilinip yükselmelerine engel olunmalıdır.
Açlık kan şekeri 101 mg seviyelerde olan kişilerde genellikle insülin direnci vardır ve şeker hastalığının başlangıç evresinde olduğu kabul edilir. Açlık kan şekeri 100 mg geçmeye başladığında hastaların damarlarının içerisinin yağlanmaya başladığı görülmüştür. Açlık kan şekeri 101- 125 arası değerlerde olan kişilerde vücutta şeker metabolizması bozulmuştur, bu dönemde olan hastalara genellikle ileri tetkiklerin yapılması önerilerek şeker yüklemeleri yapılarak tanı konur. Bu evre bozulmuş açlık glikozu evresidir. Bu evre ikinci evredir. Daha sonra ki evre ise gizli şeker evresidir. Bu evrede açlık kan şekerleri normal görülür, ancak bu evrede hastanın açlık kan şekeri değil tokluk kan şekeri değerleri yükselmeye başlamıştır. 

Tokluk kan şekeri normal değeri, 100 ila 140 değerleri arasında olmalıdır eğer tokluk kan şekeri normal değeri 140 ın üzerinde ise yavaş yavaş şeker hastalığına gidiş başlamıştır. İlk iki evrede açlık şekeri düşer, tokluk kan şekeri değerleri normale yakın seviyelerde olur. Ancak gizli şeker evresinde tokluk şekerleri seviyeleri yükselmeye başlamıştır. Gizli şeker evresinde hasta, yeyip doymaz, yemekten sonra ki ilk 2 saat uyuklama hali varsa, yorgunluk, halsizlik, sık idrara çıkma varsa ve kilo kontrolü yapılamıyorsa gizli şeker evresi başlamıştır. 

Kan şekeri normal değerleri, vücudun enerji ihtiyacını karşılayabilmek için hücrelerin şekere ihtiyacı vardır, bu nedenle kanda belli miktarda devamlı olarak şeker bulunur bu şeker normal olarak kabul edilen değerler olup kandaki bu şeker insanı hasta etmez ancak zamanla yanlış beslenme, stres, genetik yatkınlık, hareketsiz yaşantı gibi sebeplerden dolayı kan şekeri normal değerleri seviyeleri değişiklikler gösterir bu durumda olan kişilerin doktora gittiğinde ayrıntılı öykülerini anlatmaları gerekir özellikle de ailede şeker hastası bireyler varsa bu durumun belirtilmesi doktorun daha sağlıklı tetkikler istemesine ve detaylı araştırmalar yapmasına neden olur.
]]>
Tokluk Kan Şekeri Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/tokluk-kan-sekeri-degerleri.html Sun, 11 Nov 2018 06:58:33 +0000 Tokluk Kan Şekeri Değerleri, tokluk kan şekeri çoğunlukla yemek yendikten sonra kişinin kandaki ortaya çıkan şeker durumudur. Tokluk kan şekeri değerleri, özellikle ana öğünlerde yemek yendikten 2 saat sonra ya da şeker yüklem Tokluk Kan Şekeri Değerleri, tokluk kan şekeri çoğunlukla yemek yendikten sonra kişinin kandaki ortaya çıkan şeker durumudur. Tokluk kan şekeri değerleri, özellikle ana öğünlerde yemek yendikten 2 saat sonra ya da şeker yükleme testinin uygulanması ile ölçümü yapılır. Tokluk kan şekerinin değerleri normalde yemek yendikten 2 saat sonra ölçüm yapıldığında 180 mg/dl altında olması gerekmektedir. Gece insan vücudu 8-10 saat süre ile aç kaldıktan sonra 75 gram şeker verildikten 2. saatte ölçülen değer 140 mg/dl olur ise, kişide şeker hastalığı olmadığını gösterir. Ancak tokluk kan şekeri değerleri eğer 140 ile 200 mg/dl arasında çıkarsa bu durumda kan şekeri değerinin bozulmuş olduğunu göstermektedir. 100 ile 126 mg/dl arasında mevcut olan açlık kan şekeri değerinin bozulması durumu ortaya çıkar. Tokluk kan şekeri değeri genellikle diyabet hastalığı riskinin belirlenmesinde, açlık kan şekerinin ölçülmesi kadar büyük önem taşımaktadır. Şeker hastalarının bazılarında açlık kan şekerleri düzenli görüne de bazen komplikasyonlar devam edebilir. Özellikle bu hastalarda tokluk kan şekeri değerinin oldukça yüksek olduğu izlenmektedir. Hastalarda yalnızca açlık kan şekeri ölçümünün yapılması halinde şeker hastalığı tanısında gecikme yaratabilecek bir unsurudur. Uzun süreli olarak kişide açılık kan şeker değeri normal çıkarken, tokluk kan şekeri değerinde yükselmeler görülebilir. 

Tokluk Kan Şekeri Değerleri Kaç Olmalıdır 

Eğer ailesinde genetik olarak şeker hastalığı olmayan kişiler mutlaka 30 yaşından sonra her sene şeker yükleme testi yaptırması gerekmektedir. Şeker hastalarında özellikle tokluk ve açlık kan şekeri ölçümlerinin düzenli ve beraber ölçülmesi gerekmektedir. Peki tokluk kan şekeri değerleri kaç olmalıdır Kişi yemek tükettikten 2 saat sonra yapılan ölçümde 180 mg/dl altında olması gerekmektedir. Şeker yükleme testinde kişiye uygulanan ölçümde değerler 140 mg/dl altında olması önemlidir. 

Tokluk Kan Şekeri Değerleri Şeker Hastalığı Tanısındaki Önemi Nedir, 

Şeker hastalarının kanlarında aşırı miktarda bulunan şeker özellikle damar sertliğine neden olurken, aynı zamanda kalbe giden kan miktarının azalmasına yol açar. Bu sebeple şeker hastalarında kalp krizi, göğüs ağrısı veya ani olarak kardiyak ölümler otaya çıkabilmektedir. Bu durum genellikle yemek yedikten yaklaşık olarak 2 saat sonra ölçtüğümüz tokluk kan şekeri değerinin yüksek olması, hasta için daha riskli bir hal alacaktır. Şeker hastası olmayan kişilerde özellikle yemek yedikten sonra pankreastaki insülin hızlı olarak salgılanmaktadır. Ancak tip 2 şeker hastalarında genel olarak insülin salgılanması erken dönemlerde görülmektedir. Bazen açlık kan şekeri normal değerde olsa da, bazen de tokluk kan şekeri ölçümde yüksek çıkabilmektedir. 
]]>
Sağlıklı İnsanda Kan Şekeri Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/saglikli-insanda-kan-sekeri-degerleri.html Mon, 12 Nov 2018 05:44:30 +0000 Sağlıklı İnsanda Kan Şekeri Değerleri; Kan şekeri vücudun enerji ihtiyacını sağlayan yakıtıdır. Kan şekeri yakılarak özellikle kaslarda yakılarak enerjiye dönüştürülür. Bu enerji günlük faaliyetlerimizi yapmamızı s Sağlıklı İnsanda Kan Şekeri Değerleri; Kan şekeri vücudun enerji ihtiyacını sağlayan yakıtıdır. Kan şekeri yakılarak özellikle kaslarda yakılarak enerjiye dönüştürülür. Bu enerji günlük faaliyetlerimizi yapmamızı sağlar. Bazı durumlarda kan şekeri yakılamayarak  kanda birikmesi veya azalması vücut için ciddi problemlerin habercisi olabilir. Kandaki şeker oranını düşüren en önemli hormon ise insülin hormonudur. Kanda ki şeker oranı yükseldiği zaman insülin hormonu devreye girerek kandaki şeker oranını azaltıyor. Kandaki şeker oranını arttıran diğer bir hormon ise glukagon hormonudur. Bu hormon insülin hormonunun tam tersi görev yapar. Kandaki şeker oranı azaldığında glukagon hormonu devreye girer ve kandaki şeker oranını arttırır. Kandaki şeker oranı belli bir seviye aralığında olması gerekir. Eğer normal seviyede değil ise kişi için ciddi problemlerin habercisidir. Bu problemlerin en önemli nedeni ise yanlış ve fazla beslenmedir. Sağlıklı insanda kan şekeri değerleri, için açlık ve tokluk kan şekeri değerlerine bakılmalıdır.

Sağlıklı İnsanda Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalıdır

Kişinin açlık kan şekerine bakılması için test yaptıracağı andan önce 8 saatlik sürede aç kalması gerekir. Yapılan test sonucunda değerler 70-100 mg arasında bir sonuç  olmalıdır. 70 mg altında bir değer olur ise hipoglisemi  adı verilir. Kan şekeri düşüklüğü kişinin beyin hasarına neden olabilir. 100 mg üzeride ise hiperglisemi denilir. 100 mg üzeride ise şeker yükleme testi yapılmalıdır. OGTT adı verilen bu teste kişiye 75 ml glikoz ile 3 saat olarak yapılır. Yapılan işlem sonunda saat başı insülin değerine bakılır. Bu testlerde  100 üzeri değer alınmış ise gizli şekerin habercisi olabilir.

Gizli Şeker Değeri Ne Olmalıdır

HbA1c yüksekliği de denilir. Kan şekeri değerleriniz 101-125 mg arasında sonuç alınmış ise bozulmuş açlık glisemi adı veriliyor. Bu değerler kişinin sorunlarının başlangıç olarak kabul ediliyor. Yani kişi diyabet adayıdır. Özellikle damarlar başta olmak üzere vücut hasarlar başlamıştır. Bu kişilerden şeker yükleme testi istenilir. 2 saat 75 ml şeker yüklenmelidir. 2 saat sonunda değerler 125 mg ve üzerinde çıkar ise kişide gizli şeker var denilir.

Sağlıklı İnsanda Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalıdır

Kişinin test yapılmadan önce 2 saat öncesi tok olası gerekir. Tokluk kan şekeri değerleriniz 140 mg altında olması gerekiyor. Eğer bu test sonucu 140 mg üzerinde ise şeker yükleme testi yapılmalıdır. 140-200 arasında değerler var ise şeker metabolizması (şeker toleransı ) bozulmuş demektir. 200 mg üzerinde değer var ise şeker hastası denilir. Bu değerler yaşlılar ve özellikle 60 yaş üstünde biraz yüksel alınabilir. 60 yaş üzerinde kişi sağlıklı ise açlık kan şekeri değeri 110 mg altında olmalıdır. Tokluk kan şekeri ölçümü ise tokluğun 2.saatinde 160-180 mg olmalıdır.
Sağlıklı insanda kan şekeri değerleriistenilen referans aralığında değil ise yüksek veya azalması kişide ciddi sorunlara neden olabiliyor. İlk olarak kalp ve damarlara zarar vermeye başlar. Ayaktaki sinirleri (nörapati), böbrekleri ve gözde (retinopati) yapabilir. Erken fark edilen şeker yüksekliği tedavi edilir ise  vücuda verilen hasarın büyümesi önlenmiş olur.
]]>
Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekerini-dusuren-yiyecekler.html Mon, 12 Nov 2018 12:57:54 +0000 Kan Şekerini düşüren yiyecekler; kan glikoz seviyesinin belirli bir seviyenin altına çekilmesi bazı metabolik olaylar ile şekillenmenin yanı sıra bazı yiyeceklerde kan şekerini düşürmektedir. Kan şekerini düşüren y Kan Şekerini düşüren yiyecekler; kan glikoz seviyesinin belirli bir seviyenin altına çekilmesi bazı metabolik olaylar ile şekillenmenin yanı sıra bazı yiyeceklerde kan şekerini düşürmektedir. Kan şekerini düşüren yiyecekler genellikle diyabet hastalarının diyet uygulamalarında sıklıkla tüketilir. Kan şekerinin anormal seviyelere çıkması bir takım sorunları beraberinde getirmesinin yanında bu yiyeceklerin tüketimi ile de kan şekerinin seviyesini kontrol altına almak mümkündür.  

Kan Şekerini düşüren yiyecekler; 
 • Keten tohumu
 • Badem 
 • Tarçın
 • Tatlı patates
 • Limon 
 • Elma sirkesi
Kan şekerini düşüren yiyecekler genellikle kan şekerini sabit tutmak veya düşürmek için önerilen besinler olup, zayıflama, yağ yakma gibi özelliklerinden dolayıda tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu besinlerin kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon durumlarında da olumlu faydası vardır. Kan şekeri düşüren yiyecekler arasında en bilineni olan keten tohumu, yüksek besin lif içeriği ve yararlı yağ asidi içermektedir. Genel sağlık açısından da faydalı bir besin olan keten tohumu, diyabet hastalarında şekerin düzenlenmesinde ve düşürülmesinde tüketilebilir. Bir diğer kan şekeri düşüren yiyecek ise bademdir. Badem sağlıklı yağ ve protein içeren bir besin olup, metabolizmayı düzenleyip insülin direncinin kontrol edilmesinde fayda sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesinde, şeker hastalığının önlenmesi amaçlı günlük on veya on beş tane badem tüketilmesinde fayda vardır. İnsülin etkisini taklit etme özelliğine sahip tarçın ise kan şekerini düşüren yiyecekler arasındadır. Tarçının kötü huylu kolesterolü de düzenleme özelliği vardır. Düşük glisemik indeksine sahip olan kan şekerini düzeltici etkisi olan bir diğer yiyecek ise tatlı patatestir. Tatlı patates yenildikten ilk bir kaç saat sonrasında kan şekerini sabit bir değerde tutma özelliği vardır. Asitli limon ve elma sirkesi ise yüksek karbonhidrat içeren yemekler ile birlikte tüketildiğinde kan şekerini düşürme etkisi gösterirler. Aşırı karbonhidratlı yemeklerin yanında mutlaka limon ve elma sirkesi tüketmeye özen gösteriniz. 
]]>
Tokluk Kan Şekeri Düşüklüğü https://www.kansekeri.gen.tr/tokluk-kan-sekeri-dusuklugu.html Mon, 12 Nov 2018 22:07:59 +0000 Tokluk Kan Şekeri Düşüklüğü, Kan şekeri düşüklüğü hipoglisemi olarak da adlandırılan bir rahatsızlıktır. Kan şekerinin elli 50 mg/mL değerinin altına düştüğünde hipoglisemi görülmektedir. Tıp literatürüne göre Tokluk Kan Şekeri Düşüklüğü, Kan şekeri düşüklüğü hipoglisemi olarak da adlandırılan bir rahatsızlıktır. Kan şekerinin elli 50 mg/mL değerinin altına düştüğünde hipoglisemi görülmektedir. Tıp literatürüne göre kan şekeri 60 gr/mL değerin altına düşmemesi beklenir. Kişiler uzun açlık dönemlerinde bu tür kan düşüklüğüyle karşılaşmaktadırlar. Vücudumuzda önemli organların enerji kaynağı olan şekerin yokluğunda bu organların çalışması negatif yönde etki etmektedir ve kişilerde baş dönmesi, halsizlik, sürekli uyuma isteği gibi semptomlar çıkmaktadır.  

Diyabet Hastalığı

Bu tür kan düşüklüğü sadece diyet uygulayan kişilerde görülmemektedir. Kişiler zaman zaman yanlış ilaç kullanımıyla beraber yanlış beslenmektedirler. Diğer bir neden ise kişiler sağlıksız beslenerek ağır sporlar yapmaktadırlar buda kan şekerinin düşmesine sebep olmaktadır  bu duruma örnek vermek gerekirse  haftada 4 gün spor yapan kişi  sabah kahvaltısı ve ara öğünlerini atladığında  vücudundaki organlar ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını karşılayamamakta ve kendisi bir direnç geliştirmekte bu direnç sırasında kişiler kan düşüklüğü yaşamaktalar. 

Bunun dışında kullanılan bazı ilaçlarda kan düşüklüğüne neden olan maddeler bulunmaktadır. Bu tür ilaçlara kişilerin hassasiyeti varsa doktorlarına durumu mutlaka söylemelidirler.

Tokluk Kan Şekeri Belirtileri Nelerdir 
 • Ani gelen soğuk terleme
 • Ellerde titreme
 • Dalgınlık 
 • Bulantı 
 • Açlık 
 • Fenalık 
 • İçi titremesi 
Tokluk Kan Şekeri Tedavi Yöntemleri

Ani kan düşüklüğü yaşayan kişilere diyet yapmaları önerilmektedir. Bu diyet sırasında karbon hidaralar, aşırı şekerli yiyecekler gibi kan şekerini çok hızlı yükselten gıdalar yerine  tam buğday, posalı meyveler, proteini yüksek gıdalar tüketmeleri önerilir. Posalı meyveler diyet süresince önemli yere sahiptir çünkü hali hazırda şeker tüketimini ciddi oranda düşüren hastalar posalı meyveler tükettiklerinde hem şeker almış olacaklar hemde bu tür meyveler  kan şekerini yavaş yükselttiği için hastaların yaşam kalitalerinde düşüş olmamaktadır.
]]>
Kan Şekeri Sınırları https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-sinirlari.html Tue, 13 Nov 2018 05:13:54 +0000 Kan şekeri sınırları, kan şekeri sınırları, kan glikoz değerleri ile ilgili olup sağlıklı insanlarda insülin ve glukagon hormonu etkisini de normal bir sınır aralığına sahiptir. Bu normal kan şekeri sınırlarının belirle Kan şekeri sınırları, kan şekeri sınırları, kan glikoz değerleri ile ilgili olup sağlıklı insanlarda insülin ve glukagon hormonu etkisini de normal bir sınır aralığına sahiptir. Bu normal kan şekeri sınırlarının belirlemede pankreas organından salgılanan insülin hormonu ile glukagon hormonu tarafından kontrol edilmektedir. Kan şekerindeki dalgalanmalar ise yemek yeme öncesi ve sonrası enerji alınımı ile oluşmaktadır. Enerjisi yüksek karbonhidrat, şeker gibi besinler yenildiğinde kan şekerinde artışlar göstermekte, açlık hallerinde ise kan şekerinde önce düşüş daha sonra glukagon hormonu etkisi ile artış şekillenmektedir. Tüm bu olaylar bir mekanizma dahilinde işlemektedir ve herhangi bir sağlık problemi olmadığı taktirde ise kan şekeri sınırları normal seyretmektedir. 

Kan şekeri sınırları değerleri
 • Normal değerlerde açlık kan şekeri değeri 100 mg ve altında seyrederken, 2 saatlik bir sürede tokluk kan şekeri değeri 140 mg altında seyretmektedir. 
 • Bozulmuş glikoz toleransı bulunan diyabet adayları için kan şekeri sınırları normal değerleri 100-125 mg arasında olup, 2 saatlik bir sürede tokluk kan şekeri 141-200 mg arasındadır.  
 • Diyabet oluşmuş hasta bireylerde ise kan şekeri sınırı normal olarak 125 mg üzerinde, 2 saatlik bir sürede tokluk kan şekeri ise 200 mg seviyesindedir. 
Kan şekeri sınırları yemek yenildikten sonraki ilk bir kaç saatte tokluk kan şekeri değeri ortaya çıkmaktadır. Özellikle kan şekeri ölçümlerinde açlık kan şekeri ölçümleri yapılmaktadır. Kan şekeri ölçümlerinde tok olma yanıltıcı ölçüm sonuçları vermektedir. Aşırı şeker tüketimi, karbonhidrat tüketimi gibi durumlar sonucu kan şekeri sınırları olandan yüksek çıkmaktadır. 

Kan şekeri sınırlarını belirleyen faktörler
 • Diyabet hastaları 
 • İnsülin ve glukagon hormonları
 • Kalıtsal hastalıklar
 • Tümörler ve kistik olgular
 • Düzensiz beslenme
 • Alkol gibi kötü alışkanlıklar
]]>
Tokluk Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/tokluk-kan-sekeri.html Tue, 13 Nov 2018 06:19:38 +0000 Tokluk kan şekeri, yemek yedikten sonra kandaki ölçülen şeker durumuna verilen isimdir. Çoğunlukla 75 gram şeker yüklemesi testi ile veya kişinin yemek yedikten 2 saat sonra alınan kan ile ölçülmektedir. Tokluk kan şekerin Tokluk kan şekeri, yemek yedikten sonra kandaki ölçülen şeker durumuna verilen isimdir. Çoğunlukla 75 gram şeker yüklemesi testi ile veya kişinin yemek yedikten 2 saat sonra alınan kan ile ölçülmektedir. Tokluk kan şekerinin dışında vücutta ölçülen bir de açlık kan şekeri bulunmaktadır. Açlık kan şekeri ise 8 saat açlıktan sonra ölçülmektedir. Hem tokluk kan şekeri hem de açlık kan şekeri ölçümleri kişideki şeker hastalığı ile ilgili önemli ipuçları vermektedir. Bu iki duruma ek olarak şeker hastalığını tetikleyen iki durum bulunmaktadır. Bunla; yemek sırasında salgılanan insülin hormonunun bozulması ve yemekten sonra salgılanan insülin hormonunun uzun süreli olarak bozulmasından dolayıdır.

Tokluk kan şekeri; genellikle yetişkin bireylerde görülmesine rağmen son zamanlarda gençlerde de çok sık görülmeye başlanmıştır. Bunun en önemli sebeplerinden biri hazır gıda ve şeker tüketiminin çok fazla olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Genetik olarak ailesinde diyabet hastalığı olan kişilerin 30 yaştan sonra her yıl doktor kontrolünde şeker yükleme testi yaptırmalıdır. Şeker hastalarının açlık ve tokluk kan şekeri ölçümlerini düzenli olarak ölçtürmeleri gerekir.

Diyabet hastalarının kan değerlerinde fazla miktarda bulunan şekerin damar sertliğine sebep olması, kalbe giden kanın miktarını oldukça azaltmaktadır. Bu sebeple hastalarda kalp krizi, göğüs ağrısı veya ani ölümler ortaya çıkabilir.

Tokluk kan şekeri belirtileri nelerdir

Sağlığı her normal kişide görülebilecek belirtiler olduğu için çok fazla önemsenmemektedir, bu yüzden hastalığın geç teşhis edilmesini sağlayarak, tedavi sürecini uzatmaktadır. Bu yüzden hastalığın erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Bu yüzden aşağıdaki belirtileri hisseden kişi mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek tokluk kan şekeri testi yaptırarak, doktoruna başvurması açısından çok önemlidir.
 • Yemeklerden sonra ağızda aşırı derecede kuruluk oluşması, su içilmesine rağmen bu durum geçmez ve rahatsızlığın en önemli belirtilerindendir.
 • Çok fazla su tüketmek ve susuzluk hissiyatının geçmeme durumu.
 • Aşırı bir şekilde idrara çıkma ve idrar yapma ihtiyacı varmış gibi hissetmek.
 • Çok halsiz hissetmek, yorgunluk ve aşırı güçsüz hissetmek.
 • Görme bozukluğunun oluşması, görüş mesafesinde bulanıklık ve net görememe.
Tokluk kan şekeri ölçümü nasıl yapılmalıdır; 

Tokluk kan şekeri, iki yöntem ile ölçülmektedir. Bu yöntemlerden birincisi, yemek yedikten 2 saat sonra kandan alınan örnek ile kan değerlerinin ölçülmesi ile bakılmaktadır. Kişi bu iki saat içerisinde başka hiç bir şey tüketmemesi gerekir. Kandan alınan örnek ile kandaki şeker oranı miktarı ölçülmektedir. Ölçümler sonucunda belli değerlerin üzerine çıkması durumunda tokluk kan şekeri olduğu söylenebilir.

İkinci yöntem ise, kişiye 75 gram şeker yüklemesi ile yapılmaktadır. Aynı zamanda bu yöntem halk arasında şeker yükleme testi olarak bilinmektedir. Kişinin vücuduna verilen 75 gram şekerin kandaki değerlerini gözlemlemek için, şeker yüklemesi yapıldıktan iki saat sonra kişiden kan örneği alınarak yapılmaktadır. Daha sonra vücuda yüklenen şeker oranının detaylı analizi yapıldıktan sonra, bu değerler uzman doktorlar tarafından değerlendirilmektedir. 

Tokluk kan şekerinin normal değerleri kaç olmalıdır

Tokluk kan şekeri çoğunlukla hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer sağlıklı bir kişi ise olması gereken tokluk kan şekeri değeri 140 mg'dan düşük olması gerekir. Bu değer yemeklerden iki saat sonra tokluk kan şekeri değeridir. Bu değerden yüksek tüm değerler kişiyi diyabet adayı olduğunu göstermektedir. Fakat kan şekeri ölçüm değeri 140 mg değerine sahip olan hastalar çok nadirdir. Bu değer ölçüldüğü zaman çoğunlukla 2. teste tabi tutulmaktadır. Kan şekeri oranı 140 mg'dan düş]]> Kan Şekeri Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-degerleri.html Tue, 13 Nov 2018 13:09:17 +0000 Kan şekeri değerleri, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamak için kanda normal seviyede bir miktar şeker her zaman bulunur. Sağlıklı bireylerde bu kan şekerleri normal değerlerde seyreder. Kan şekeri değerleri tah Kan şekeri değerleri, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamak için kanda normal seviyede bir miktar şeker her zaman bulunur. Sağlıklı bireylerde bu kan şekerleri normal değerlerde seyreder. Kan şekeri değerleri tahlilleri yapılırken iki türlü kriter vardır. 

Açlık kan şekeri değerleri, bu değerlere bakılırken kişinin 6 yada 8 saat süre ile muhakkak aç olması hiç bir şey yeyip, içmemesi gerekir.Açlık kan şekeri değerleri 70- 100 arasında olması normal değerler olarak kabul edilir. Eğer açlık kan şekeri değeri 70 in altında ise hipoglisemi, 110 dan fazla ise hiperglisemi denir. Hipoglisemiler oldukça önemlidir çünkü kan şekerlerinin bu şekilde düşmesi önemli beyin hasarlarına neden olabilir. Kan şekerinde iki önemli hormon vardır. Bunlar, insülin ve glukogon hormonları

İnsülin hormonu, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Glukogon hormonu ise, kan şekerini yükselten hormondur bu iki hormon birbiriyle dengeli bir şekilde çalışırsa kan şekeri değerleri normal seviyelerde tutar. 

Açlık kan şekeri değeri 101-125 arasında çıkmışsa bozulmuş açlık glisemisi denir. Bu durumda bir sorun var demektir. Bu hastalara muhakkak şeker yükleme testleri önerilmektedir. Bu işlem sonucunda bir problemin olup olmadığı anlaşılır. Bu yapılan şeker yüklemesi sonucu 2. saatte kan şekeri seviyesi 140'ın üzerine çıkarsa bu durumda gizli şeker hastalığı vardır demektir. Şeker hastalığı teşhisi konduktan sonra 10 yıl öncesine gitmek lazım çünkü şeker birden bire ortaya çıkan bir durum değildir. Öncelikle insülin direnci gelişir, hasta yavaş yavaş göbek çevresinden kilo almaya başlar. İşte bu dönem gizli şeker dönemidir. Gizli şeker döneminde damar hasarları başlar hasta bu dönemde yakalanırsa şeker hastalığı tanısı konmadan önce yakalanırsa %70 oranında doğru tedavi ve beslenme yöntemleriyle hastalık engellenebilmektedir. Eğer açlık kan şekeri seviyesi 125 in üzerine çıkmışsa ilk akla gelmesi gereken ilk şey şeker hastalığıdır.

Tokluk kan şekeri değerleri, bu tahlillerde ise kişi yemek yemeğe başladığı andan itibaren 2 saat sonrasında yapılan kan şekeri değeridir. Bu değerlerinde 100-140 arasında olması uygun olarak kabul edilir. Eğer bu değerlerden yüksek kan şekeri değerleri mevcutsa ilgili doktorlara gidip gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Tokluk kan şekeri özellikle 140 değerinin altında olması gerekir. Tokluk kan şekeri değeri 140- 200 arasında ise o zaman kişide bozulmuş bir şeker metabolizması akla gelir. Bu duruma bozulmuş şeker toleransı denir. Tokluk kan şekeri seviyesi 200 üzerine çıkmışsa bu kez de akla muhakkak şeker hastalığı gelmelidir. Tokluk kan şekerinin yükselmesi durumu bir çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Orta çaplı damarların hasar görmesi sonucunda bir çok organ hasar görebilir. Kalp damar sisteminde ciddi hastalıklar oluşur, damar sertlikleri ve tıkanıklıkları meydana gelir. Böbrek fonksiyonları bozulur, bacaklardaki damarlara, sinirlere zarar vererek nöropati denen durumu oluşturur. Gözde sorunlar yaratır. Bu nedenle şeker seviyelerini sık sık kontrol ederek normal değerlerde tutmaya özen gösterilmelidir. 
]]>
Hamilelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı https://www.kansekeri.gen.tr/hamilelikte-tokluk-kan-sekeri-kac-olmali.html Wed, 14 Nov 2018 08:19:41 +0000 Hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı, hamilelik diyabeti olan kişiler de genellikle gebelik öncesinde şeker hastalığı yoktur. Bu kadınlarda insülin hormonu yüksektir ancak göbek kordonu sayesinde yapılan hormonlar insülin ho Hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı, hamilelik diyabeti olan kişiler de genellikle gebelik öncesinde şeker hastalığı yoktur. Bu kadınlarda insülin hormonu yüksektir ancak göbek kordonu sayesinde yapılan hormonlar insülin hormonunun etkili olmasına engel olur. Bu durumda da kan şekerinde yükselmeler görülebilir. Doğumdan sonra plasentanın atılmasıyla şeker hastalığı da kaybolur. gebelik öncesinde de şeker hastalığı tanısı konan kadınların hamilelikleri boyunca son derece dikkatli olmaları gerekir. bu nedenle doğuma kadar kan şekerlerini düzenli kontrol etmeleri gerekir. Gebelik sırasında ortaya çıkan şeker hastalıklarında genellikle bebekler çok iri dünyaya gelirler. 

Hamilelikte tokluk kan şekeri iki şekilde kontrol edilir
 • İlki annenin kan şekerinin değerlendirilmesi, 
 • İkincisi ise bebeğin gelişiminin incelenmesidir. 
Hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı sorusu çok önemlidir ve takibinin yapılması gerekir. Açlık, tokluk kan şekeri sonucu 1. saatte, kan şekeri seviyesi 140 mg altında olması gerekirken, tokluk kan şekeri seviyesi ise 2. saatte yapılan kan tahlilleri sonucu 120 mg altında olmalıdır. Hamilelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı diye bakılırken ara arada idrarda diyabet yönünden önemli ip uçları veren keton ölçümü de yapılmalıdır. Hamilelerde tokluk kan şekeri seviyesi yemek yendikten sonra ölçülerek yapılır. Yemek yedikten 2 saat sonrası değerleri önemlidir. İlerleyen saatler içinde hamilelerde, tokluk kan şekeri seviyeleri değişir. 2 saat sonrası referans olarak kabul edilmiştir ve 140 mg üzerinde olmamalıdır. 

Hamilelerde tokluk kan şekeri kaç olmalı sorusu diğer muayene ve bulgularla birlikte değerlendirilerek sonuçlandırılmalıdır. Hamilelikte kan şekeri değerlerinin normalin dışına çıkmaması gerekir. Hamilelerde tokluk kan şekeri testleri ve insülin direnci testleri hamileliğin 24-28 haftalarında yapılmalıdır. Tokluk kan şekeri seviyeleri normalin üzerinde çıkmışsa hamilelere, şeker yüklemeleri yapılarak kesin teşhis konur. 
]]>
Kan Şekeri Düşüklüğü Nelere Yol Açar https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-dusuklugu-nelere-yol-acar.html Wed, 14 Nov 2018 10:48:02 +0000 Kan şekeri düşüklüğü nelere yol açar, İnsanlar günlük hayatlarında sürekli çeşitli hastalıklarla karşılamaktadır. Bu hastalıklara nelerin yol açtığını ve tedavi yöntemlerini araştırmaktadır. İnsanlarda meydana ge Kan şekeri düşüklüğü nelere yol açar, İnsanlar günlük hayatlarında sürekli çeşitli hastalıklarla karşılamaktadır. Bu hastalıklara nelerin yol açtığını ve tedavi yöntemlerini araştırmaktadır. İnsanlarda meydana gelen bu hastalıklardan biri de kan şekeri hastalığıdır. Kan şekeri iki şekilde incelenir. Bazen kan şekeri seviyesi yüksek seyrederken bazen ise kan şekerinde düşme meydana gelir. Tabi ki bu kan şekerinde meydana gelen yükselme ve düşmenin çeşitli nedenleri ve sonuçları vardır. Kan şekeri seviyesinin düşmesi mi yoksa yükselmesi mi iyi diye düşündüğümüz zaman karşımıza çıkan sonuçlar iki problemin de tehlikeli olduğunu göstermektedir. 

Kan şekeri düşüklüğü nelere yol açar 

Kan şekeri düşüklüğü tıpta hipoglisemi olarak adlandırılır. İnsan vücundaki kanda bulunan şeker oranının vücudun ihtiyacı olan şeker ihtiyacını karşılayamaması durumudur. Hipoglisemi yani düşük şeker hafif, orta ve ağır derecelerde meydana gelir. Hipoglisemi bu şekilde incelenmeli ve kişi kendine uygun olan düşük tansiyonu tanımalı ona göre davranmalıdır. Bu hipoglisemi hastalıklarını inceleyelim ve bilgi sahibi olalım.

Hafif hipoglisemi: Kan şekeri düşüklüğü nelere yol açar sorusunun ilk cevabı hafif hipoglisemidir. Hafif hipoglisemide kan şekeri düşmesine bağlı olarak vücutta adrenalin salgısı artar. Adrenalin artışı sonucu vücutta çeşitli belirtiler aynı anda ortaya çıkar. Aynı zamanda bu belirtilerin birbiri ile alakası da olmayabilir. Bu belirtiler arasında açlık hissi, titreme, terleme, gerginlik, sinirlilik, aşırı hassasiyet, ağlama, solgunluk, hızlı nabız ve çarpıntı, bulanık görme ve baş dönmesi yer alır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zamanlarda hemen şeker içeren besinler yenmelidir. Şeker içeren besinler yendikten sonra kişi eski sağlığına devam eder ve bu döngü bu şekilde devam eder.

Orta derece hipoglisemi: Orta derece hipoglisemi hastalığında daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kafa karışıklığı, olaylara konsantre olamamak, asabiyet, karmaşık konuşma, ağlama, yerinde duramama gibi belirtileri vardır.

Şiddetli hipoglisemi nelere yol açar

Şiddetli hipoglisemi kişide bilinç kaybı, inme, nöbet ve en kötü sonuç olan ölüme neden olmaktadır. Şiddetli hipoglisemi en tehlikeli olan kan düşüklüğü durumudur. Kan şekeri düşüklüğü nelere yol açar sorusunun son cevabıdır.

Kan şekeri düşüklüğü gece meydana geldiğinde ise uykudan uyanma, uykuda olağan dışı değişik sesler çıkarma yataktan düşme, uykuda yürüme, kabus görme ve terlemeye neden olur. Gece kan şekeri düşüklüğü ile uyuyan kişi sabah uyandığı zaman şiddetli baş ağrısı ile karşılaşabilir.
]]>
Açlik Kan Şekeri Düşmesi https://www.kansekeri.gen.tr/aclik-kan-sekeri-dusmesi.html Wed, 14 Nov 2018 13:12:06 +0000 Açlık kan şekeri düşmesi, açlık kan şekeri düşmesi ne kadar önemsenmese de aslında çok ciddi bir problemdir. Beyin için çok önemli bir takviyedir. Vücudun ne kadar enerjiye ihtiyacı var ise beynin sağlıklı olması için ş Açlık kan şekeri düşmesi, açlık kan şekeri düşmesi ne kadar önemsenmese de aslında çok ciddi bir problemdir. Beyin için çok önemli bir takviyedir. Vücudun ne kadar enerjiye ihtiyacı var ise beynin sağlıklı olması için şekere ihtiyacı vardır. Eğer açlık kan şekeri düşmesi olduğu zaman unutkanlık başlar. Kişi uykusuzluk ve sürekli bir bitkinlik hali ile kalma durumundadır. Gün boyu uyukluyorsanız ve sürekli bir aç kalma durumundaysanız hep huzursuzluk içindeyseniz bu belirtilerle kahvaltı sonrasında da karşılaşıyorsanız açlık kan şekeri düşmesi halindesinizdir. Açlık kan şekeri ölçümü sabahları aç karnına yapılır. Kan şekeri düşmesi genelde sabah 11 sularında öğleden sonra 16 sularında daha çok düşer. Bu durum kilolu kişilerde daha fazla görülür. Sürekli bir açlık hissi yaşarlar. Şeker ve çikolata gibi tatlı besinler tüketmek isterler.Bu durum hastaları yarım saat idare eder ve daha sonra tekrar kan şekeri düşmesi yaşarlar. Diyet yapan bu hastalar bazen açlıktan başları döner ve bayılma, titreme yaşarlar, ve hemen diyeti bırakırlar çünkü kan şekeri düşmesi yaşarlar. Sağlıklı beslenmek ve hem ara öğün hem ana öğün yemek yemeleri gerekir. Meyve ve sebze daha sık tüketmeleri daha doğru sonuç verecektir. Açlık kan şekeri düşmesi bazı insanları ciddi bir şekilde depresyona sokar ve panik atak yaşatır ve psikolojik sorunlarla karşılaştırır. 

Açlık kan şekeri düşmesi belirtileri nelerdir 
 • Ellerde titreme 
 • İsteksizlik 
 • Yorgunluk hissi 
 • Bitkinlik
 • Baş ağrısı 
 • Baş dönmesi 
 • Bayılma ve komaya girme durumu 
 • Sebepsiz yere ağlama 
 • Çarpıntı ve kalp atışında hızlanma 
 • Psikolojik durumda değişiklik 
 • Çift görme ve gözlerin bulanık görmesi 
 • Sürekli açlık hissi 
 • Tatlı ve şekerli besinleri yeme ihtiyacı 
 • Soğuk soğuk terleme anları 
 • Uykusuzluk 
 • Unutkanlık 
 • Kas ağrıları ve iç geçirmeleri 
 • Alerji olma durumu 
 • Ciltte kaşıntı 
 • Mide bulantısı
 • Aniden oluşan korku atakları 
Geceleri açlık kan şekeri düşmesi belirtileri nelerdir 
 • Sabahları yorgun ve yataktan kalkamama durumu 
 • Üşüme ve ellerde ayaklarda soğukluk 
 • Geceleri terleme 
 • Uyuyamama durumları 
 • Sabahları sinirli olma durumları 
Bu belirtiler var ise kişilerin gece 2 gibi saatlerde şekerini ölçmek gerekir.
]]>
Kan Şekerini Ne Düşürür https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekerini-ne-dusurur.html Thu, 15 Nov 2018 03:00:22 +0000 Kan şekerini ne düşürür, Kan şekeri hastalığına sahip kişiler hangi yiyeceklerin kan şekerini yükselttiğini hangi yiyeceklerin kan şekerini düşürüp dengelediğini ne zaman ve ne aralıklarla karbonhidrat, protein ve lif tüke Kan şekerini ne düşürür, Kan şekeri hastalığına sahip kişiler hangi yiyeceklerin kan şekerini yükselttiğini hangi yiyeceklerin kan şekerini düşürüp dengelediğini ne zaman ve ne aralıklarla karbonhidrat, protein ve lif tüketmeleri gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Kan şekeri rahatsızlığı olan diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmek için ilaçlar haricinde doğada bulunan bitkilere başvurulur. Ayrıca kan şekerinin vermiş olduğu yorgunluk ve halsizlik de bitkiler sayesinde yok olup gidecektir. Ayrıca kilo vermenize yardımcı olup yüksek tansiyon riskini de azaltacaktır. 

Kan şekerini ne düşürür
 • Bu bitkilerin en başında lahana bulunur. Lahananın bilinenin aksine en faydalı olan kısımları soyup attığımız en üstteki yapraklarıdır. Kan şekerini düşürmek için beyaz lahananın bu yaprakları 500-600 ml suda 15 dk boyunca kaynatılır. Kaynayan su soğuduktan sonra gün içerisinde sabah öğle akşam olmak üzere 3 kez tüketilir. Ayrıca karalahana ve ıspanak gibi koyu yeşil renkli besinlerde aynı katagoridedir.
 • Günde 1 ya da yarım tatlı kaşığı tarçın tüketmekte kan şekerini dengeliyor. Tarçını sade olarak tüketmekte zorlanıyorsanız yoğurda, süte, meyveye ve ya çayınıza ekleyerek kullanabilirsiniz.
 • Kan şekerini ne düşürür sorusunun cevaplarından biri de kuşkusuz çörek otudur. Bunun için çörek otunu ezerek tüketmelisiniz. Aksi taktirde hiçbir fayda vermeyecektir.
 • Omega 3 yağ asidi içren balık kan şekerini düşüren besinler arasındadır. Izgara ve buğulama şeklinde haftada 2 kere tercih edilmesi önerilmesi önerilir.
 • Keten tohumu vücudumuzun üretemediği yağ asitlerini almamıza fayda sağladığı gibi kan şekerini düşürür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren yoğurt da kan şekerini düşüren ve dengeleyen özelliklere sahiptir. Günde 1 kase yoğurt yemeniz kan şekerini dengelemenize yardımcı olacaktır.
 • Gün içerisinde tüketeceğiniz badem ceviz ve fındık gibi kururyemişler kan şekerini düşürmenize yardımcı olacaktır. Ancak dozajı iyi ayarlamak gerekir. Günde 1 avuç tüketmeniz yeterli olacaktır.
 • Diyabetli bireylerde bilinenin aksine meyveyi rahatlıkla yiyebilirler. Yalnız doğru zamanda ve yeterli miktarda meyve tüketmeleri gerekir. Bunun için 1 porsiyon yerine geçen; 2 mandalina, orta boy bir portakal ve yarım dilim greyfurt kan şekerini düşürmenize yardımcı olan turunçgillerdir.
]]>
Açlık Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/aclik-kan-sekeri.html Thu, 15 Nov 2018 03:22:59 +0000 Açlık kan şekeri, sağlıklı insanların kan dolaşımında belirli bir miktarda bulunmaktadır. Pankreas organından salgılanan insülin hormonu belirli miktarda salgılanmaktadır. Açlık kan şekeri seviyesindeki iniş ve Açlık kan şekeri, sağlıklı insanların kan dolaşımında belirli bir miktarda bulunmaktadır. Pankreas organından salgılanan insülin hormonu belirli miktarda salgılanmaktadır. Açlık kan şekeri seviyesindeki iniş ve çıkışlar çeşitli hastalıkların işareti olduğu için uzman doktorların istediği testlerin başında gelmektedir. Açlık kan şekeri testi ile kandaki şeker seviyesinin normal seviyede olup olmadığını, gizli şeker bulunup bulunmadığını ortaya çıkarmaktadır.

Karbonhidrat içerikli gıdalar tüketmek vücutta kan şekeri seviyesini yükseltmektedir. Glikoz vücuda enerji sağlamak için gereklidir. Pankreas organının salgıladığı insülin hormonu sayesinde glikozun hücrelere taşınmasını ve hücreler tarafından kullanılmasını sağlayan bir hormondur. İnsülin hormonunun yokluğunda veya hiç olmadığı durumlarda kandaki şeker seviyesi yükselmektedir. Diyabet rahatsızlığı pankreas organının insülin hormonunu yeterli miktarda üretmediği veya hiç üretmediği durumlarda görülen bir rahatsızlıktır. Açlık kan şekeri seviyesi diyabet rahatsızlığının teşhisinde çok önemli bir kan değeridir.

Ailesinde diyabet rahatsızlığı olan kişiler başta olmak üzere yaşı 45 -50'den büyük olanlar kandaki kan şekeri seviyesinin düşmesi veya kan şekeri seviyesinin yükselmesine dair belirtiler var ise kişiler belirli aralıklarla açlık kan şekeri testini yaptırması gerekir.

Açlık kan şekeri testi ne zaman yapılmalıdır

Açlık kan şekeri testini yapabilmek için isminden de anlaşılacağı gibi aç olmak gerekir. Testten önce 8-10 saat boyunca aç kalınmalı ve bu süre içerisinde hiçbir şey yenilmemesi ve içilmemesi gerekir. Fakat su içilmesinde hiç bir sakınca bulunmamaktadır.

Açlık kan şekeri seviyesini alkol kullanımı, sigara içilmesi, bazı kronik hastalıklar, aşırı kafein kullanımı, stres, duygusal iniş ve çıkışlar, kullanılan bazı ilaçlar etkileyebilmektedir. Fakat açlık kan şekeri testi sonucunda erken teşhis edilmesi tedavinin hemen başlanması için çok önemlidir.

Şeker ölçüm cihazları kullanılarak açlık kan şekeri değeri testi yapılabilir. Çoğunlukla diyabet hastaları evde kendileri kullandıkları şeker ölçüm cihazları ile açlık kan şekeri testini yapabilirler. Bunun için parmak ucu delinerek bir damla kan elde edildikten sonra şeker ölçüm cihazı ile test yapılır.

Açlık kan şekerinin normal değer aralığı kaç olmalıdır

Sağlıklı bir kişide açlık kan şekeri seviyesi 70-100 mg/dl arasında olması gerekir. Bu aralığın dışında olan açlık kan şekeri seviyesinin sebepleri araştırmalı ve hangi sağlık sorunlarından kaynaklandığının ortaya çıkarılması gerekir.

Açlık kan şekeri değeri 70 mg/dl'nin altında ise açlık kan şekeri düşüklüğü olarak isimlendirilmektedir. Tıp dilinde bu duruma hipoglisemi denilmektedir. Hipogliseminin en önemli belirtileri arasında aşırı açlık hissi, dilde ve dudakta karıncalanma, hızlı kalp atışı, baş ağrısı, karın ağrısı, konuşma zorluğu, halsizlik, sinirlilik, uyuşukluk görülmektedir. Kan şekeri seviyesi aşırı düştüğünde bilinç kaybı, zihin bulanıklığı ve koma görülmektedir.

Normal kan şekeri seviyesi değerleri 100 mg/dl altındaki değerlerdir. Eğer açlık kan şekeri değeri 126 mg/dl'nin üzerinde ise doktorunuz tarafından ikinci kez bir test talep edecektir. İkinci bir testte de kan şeker seviyesi 126 mg/dl'nin üzerinde çıkarsa kişiye diyabet teşhisi konulmaktadır. Tıp dilinde hiperglisemi olarak isimlendirilmektedir. Hipergliseminin en önemli belirtileri arasında aşırı susuzluk hissi, ağız kuruluğu, çok sık idrara çıkma, sık acıkma yada iştahsızlık, yorgunluk veya halsizlik, uyku hali, vücuttaki yaraların çok geç iyileşmesi, ciltte kuruma, kaşıntı, sık olarak enfeksiyon kapma, cinsel fonksiyon bozukluğu ve çok sık su tüketme görülmektedir.

Açlık kan şekeri Kan Şekeri Nasıl Düşürülür https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-nasil-dusurulur.html Thu, 15 Nov 2018 19:36:41 +0000 Kan Şekeri Nasıl Düşürülür, diyabet hastalarının en büyük problemlerinden biri yüksek kan şekeridir. Yüksek kan şekeri bazı sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir. Kan şekerinin aşırı yükselmesini önlemek adın Kan Şekeri Nasıl Düşürülür, diyabet hastalarının en büyük problemlerinden biri yüksek kan şekeridir. Yüksek kan şekeri bazı sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir. Kan şekerinin aşırı yükselmesini önlemek adına düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bireyin kullanmış olduğu insülin tabletleri ve ilaçlara rağmen kan şekeri düşmüyorsa birkaç alternatif yollara ihtiyaç duyulabilir. Kan şekeri tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir, kan şekeri nasıl düşürülür, kan şekerini düşürücü bitkisel kürlere değinelim. Ancak uygulanan yöntemler ile kan şekerini düşürme çabası yeterli olmayabilir. Doktorunuza danışarak ve doktorunuz tarafından ilaçların yanında ek tedavi olarak yönlendirilmek daha sağlıklı bir karar olacaktır. 

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür
 • Diyetinizde Doğru Beslenmenin Önemini Kavramak: Diyet listenizde bulunan yiyeceklerin önemini iyi kavramanız gerekmektedir. Çünkü tüketmiş olduğunuz bazı yiyecekler kan şekeri düzeyini daha da yükseltebilmektedir. Bu durumdan ötürü de vücut tepki verecektir. Rafine karbonhidratlar ve şeker, kan şekeri seviyesini daha da hızlı artmasına sebebiyet verirken, kompleks karbonhidratlarda ise kademeli olarak artış yaşanmaktadır. 
 • Sağlıklı Karbonhidrat Seçmeye Dikkat Ediniz: Sonuç olarak bütün gıdalar kan şekerine dönüştürülerek, enerji olmak için tüketilmektedir. Ancak bizim burada kan şekerini düşürmek için dikkat edeceğimiz husus bu sürecin çok hızlı olmasına sebebiyet verecek yiyeceklerden kaçınmaktır. Bu yüzden kepekli tahıllar, sebzeler, meyveler, fasulye ve mercimek gibi baklalar ve düşük yağlı süt ürünleri kan şekerini daha yavaş dönüştürmektedir. Bu nedenle bu gıdalardan yeter, miktarda tüketerek herkes için uygun olan enerjiyi elde edebilirsiniz. Besinlerin etiketlerinde düşük yağlı kelimesini mutlaka arayınız ve aklınızdan çıkarmayınız. Her öğün karbonhidrat tüketebilirsiniz fakat uygun miktarda olmak koşuluyla.
 • Egzersiz Programı Uygulamak: Kan şekerini düşürmede en ideal ve en kolay yöntemlerden biridir. Her gün yarım saat kadar düzenli yürüyüş yapmak bile kan şekerini kontrol altına almayı başarabilmektedir. 
 • Bol Su İçiniz: Şekerli ve sodalı meyve suları kan şekerini hızla yükselttiğinden bu tür içecekler yerine su içmeniz şiddetli önerilir. Vücudunuzun yeterince su aldığından emin olmanız için günde 8 bardak su içmeye çalışınız. Meyve suyu içmek istiyorsanız kendi evinizde doğal yollar ile hazırlamış olduğunuz şekersiz ve kalori içermeyen içecekleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra suları tatlandırmak için içine limon dilimleri ekleyerek buzdolabında bulundurabilirsiniz. Sıcak günlerde ferahlatıcı ve lezzetli bir içecek olacaktır. 
 • Glisemik İndeksi Kontrol Ediniz: Glisemik indeksler genellikle karbonhidrat tüketimi sonrasında kan şekerlerinin yükselmesine göre değişiklik göstermektedir. Glisemik indeksi düşük gıdalar, yüksek gıdalara göre kan şekerini daha az yükseltmektedir. 
 • Yiyeceklerinizin Üzerine Tarçın Serpiniz: Uzmanlar tarçının diyabet hastaları olan bireylerde kullanılmasını şiddetle tavsiye etmektedir. Çünkü tarçının kan şekerini azaltmada ılımlı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple yiyeceklerinizde üzerlerine tarçın eklemesi yapabilirisiniz.
 • Daha Fazla Lif Tüketmeye Gayret Ediniz: Lifler vücut sistemini temizleyerek kan şekerini düşürücü özelliği bulunmaktadır. Çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerde lif oranı oldukça yüksektir. Aynı zamanda kuruyemiş, meyve, kepekli tahıllar ve baklalarda lif açısından zengin gıdalardır. 
 • Sabır Otu: İçerisinde çok düşük düzeyde glisemik indeks bulunduğundan ötürü şekerli tatlandırıcıların yerine kullanabilirsiniz.
 • Haftada İki Kez Balık Tüketmek: Balığın besin değeri protein olup, protein de karbonhidratlar kadar kan şekerini yükseltmemektedir. Bunun yanı sıra balıklar, beyaz ve kırmızı ete oranla daha az kolesterol ve yağ içermektedir. Bu nedenle somon balığı, ringa ve uskumru gibi daha birçok balık türü omega 3 yağı]]> Hamilelikte Açlık Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/hamilelikte-aclik-kan-sekeri.html Fri, 16 Nov 2018 19:35:50 +0000 Hamilelikte açlık kan şekeri, belli bir seviyede ve belli bir aralık sınırında olmalıdır. Hamilelikte açlık kan şekeri çok daha önem kazanır. Kan şekeri, tıp dilinde glikoz olarak adlandırılır. Vücudumuzdaki enerji ihtiyac Hamilelikte açlık kan şekeri, belli bir seviyede ve belli bir aralık sınırında olmalıdır. Hamilelikte açlık kan şekeri çok daha önem kazanır. Kan şekeri, tıp dilinde glikoz olarak adlandırılır. Vücudumuzdaki enerji ihtiyacının yakıtıdır ve bu ihtiyacın tamamını karşılamaktadır. Kimyasal olarak anlatmak istersek, 6 karbonlu bir moleküldür. Yalnızca hamilelikte açlık kan şekeri önemli değil, her insanın kan şekeri normal değerlerde ve belli bir aralıkta seyretmelidir.     

  Hamilelikte açlık kan şekeri değeri, tahlil sonucunda AKŞ yada açlık kan glikoz seviyesi olarak belirtilir. Hamilelikte açlık kan şekeri yani glikoz seviyesi, yemek yedikten sonra kişinin tükettiği karbonhidrat miktarına bağlı olarak farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden açlık kan şekeri ile tokken yapılan testlerde çıkan seviye ölçüsü ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Açlık kan şekeri testi, 8 saat hiçbir yemek tüketmeden kişiden alınan kan ile yapılır ve değerlendirilir. Hamilelikte açlık kan şekeri seviyesi eğer 90'nın üzerinde ise, halk arasında bilindiği gizli şeker hastalığının olduğu ortaya çıkar. Bu yüzden normal değerin 90'nın altında olması gerekmektedir. Eğer ki açlık kan şekeri seviyesi 90-126 arasında görülüyor ise şeker hastalığının başlayabileceğini gösterir. 126 seviyenin üzerinde çıkan sonuçlar kişinin, zaten diyabet hastası olduğunu yada şeker hastalığının başladığını gösterir. Hamilelikte açlık yada tokluk kan şekeri testi, 24-28 hafta arasında yapılmaktadır. Hamile kişi, üç gün 300 gram karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme programına başlatılır. Hamile bu dönemde normal hayatına devam eder. Üçüncü günün akşamından sonra 12 saat 12 saat aç kalması istenir. Sabah kan alınır ve 100 gram şeker içilir. Daha sonra 1. 2. ve 3. saatlerde ayrı ayrı kan örnekleri alınarak test edilir. Açlık kan şekeri değeri 95 mg/dl çıkarsa her şey normal demektir.
  ]]> Hamilelikte Kan Şekeri Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/hamilelikte-kan-sekeri-degerleri.html Fri, 16 Nov 2018 22:09:01 +0000 Hamilelikte Kan Şekeri Değerleri, genellikle halk arasında kalıplaşmış bir şekilde gebelik yada hamilelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabet, şeker hastalığının belirtisini bile taşımayan hastalarda görülebilir yada ol Hamilelikte Kan Şekeri Değerleri, genellikle halk arasında kalıplaşmış bir şekilde gebelik yada hamilelik şekeri olarak bilinen gestasyonel diyabet, şeker hastalığının belirtisini bile taşımayan hastalarda görülebilir yada oluşabilir. Hamilelikte kan şekeri değerleri, anne adayı ve bebek açısından oldukça tehlike yaratabilen bu duruma, 3 hamile kadından 1 inde rastlanabilmektedir. Fakat hamilelik sırasında yaptırılan şeker yükleme testi ile anne ve bebekte oluşabilecek bir çok sağlık problemi önceden belirlenerek ona göre teşhis konulabiliyor. Hamilelik esnasında şeker yükleme testi yaptırmanın anne ve bebek sağlığı için her hangi bir sorun teşkil etmez ve uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çünkü kan şekerini dengeleyen ve kısa bir zamanda oldukça normal düzeylere getirebilen bir mekanizma vardır.

  Hamilelikte Kan Şekeri Değerleri;
  • Yüksek Riskli Hamilelik Şekeri: Hamile hastalarda vücut kitle indeksi yüzde 30 un üzerinde olan hamile bayanlar yüksek risk grubunda bulunmaktadırlar.
  • Riskli Hamilelik Şekeri: Bir çok kez tekrarlanan gebelik kayıpları, açıklanamayan bebek ölümleri ve kötü gebelik hikayesi olan bayan hastalar bu grupta yer almaktadırlar. Diğer taraftan iri bebek doğumu, ailesinde diyabet geçmişi olanlar, yumurtalıklarında kist oluşumu olan hastalar, 25 yaş üzeri kadınlar, önceki hamileliğinde şeker hastalığı öyküsü olanlar ve zor doğum yaşayan kadınlarda bu grupta yer almaktadırlar.
  • Riskli Olmayan Grup: Genel olarak 25 yaş aralığında olan hastalar, ilk defa gebe olanlar ve ailesinde herhangi bir şeker hastalığı belirtisi olmayan bayan hastalar bu gruba girmektedir. 
  Diğer bir taraftan hamilelikte kan şekeri değerlerinin bilinmesi için güncel bir yaklaşım olarak kabul edilen 75 gramlık şeker yükleme testi anne adayına uygulanır. Bu test sonuçlarında açlık kan şekeri değeri 92 mg, 1. saat kan şekeri 180 ml, 2. saat kan şekeri değeri 153 gr altında bir seyir gösteriyorsa bu değerler normal olarak kabul edilmektedir. Fakat bu sonuçlardan ekstra olarak her hangi biri fazla bir sonuç gösteriyorsa anne risk grubu içerisindedir demek anlamına geliyor. Teşhisi konulan ve kan şekeri istenilen seviyede olan bayan hastalarda sağlıklı bir hamilelik süreci ve doğum imkanı meydana gelebilir. 
  ]]>
  Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-yukselmesi-belirtileri.html Sat, 17 Nov 2018 10:57:47 +0000 Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri; Genellikle, halsizlik ve yorgunluk hissi, konsantrasyon bozukluğu, davranışsal anlamda biraz daha stresli davranışların görülmesi, sürekli olarak susuzluk hissi yaşamak, sık tuvalete git
  Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri; Genellikle, halsizlik ve yorgunluk hissi, konsantrasyon bozukluğu, davranışsal anlamda biraz daha stresli davranışların görülmesi, sürekli olarak susuzluk hissi yaşamak, sık tuvalete gitmek ve hatta bulanık görmeye başlamak şeklinde kendini gösterebilmektedir. Kan şekeri yükselmesi belirtilerinden bir kaçı veya hepsi de görülebilmekte ve bu durum kişilerde farklı olarak gözlemlenebilmektedir. Bununla birlikte; kiloda azalma veya iştahta artış şeklinde belirtiler de karşımıza çıkabilmektedir.İleri seviyelerde kan şekeri yükselmelerinde ise; baş dönmesi, bulanık görme, nefes almada artış ve derin olarak nefes alma, nabız atışında farklılık gibi etkiler yaşanabilmektedir. Peki bu belirtilerin veya vücut sisteminde oluşan bu olumsuz durumların sebebi ne olabilir veya ne tür yiyecek ya da durumlar bu sonuçları doğurabilir şimdi bu konuya değinelim.
  Vücutta şeker veya insülin oranının belli oranlarda olması gerekir. Bununla birlikte, ihtiyacın doğal yollarla ve gerektiği kadar karşılanması koşulu ile sağlıklı yaşam standartları döngüsü sağlanmış olmaktadır. Özellikle organik veya doğal olmayan tüm yiyecek ve içecekler diyabet yani şeker hastaları için tehlike oluşturur. Sağlıklı insanlarda da ileriye dair aynı sakıncalar söz konusu olmaktadır. Kızartmalar ve özellikle patates, beyaz pirinç, doğal olmayan meyve suları da riskli besin ve içecekler grubundadır. Yağlı yiyecek ve etler, asitli içecekler ve beyaz unda kan şekeri yükselmesine neden olan besinlerdendir. Bazen genetik durumların etkisi de kişilerin diyabet hastası olma nedenlerinden olmaktadır.

  Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri Görüldüğünde Ne Yapmalıyız; Saydığımız belirtilere benzer bazı durumları farkettiğimizde; uzman bir hekime danışmalı, beslenme ve yaşam şeklimizi gözden geçirmeliyiz. Mümkün olduğu kadar doğal, sebze ağırlıklı beslenmeli, hekimimizin önerileri doğrultusunda gereği kadar meyve tüketmeliyiz. Sakıncalı gıdalardan kaçınmalı, uygun ve gerekli seviyelerde egzersiz ve yürüyüş yapmalıyız. Şeker ağırlıklı, doğal olmayan besinlerden uzak durmalıyız. Bitkisel uzmanlar tarafından çörek otu ve bazı bitki kürlerinin de diyabet için olumlu etkileri olduğu görüşleri mevcuttur. Hekimimizin önerileri doğrultusunda bu tip takviye ürünleri de kullanabiliriz. Kan şekeri yükselmesi belirtileri görüldüğünde; bir sağlık kurumunda şeker ölçümü yaptırmak ve sonuçları doğrultusunda bir yol izlemek uygun olacaktır.
  ]]>
  Diyabet Kan Şekeri Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/diyabet-kan-sekeri-degerleri.html Sat, 17 Nov 2018 16:49:03 +0000 Diyabet Kan Şekeri Değerleri, Diyabet, pankreasta yeteri kadar insülin salgılanmaması veya ürettiği insülin hormonunun yeteri kadar kullanılmaması durumunda gelişen ve kronik bir hâl alan durumdur. Vücudumuza ve organlara da Diyabet Kan Şekeri Değerleri, Diyabet, pankreasta yeteri kadar insülin salgılanmaması veya ürettiği insülin hormonunun yeteri kadar kullanılmaması durumunda gelişen ve kronik bir hâl alan durumdur. Vücudumuza ve organlara da zarar verebilecek bir durumdur. Bu durumda kan şekeri yükselir. Yediğimiz besinler özellikle de karbonhidrat vücutta enerji için glukoza dönüşür. 
  Sağlıklı bir bireyin açlık diyabet kan şekeri değerleri 120 mg/dl, tokluk halinde diyabet kan şekeri değerleri ise 140 mg/dl üstüne çıkmamalıdır. Bu değer üzerinde ise tehlike çanları sizin için çalıyor demektir. AKŞ yani açlık kan şekeri 126 mg/dl üzerinde ise kişide gizli şeker vardır denilir. 

  Düşük kan şekeri hipoglisemi olarak adlandırılır. 50 mg/dl altında bir değer ise kan şekeri düşüktür denir. Hipoglisemi belirtileri;
  • Ani gelen soğuk terlemeler
  • Ellerde titreme
  • Dalgınlık
  • Bulantı
  • Açlık
  • İç titremesi en çok görülen belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.
  Yüksek kan şekeri sonucunda;
  • Diyabet
  • Görüş problemleri
  • Sinir hasarı
  • Böbrekler 
  • Arterioskleros gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.
  ]]>
  Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri.html Sun, 18 Nov 2018 16:20:15 +0000 Kan şekeri, İnsanın vücudunda enerji ihtiyacını karşılamak amaçlı kan dolaşımı içinde devamlı ve sabit bir miktarda şeker bulunur. Kan da bulunan ve ihtiyaç duyulan bu miktar normal kan şekeri miktarıdır. Glikoz, vü Kan şekeri, İnsanın vücudunda enerji ihtiyacını karşılamak amaçlı kan dolaşımı içinde devamlı ve sabit bir miktarda şeker bulunur. Kan da bulunan ve ihtiyaç duyulan bu miktar normal kan şekeri miktarıdır. Glikoz, vücut yapısında bulunan bütün hücrelerin kullandığı bir maddedir. Bazı maddeler ise vücutta kullanılması için karaciğerde glikoza çevrilip öyle kullanılması gerekir. Örneğin früktoz ve galaktoz gibi monosakkaritler önce karaciğerde glikoza dönüşür, daha sonra vücut hücreleri tarafından kullanılabilir. Sağlıklı kişilerde yapılan kan tahlillerinde açlık kan şekeri 70- 100 mg/dl seviyelerinde olması gerekir. Yemekten sonraki ilk 1-2 saat için de kan şekerinde yükselmeler görülebilir. Karbonhidratlar emildikten sonra bu yükselmeler normal seviyelere döner. Basit karbonhidratlar, kan şekerini kompleks karbonhidratlara göre daha fazla yükseltir. Canlıların vücudunda kan şekeri seviyelerini ayarlayan organ karaciğerdir. Yemek yedikten 1-2 saat sonrasında kan şekeri seviyelerinde yaşanan yükselmelerin sebebi insülin salgılanmasının artmasından kaynaklanır.

  Kan şekeri değerlerine iki şekilde bakılır 
  • Açlık kan şekeri, sabahları hiç bir şey yemeden ve içmeden yapılan kan tahlilidir. Açlık kan şekerini en doğru şekilde yapmak için kişinin 6-8 saat aç olması gerekir. Bundan dolayı sabah erkenden açlık kan şekeri tahlilleri yapılır. Bu değer sağlıklı bir kişi de genellikle 70-100 mg/dl seviyelerinde olmalıdır. Açlık kan şekeri seviyesi belirtilen değerlerin üzerinde ise, doktor tarafından şeker yükleme testi yapılarak her saat başı kandaki insülin miktarları kontrol edilir. Bazı durumlarda gizli şekerin varlığı bu değerlendirmelerde ortaya çıkar. Eğer aile bireylerinden her hangi birinde şeker hastalığı veya aşırı kilolu kişiler varsa bu durum sizin şeker hastası olma olasılığınızı artırmaktadır.
  • Tokluk kan şekeri, kişinin yemek yedikten 2 saat sonrasında yapılan kan şekeri tahlilidir. Bu değerler de 140 mg/dl nin altında olması gerekir. Eğer bu değerler verilen referans değerlerinin üzerinde veya altında ise hemen konu ile alakalı bir doktora giderek gerekli tedaviler uygulanmalıdır. Tokluk kan şekeri seviyeleri sürekli yüksek düzeylerde olan kişilerde damar tıkanıklıkları, damar sertlikleri oluşabilir. Beyinde ve bacaklarda bulunan damarları kötü yönde etkileyebilir. Kalp hastalıklarına zemin hazırlar. 
  Sağlıklı bir bireye yapılan HbA1c  değeri yapılan kan testlerinde yüksek çıkmışsa bu kişilerin gizli şeker hastaları olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda olan kişilerin açlık ve tokluk kan şekerlerini kontrol ettirerek ileri tetkikleri yaptırmaları gerekir. Normal bir insülin hormon değeri 10 nun altında olması gerekir. İnsülin değerinin yüksek olması kan şekerinin de yükselmesine neden olur. Şeker hastalığının tam olarak ortaya çıkmasından önce ilk basamağı, genellikle gizli şeker dönemidir. Bu aşamada yakalanan hastaların % 70 uygun tedavilerle ve uygun beslenme şekilleri düzenlenerek tedavi edilebilmektedir. Kan şekeri, pankreas bezi tarafından salgılanmakta olan insülin hormonunun ya yeterli miktarda olmadığı için yada yeterli miktarda olmasına karşın gerekli etkiyi gösterememesinden yükselir. Bu durum ise vücutta çok önemli hasarlara neden olur. Bu nedenle kişilerin arada bir kan şekeri seviyelerine baktırmaları gerekir. Eğer kişi şeker hastası ise o zaman da düzenli aralıklarla kan şekerlerini kontrol ederek aynı seviyede tutmaya çalışmalıdırlar.

  Kan şekeri seviyelerini etkileyen faktörler
  • Ailevi yatkınlık, genetik şeker hastalığının olduğu durumlarda diğer aile bireyleri daha fazla risk taşırlar.
  • Aşırı kilo alımı ve diyetle verememek yada çok az verip daha çabuk kilo alımları yaşamak
  • Depresyon, stres ve sıkıntı
  • Kan şekeri seviyelerini sabit tutmak için beslenmenin ve düzenli yapılan egzersizlerin oldukça fazla önemi vardır. 
  ]]>
  Ani Kan Şekeri Düşmesi https://www.kansekeri.gen.tr/ani-kan-sekeri-dusmesi.html Mon, 19 Nov 2018 09:01:13 +0000 Ani Kan Şekeri Düşmesi, Tıp dilinde "Hipoglisemi" olarak adlandırılan kan şekerinin belirli değer altına inmesiyle birlikte meydana gelen bir sağlık sorunudur. Her yaştan ve cinsiyetten insanda farklı nedenlerden ötürü oluşan Ani Kan Şekeri Düşmesi, Tıp dilinde "Hipoglisemi" olarak adlandırılan kan şekerinin belirli değer altına inmesiyle birlikte meydana gelen bir sağlık sorunudur. Her yaştan ve cinsiyetten insanda farklı nedenlerden ötürü oluşan bu durum birtakım rahatsızlıkların tetikleyicisidir. Aç veya tok iken belli düzeylerde ölçülen kan şekeri oranı aniden düşüş gösterdiğinde vücut olumsuz yönde tepki gösterir. Bu hususta halsizlik, harekette kısıtlanma, bulanık görme, işitme yetersizliği, baş dönmesi, mide bulantısı, konuşmada zorlanma, titreme, soğuk terleme ve acıkma hissi gibi problemler ani kan şekeri düşmesi belirtileri içerisinde yer alan unsurlardır. Vücudun yaşamsal faaliyetlerini sürdüren organların ihtiyaç duyduğu kan şekeri aniden düştüğünde hayati tehlikeye mahal verilir. Böyle bir sağlık problemi ile karşılaşılması halinde derhal doktora başvuru yapılmalıdır.

  Ani Kan Şekeri Düşmesi Etkileri

  Kan şekerinde meydana gelen ani düşüş beyin ve kalp organlarının işlevini aktif bir şekilde yerine getirmesini engeller. Hal böyle olunca ciddi hastalıklara kapı açılır. Söz konusu yaşamsal faaliyetleri devam ettiren bu organlar enerji kaynağını kan şekerinden aldığı için ani düşüşler hayatı olumsuz yönde etkiler. Diyabet hastalarının yakındığı bu sorun sonucunda organların hasar görmesi muhtemel bir durumdur. Bahse konu olan ani kan şekeri düşmesinin altında yatan etkenlerden biri de yanlış ilaç kullanımıdır. Bununla birlikte ilaçlar ile yemek öğünlerinin dengesiz dağılımı ve bedensel aktivite arasındaki dengenin azami düzeyde sağlanamamasıdır.

  Ani Kan Şekeri Düşmesi Tedavisi

  Sağlığı olumsuz yönde etkileyen belirtilerin ortaya çıkması sonucu doktor muayenesi sonrası gerekli tetkiklerin yapılması ile birlikte ani kan şekeri düşmesi tedavisi yapılır. Bu noktada devreye giren hekim önerisiyle eczaneden trmin edilen insülin kullanımı tedaviye yönelik önem arz eder. Bunun yanı sıra dengeli ve düzenli beslenmek, vitamin ve mineral değeri yüksek besin maddelerini tüketmek adı geçen rahatsızlığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca vücut sağlığının korunmasına yönelik spor faaliyetleri de bu hususta önemli bir yere sahiptir.
  ]]>
  Kan Şekeri Düşüklüğü https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-dusuklugu.html Mon, 19 Nov 2018 14:27:54 +0000 Kan şekeri düşüklüğü; halk arasında kan şekeri düşüklüğü diye bilinen durum asıl adıyla hipoglisemidir. Normal kan şekeri 70 ile 100 arasında olmalıdır. Bazı nedenler alt sınır olan  kan şekeri değerinin 50 mg Kan şekeri düşüklüğü; halk arasında kan şekeri düşüklüğü diye bilinen durum asıl adıyla hipoglisemidir. Normal kan şekeri 70 ile 100 arasında olmalıdır. Bazı nedenler alt sınır olan  kan şekeri değerinin 50 mg/dl altında olması durumuna kan şekeri düşüklüğü yani hipoglisemi denir. Kan şekeri düşüklüğü hemen hemen her bireyde görülebilir. Sık sık olmadığı sürece sağlığa bir zararı yoktur. Fakat bu durum sürekli olmaya başlayınca kişinin sosyal yaşantısı tehlikeye girebilir. Çünkü kan şekeri vücudumuzda enerji olduğunu unutmamak gerekir. 

  Kan şekeri düşüklüğü yaşayan bireyin tüm organlarının çalışması etkilenir. Kan şekeri düşüklüğü herhangi bir tahlile gerek kalmadan belirtileri sayesinde anlaşılabilir. Bu belirtiler sayesinde kan şekeri düşüklüğü tespit edilebilir ve müdahale edilebilir.

  Kan şekeri düşüklüğü belirtileri;
  • Soğuk soğuk terleme
  • Denge kaybı
  • Bayılma hissi
  • Titreme özellikle ellerde
  • Bulantı
  • Kusma
  • Ten renginin soluklaşması
  • Nefes almada zorlanma
  • Müdahale edilmeyen düşüklükte bilinç kaybı
  • Dikkat dağınıklığı
  • Baş ağrısı
  Kan şekeri düşüklüğünden korunmak için yapılacaklar;
  • 3 ana öğün 3 ara öğün olacak şekilde beslenmeye dikkat edin
  • Spor yada egzersiz yapacaksanız mutlaka bir şeyler yiyin
  • Bol sıvı alın
  • Düzenli kan şekerinizi ölçün
  • Yanınızda mutlaka yiyecek bulundurun
  • Diyabet kartınız varsa görünür bir yere koyun.
  ]]>
  1 Saat Tokluk Kan Şekeri Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/1-saat-tokluk-kan-sekeri-degerleri.html Tue, 20 Nov 2018 12:19:42 +0000 1 Saat Tokluk Kan Şekeri Değerleri, Genellikle yemek yerken ilk lokmadan sonra geçen 2 saatlik süre içerisinde yapılan kan şekeri testine tokluk kan şekeri testi denmektedir. Kanda bulunan kan şekerinin tespiti için kullanılmaktad 1 Saat Tokluk Kan Şekeri Değerleri, Genellikle yemek yerken ilk lokmadan sonra geçen 2 saatlik süre içerisinde yapılan kan şekeri testine tokluk kan şekeri testi denmektedir. Kanda bulunan kan şekerinin tespiti için kullanılmaktadır. Açlık kan şekeri testi kişi aç iken yapılır, tokluk kan şekeri test ise kişi tok iken yapılmaktadır. İki testin de şeker hastalığının tespitinde önemli rolleri bulunmaktadır. 

  1 Saat Tokluk Kan Şekeri Değerleri aslında 140mg/dl veya altında, 2. saat içerisinde tokluk kan şekeri değerleri 120mg/dl altında olmalıdır. Tokluk kan şekeri değeri ölçülürken kişi tok olmalıdır. Bu tokluğun da bir sınırı bulunmaktadır. Kişinin ağzına attığı ilk lokmadan geçen 2 saat sonunda kan testi ile gerçekleştirilir. Genellikle şeker hastalığının teşhisinde doktorlar açlık ve tokluk kan şekeri değerlerini birlikte istemektedirler. 

  1 Saat Tokluk Kan Şekeri Değerleri Kaç Olmalıdır
  • Yemekten 2 saat sonra yapılan ölçümlerde 180 mg/dl altında olmalıdır. 
  • Eğer şeker yükleme testi ile yapılırsa 140mg/dl altında olması gerekmektedir.
  • Eğer tokluk kan şekeri değerleri 200mg üzerinde çıkarsa kişi şeker hastasıdır.
  • Gizli şeker hastalığında 1 Saat Tokluk Kan Şekeri Değerleri 140 ve 200 mg/dl arasındadır.
  ]]>
  Kan Şekeri Düşen Bebek Ne Yapar https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-dusen-bebek-ne-yapar.html Wed, 21 Nov 2018 11:59:40 +0000 Kan şekeri düşen bebek ne yapar; kan şekeri her insan oldukça öneme sahip bir durumdur. Çünkü şeker vücudumuzda enerji olarak kullanılmaktadır. Bu enerji organlarımızın düzgün çalışması ve dokularımızın sağlıklı bes Kan şekeri düşen bebek ne yapar; kan şekeri her insan oldukça öneme sahip bir durumdur. Çünkü şeker vücudumuzda enerji olarak kullanılmaktadır. Bu enerji organlarımızın düzgün çalışması ve dokularımızın sağlıklı beslenmesi için gereklidir. Bu yüzden kan şekerinin dengede olması hayati öneme sahiptir. Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde ve yenidoğanlarda da kan şekeri düşüklüğü olabilmektedir. Özellikle yenidoğan bebeklerde kan şekeri düşüklüğü görülebilmektedir. Yani bebeklerde kan şekerinin düşmesinin olağan olduğunu bilmelisiniz. Kan şekeri düşen bebek ne yapar sorusuna verilebilecek en güzel cevap bebeğinizi iyi gözlenmektedir. Bu gözlenmeler sonucu bazı önemli belirtiler olduğunu gereceksiniz. Bebekte kan şekeri düşüklüğü var demek için kan şekerinin 50 mg/dl olması gerekmektedir.

  Kan şekeri düşen bebekte belirtiler;
  • Tüm vücudun titremesi
  • Cilt renginin soluklaşması
  • Dudaklarda morarma
  • Bebeğin kas tonusunu kaybetmesi
  • Beslenememe
  • İleri düzeyde havale geçirmesi
  Kan şekeri düşen bebek ne yapar sorusuna yukarıdaki belirtiler ışığında şöyle cevap verebiliriz. Vücudundaki titreme ile birlikte ağlamaya başlar. Bu sırada cilt rengi sarıya döner ve dudaklarında fazla ağlamaya bağlı morarmalar meydana gelir. Anne sütü ya da mama alıyorsa bunu reddeder.  Aşırı huzursuz olabilir. kan şekeri hızla düşen bebek tüm vücut kontrolünü kaybederek havale geçirebilir. Bu noktaya gelmeden bebeğinizi beslemelisiniz. Eğer beslenmeyi red ediyorsa ağzına şekerli verebilirsiniz. Bir miktar şekerli su verdikten sonra bekleyip bebeğinizi besleyin. bebeklerde kan şekeri düşüklüğünü önlemek için ise yenidoğanlarda saatte bir besleyin. Daha ileri ki aylarda ise bu süre uzayabilir. 
  ]]>
  Kan Şekeri Düşmesi https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-dusmesi.html Thu, 22 Nov 2018 02:08:04 +0000 Kan şekeri düşmesi, günlük hayatta adını pek sıklıkla duyduğumuz kan şekeri düşmesi, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kan şekeri düşüklüğü bireylerde hem psikolojik hem de fiziksel sorunlara sebebiyet vermekted Kan şekeri düşmesi, günlük hayatta adını pek sıklıkla duyduğumuz kan şekeri düşmesi, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kan şekeri düşüklüğü bireylerde hem psikolojik hem de fiziksel sorunlara sebebiyet vermektedir. Tıptaki diliyle hipoglisemi olarak bilinen kan şekeri düşmesi, beyinin şeker ile olan ilişkilerini kapsamaktadır. Beyin ve onun yönetmekte olduğu tüm hücreler şekersiz yapamamaktadır. Çünkü şeker vücuda enerji verici bir madde olduğundan yaşamsal bir değer taşımaktadır. Tıpta, 55 mg / dl altındaki değerler kan şekeri düşmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu duruma dikkat edilmediği sürece ve kan şekeri düşmesine sebebiyet veren zeminler ortadan kaldırılmadığı müddetçe herkeste görülebilmektedir. Düşüklüğün şiddeti ne denli fazla ise, ortaya çıkacak sorunların şiddeti de bir o kadar fazla olmaktadır. 

  Kan Şekeri Düşmesi Nedenleri

  Glikoz seviyesinin aşırı düşmesi sonucunda hipoglisemi oluşmaktadır. Bu durumunda bir kaç sebebi olmakla birlikte görülen en yaygın sebebi diyabet tedavilerinde kullanılan ilaçların yaratmış olduğu yan etkilerdir. Bunun yanı sıra uzun süre aç kalma, alkol tüketimi, yoğun çalışma koşulları ve fazla miktarda insülin alınması da kan şekerinin düşmesine neden olmaktadır. Verilen hususlara dikkat edilmediği sürece vücutta bazı anormallikler görülecektir. Yani vücut bir nevi uyarılar verecektir. Bu uyarılara dikkat edilmediği sürece kan şekerinin düşme şiddetine bağlı olarak vücutta ortaya çıkan değişimlerinde şiddeti o denli artacaktır. 

  Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri

  Kan şekeri düşmesinin ilk belirtileri dudaklarda ve dilde karıncalanma, açlık hissi ve ağızda kuruluk oluşumu olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra baş ağrısı, çarpıntı, terleme, huzursuzluk ve halsizlik gibi belirtiler de vücudun size enerji almanız gerektiğinin sinyallerini veriyor demektir. Ortaya çıkan belirtilerin ardından önlem alınmadığı sürece kan şekerinde de şiddetli düşmeler artış gösterecektir.

  Kan şekeri düşmesi belirtilerinden bir diğeri de vücuttaki işlevlerin değişiklik göstermesidir. Fizyolojik değişimlerin yanında bir de davranış değişiklikleri görülmektedir. Böyle bir durum sonucunda normalden daha asabi ve sinirli olabilirsiniz. Çevrenizdeki bireyler ile iletişim kurmakta güçlük çekebilir, belirli bir nedeni olmayan şeyler için bağırıp, çıkışabilirsiniz. Vücutta eğer uyuşukluk hissi görülüyorsa, sürekli uyumaya ihtiyaç duyarsınız. Bu durum aynı zamanda biyolojik saatinizin ve konsantrasyon bozukluğuna da sebebiyet verebilmektedir. Belirtiler daha da ileriye giderse bayılmalara ve bilinç kayıplarına neden olabilmektedir.

  Ne Zaman Doktora Başvurulmalı

  • Kan şekeri düşmesi belirtilerini yaşıyorsanız ve bu teşhis doğrulandıysa, bunun altında yatan durum, spesifik dizi hastalığının göstergesi olabilmektedir.
  • Şeker hastasıysanız ve hipogliseminin erken belirtileri evresinde yeme veya glikoz tabletlerinin alınması ile düzelmiyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.
  • Şeker hastası olduğunu bildiğiniz ya da geçmişte hipoglisemi yaşamış olan bir bireyin bilincini yitirdiğini gördüğünüz anda normal bayılma sanmayınız. Acilen 112'yi çağırınız. 

  Kan Şekeri Düşmesi Tedavi Yöntemi

  Kan şekeri düşmesinin tedavi iki şekilde gerçekleşmektedir. İlki kan şekerinin düzeylerini kısa süre yükseltmek adına uygulanan acil ve ilk tedavi yöntemi, ikincisi ise tekrarlamasını önlemek adına düşüklüğe neden olan ve altta yatan hastalığın tedavi edilmesidir. Başlangıç tedavisi olarak bilinen acil tedavi de bireyde görülen belirtilere bağlıdır. Kan şekeri düşüklüğünde, meyve suyu içme, şeker yeme ya da kan şekerini normal seviyeye getirmek adına alınan glikoz tabletleri kullanılabilir. Ancak belirtiler daha şiddetli ise ve ağızdan alınan şeker takviyesi yeterli gelmiyorsa, glukagon enjeksiyonunun olması gerekmektedir. 

  Kan Şekeri Düşmesi Nasıl Önlenir

  • Diyabet hastasıysanız takip kontrolleri]]> Tokluk Kan Şekeri Normal Değeri https://www.kansekeri.gen.tr/tokluk-kan-sekeri-normal-degeri.html Thu, 22 Nov 2018 21:55:29 +0000 Tokluk kan şekeri normal değeri; vücutta enerji ihtiyacını karşılamak için kan dolaşımında sürekli ve sabit bir aralıkta şeker bulunmaktadır. Sabit aralıkta şeker miktarı olması gereken şeker miktarıdır. Vücu Tokluk kan şekeri normal değeri; vücutta enerji ihtiyacını karşılamak için kan dolaşımında sürekli ve sabit bir aralıkta şeker bulunmaktadır. Sabit aralıkta şeker miktarı olması gereken şeker miktarıdır. Vücuttaki bu şeker miktarına normal kan şekeri değeri adı verilmektedir. Şeker hastalığı, vücutta bulunan pankreas organının yeterince insülin hormonunu salgılayamaması veya üretilen insülinin vücut tarafından çok verimli kullanılamaması ile ortaya çıkan ve bir ömür boyu devam eden bir rahatsızlıktır. Vücuda alınan besinler, bağırsaklarda parçalanarak glikoza dönüşmektedir. Parçalanarak şekere dönüşen besinler daha sonra kana karışır ve kan şekeri değerini yükseltir. Sağlıklı bir kişide kana karışan şeker, pankreasın salgıladığı insülin hormonu sayesinde hücrelere taşınmaktadır. Eğer vücutta yeterli miktarda insülin hormonu yok ise veya insülin hormonu yeterince üretilemiyorsa glikoz hücrelere taşınamaz. Böylece kandaki şeker değeri giderek artacaktır. Kandaki şeker miktarının artması ile kişide şeker hastalığı ortaya çıkar.

  Diyabet hastalığının en yaygın ve sık belirtisi olan artan susuzluk ve sürekli idrara çıkmak isteğidir. Bu belirtiler çoğunlukla yükselen kan şekeri ile bağlantılı olarak gelişmektedir. Bu tür belirtiler gördüğünüz anda hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

  Tokluk kan şekeri normal değeri kaç olmalıdır;

  Kan şekeri değeri açlık ve tokluk olmak üzere iki şekilde ölçülmektedir. Sağlıklı bir kişi için açlık kan şekeri 90 mg/dl'nin altında olması gerekir. Tokluk kan şekeri ise sağlıklı bir kişi için yemeklerden 2 saat sonra 140 mg/dl'nin altında olması gerekir. En sağlıklı açlık kan şekeri ölçümü 6 veya 8 saatlik açlıktan sonra yapılması gerekir. En doğru açlık kan şekerini, sabah bakılan açlık kan şekeri değeri vermektedir. Yemeklerden önce ölçülen kan şekeri değerleri de açlık kan şekeri değerlerini göstermektedir.

  Tokluk kan şekeri ölçüm değerleri yemek yedikten sonra en az 2 saat geçmesi gerekir. Tokluk kan şekeri ölçümlerinde diyabet hastası yemeklerini zamanında yemeli, ilaçlarını düzenli kullanmalı ve insülin uyguluyorsa düzenli bir şekilde insülin uygulamalıdır.

  Tokluk kan şekeri normal değeri olan 140 mg/dl'nin sürekli üzerinde olması, damar duvarında hasar yaratmakta ve damar sertliğine sebep olmaktadır. Bu durum beyni, bacakları ve kalbi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yapılan tüm araştırmalar tokluk kan şekerinin yüksek olması kalp hastalıklarının gelişmesi için önemli bir risk olduğunu göstermiştir.

  Diyabet rahatsızlığında tedavinin amacı; açlık ve tokluk kan şekeri değerlerinin sürekli olarak normal seviyelerde tutulması ve bu şekilde devam etmesini sağlamaktır.

  Açlık kan şekeri 70 -100 mg/dl, tokluk kan şekeri normal değeri 100-140 mg/dl arasında tutulması gerekir. Bu seviyelerde kan şekeri tutulduğu takdirde diyabet hastalığından korkulmasına hiç gerek yoktur.

  Hamilelikte tokluk kan şekeri normal değeri kaç olmalıdır;

  Hamilelik döneminde açlık kan şekeri değeri 90 mg/dl'nin altında, tokluk kan şekeri değeri birinci saatte 130 mg/dl'nin altında, ikinci saatte 120 mg/dl'nin altında olması gerekmektedir. Açlık kan şekeri değerinin 90 mg/dl'nin üzerinde olması durumunda, 100 gram şeker ile beraber 3 saatlik OGTT yapılması gerekir.
  ]]> Kan Şekeri Diyeti https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-diyeti.html Fri, 23 Nov 2018 17:50:24 +0000 Kan Şekeri Diyeti, Şeker hastalığına yakalandım, artık her istediğimi yiyemeyeceğim diye endişelenmeyin. Sizin içinde ayrıca evde farklı yemekler pişmesine gerek yok. Evde yapılan yemekler ile kan şekeri diyeti yapılab Kan Şekeri Diyeti, Şeker hastalığına yakalandım, artık her istediğimi yiyemeyeceğim diye endişelenmeyin. Sizin içinde ayrıca evde farklı yemekler pişmesine gerek yok. Evde yapılan yemekler ile kan şekeri diyeti yapılabilir. Size vereceğimiz diyet ile evdeki diğer aile bireylerinin de bu şekilde beslenmesi, aile bireylerinin sağlığı için son derece faydalı olacaktır. Şeker hastalığının önüne sağlıklı bir beslenme ile geçilebilir. Şeker hastalığı olan bir kişinin az ama sık sık yemek yemesi gerektiğini de asla unutmayalım. Şeker hastalığı olan kişiler çeşitliliği fazla, sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. Yağ ve proteinden de kaçınılmalıdır. Her hastanın uygulayacağı kan şeker diyeti farklıdır. Bu yüzden her hastaya aynı diyet uygulanması beklenemez. 

  Kan Şekeri Diyetinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir
  • Yağı hayatınızda kesinlikle azaltmanız da fayda var. Yağın kalorisi çoktur. Bu yüzden yapılan yemekler çok az yağlı olmalıdır. Katı yağlar asla yemeyin, kilolu biriyseniz buna mutlaka dikkat ediniz. Et, süt, yoğurt gibi ürünlerin kesinlikle yağsız olanları alınmalıdır.
  • Sebze ve meyve tüketimini arttırmak fayda sağlayacaktır. Yemeklerden çok sebze tüketmek kan şekerini normal seviyeye düşürecektir.
  • Günde en az 1.5 litre su tüketin. Şu içmenin faydaları sınırsızdır.
  • Tuzu hayatınızdan çıkarın, günde en fazla yarım çay kaşığı tuz tüketin.
  • Nişastalı ve karbonhidratlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durunuz. Bal, şeker, reçel, börek, çörek tarzı yiyecekler yemeyin.
  • Beyaz ekmekten uzak durun. Yediğiniz ekmek buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği olsun. Diğer tabir ile köy ekmeği tüketin.
  • Alınan besinler kalorisi düşük üzerinde  light ya da diyabetik yazan ürünler olmalıdır.
  • Şeker yükünün azaltılması çok önemlidir. Bu yüzden sebze, meyve, kuru tahıl, kuru baklagiller, ceviz ve badem tüketimini arttırın. 
  Tüketilmesinde Sakınca Görülmeyen Yiyecekler:
  • Kuru baklagiller (fasulye, nohut, mercimek, bezelye ve börülce) tüketimi çok faydalıdır.
  • Günde 4-5 porsiyon kadar bol yeşillik, sebze tüketiniz. 
  • Yemeklerde kullanılması için hakiki zeytinyağı
  • Günde bir avuç kadar badem, fındık ve ceviz tüketmek fayda sağlayacaktır.
  • Keten tohumu 
  • Yağsız süt içiniz.
  • Haftada en 1 ya da 2 defa ızgara veyahut fırında balık, tavuk ve hindi eti tüketiniz. 
  • Magnezyum, çinko gibi mineral eksiğiniz varsa doktor kontrolünde ilaç alınız.
  • Antioksidan almanızda da hiçbir sakınca yoktur.
  • İçecek olarak sa bol bol yeşil çay tüketiniz.
  Tüketilmesinde Sakınca Görülen Yiyecekler:
  • Bol karbonhidrat içeren hamur işi ürünler 
  • Yağda yapılan kızartmalar
  • Badem, fındık ve ceviz dışındaki kuru yemişler
  • Mayonez, kaymak, krema tarzı yağlı yiyecekler
  • İçeriği bilinmeyen sağlıksız gıdalar
  • Ketçap, hardal tarzı içinde şeker bulunan yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Tatlılardan uzak durulmalıdır
  ]]>
  3 Aylık Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/3-aylik-kan-sekeri.html Sat, 24 Nov 2018 00:32:39 +0000 3 aylık kan şekeri; kan şekeri diyabet hastaları için düzenli ölçülmesi gereken bir ihtiyaçtır. Çünkü kan şekeri sabit bir rakam değildir. Gün içerisinde düzenli olarak ölçülmelidir. Normal kan şeker 70 mg/dl ile 100 mg/ 3 aylık kan şekeri; kan şekeri diyabet hastaları için düzenli ölçülmesi gereken bir ihtiyaçtır. Çünkü kan şekeri sabit bir rakam değildir. Gün içerisinde düzenli olarak ölçülmelidir. Normal kan şeker 70 mg/dl ile 100 mg/dl arasında olur. Üç ay boyunca bu kan şekeri değerlerinin ortalamasının alınmasına hbA1c yani 3 aylık kan şekeri denir. Üç ay boyunca inip çıkan şekeriniz ne kadar yüksek seyrederse bu değer o kadar yüksek çıkar. Bu değer 90 gün boyunca oluşan kan şekeri tablosudur. Bu tahlili aç yada tok yapmanız farketmez. Açlık yada tokluktan etkilenmez. 3 aylık kan şekeri genellikle diyabet hastalarında hastanın durumun takip etmek ve kontrol etmek için yapılır. Eğer tip 2 ya da tip diyabetiniz varsa mutlaka 3 ayda bir hbA1c tahlili yaptırmalısınız. 3 aylık kan şekerinin normal değeri 6.5 altında olması gerekmektedir. Bu değer 6.5'in üstüne çıkarsa kan şekeriniz son üç ayda yüksek seyrettiğinin belirtisidir. Değer 6.5 ise bu size bir tehlike işareti olduğunun göstergesidir. Bu yüzden bazı önlemler almanız gerekmektedir. 

  3 aylık kan şekeri tedavisi
  • Diyet ve beslenme tedavisi;  3 aylık kan şekeri yüksek olan hasta öncelikle düzenli bir  beslenmeyi benimsemelidir. Az az sık sık beslenme modelini uygulamalı ve hayatından karbonhidratlı yiyecekleri çıkarmalıdır. Bunlar patates, mısır, beyaz ekmek, yüksek şekeri içeren meyveler üzüm karpuz gibi, paketli ürünler bunlar arasında yer almaktadır. Bu süreçte süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. bol sıvı alınmalıdır.  Ayrıca reçete edilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
  • Egzersiz ve spor programı; düzenli egzersiz ve spor 3 aylık kan şekeri yüksek olan hasta da ciddi düşüşler sağlamaktadır. Fakat bu noktada şuna dikkat edilmelidir ki egzersiz öncesinde iyi bir ara öğün yapılmalıdır. Egzersiz sırasında kan şekeri düşüşleri yaşanmamalıdır. Yani doktor tarafından önerilen egzersiz ya da yürüyüş gibi spor türleri olmalıdır. ayrıca şu unutulmamalıdır ki  3 aylık kan şekeri düşürmede hem diyet hem de egzersiz birlikte yapılınca iyi sonuçlar alınmaktadır. 
  ]]>
  Tokluk Kan Şekeri 70 https://www.kansekeri.gen.tr/tokluk-kan-sekeri-70.html Sat, 24 Nov 2018 06:52:31 +0000 Tokluk kan şekeri 70, kan şekeri ölçümü kişiler için oldukça önemli ve gerekli bir analizdir. Çoğu kez aç olarak bakılan kanın şeker oranı tokkende bakılmalıdır. Bazı araştırmalara göre tokluk kan ölçümü açlıktan Tokluk kan şekeri 70, kan şekeri ölçümü kişiler için oldukça önemli ve gerekli bir analizdir. Çoğu kez aç olarak bakılan kanın şeker oranı tokkende bakılmalıdır. Bazı araştırmalara göre tokluk kan ölçümü açlıktan dahada önem taşımaktadır. Kişilerin bir çok hastalık sonucuna kanlarından bakılan tetslerle ulaşılır. En çok kandan analiz edilen şeker ölçümü aç veya tok olarak iki farklı şekilde yapılır. Yemek yedikten sonra hastaya en geç iki saat içinde kan şekeri ölçümü yapılmasına tokluk kan şekeri ölçümü denir.

  Tokluk kan şekeri 70 etkileri 

  Tokluk kan şekeri 70 mg/dl çıkması kişi için biraz düşük kabul edilebilir. Çünkü tokluk kan şekeri normal kişilerde 80 ile 140 mg/ dl nin arasında çıkmalıdır. Yani 80 nin altına düşmemeli ve 140 mg/dl den az çıkması beklenir. Analiz yapılacak kişiden tok olarak gelmesi ve üstünden iki saat geçmeden kan vermesi istenir. Baş harfleri adı altında tokluk kan şekeri oranı tetkik sonuçlarında TKŞ şeklinde yazılır. İlk bir saat için bir test ikinci saat için ikinci bir test yapılabilir. Her şekilde hastanın yemeğini yemesi üstünden tam iki saat geçmesiyle testler yapılır. Kan şekeri ölçümleri kişiler için büyük önem taşır. Alınan belli değerlere göre herhangi anormal bir durum farkedilirse doktor hastaya gerekli tedaviyi başlatabilir. Tokluk kan şekeri 70 için bir sınır kabul edilmelidir. Doktor gerek görürse hastaya bazı yemek listeleri ve ilaç tedavisi başlar. Bu durum hastanın sağlık koşullarına ve şikayetlerine göre ayarlanır.
  ]]>
  Yüksek Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/yuksek-kan-sekeri.html Sat, 24 Nov 2018 22:25:23 +0000 Yüksek Kan Şekeri, kandaki şekerin fazla miktarda olması durumudur. Bu şeker oranının yükselmesine genellikle; insülin oranının az olması, ilaçların doğru tüketilmemesi, aşırı strese maruz kalmak veya farklı bir hastalık s Yüksek Kan Şekeri, kandaki şekerin fazla miktarda olması durumudur. Bu şeker oranının yükselmesine genellikle; insülin oranının az olması, ilaçların doğru tüketilmemesi, aşırı strese maruz kalmak veya farklı bir hastalık sebep olabilir. Yüksek Kan Şekeri bir diğer adıyla hiperglisemi, kişiden kişiye farkı belirtiler gösterebilir. Kandaki şeker oranının fazla olması; sinirleri, damarları ve birçok organı tahrip edebilir ve zararlı durumlar ortaya çıkabilir.

  Hiperglisemi durumunda şu belirtiler görülür:
  • Sürekli idrar yapma hissi
  • Aşırı su tüketimi
  • Görmede bozukluk
  • Yorgunluk
  • Yaraların iyileşme süresinin uzun olması
  • Sürekli olarak açlık hissi
  Yüksek Kan Şekeri Nasıl Tedavi Edilir

  Öncelikle bu belirtiler fark edildiği anda doktora gidilmeli. Doktorunuzun verdiği ilaçları veya diyet listesini zamanında ve doğru bir şekilde uygulamalısınız. Bunların yanında su içme oranınızı olabildiğince arttırmalı, stresten uzak durmalı ve sürekli egzersiz yapmalısınız.

  Yüksek kan şekeri belirtileri görüldüğü andan itibaren düzenli olarak kan şekerinizi ölçmelisiniz. Daha sağlıklı ve daha mutlu bir beden için tedbiri asla elden bırakmamak lazım.
  ]]>
  Gebelikte Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı https://www.kansekeri.gen.tr/gebelikte-aclik-kan-sekeri-kac-olmali.html Sun, 25 Nov 2018 13:22:04 +0000 Gebelikte Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı, Halk içerisinde gebelik ya da hamilelik şekeri olarak tanımlanan gestasyonel diyabet, şeker hastalığı olmayan bir anne adayında da oluşabilmektedir. anne ve bebeğin sağlığı açısınd Gebelikte Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı, Halk içerisinde gebelik ya da hamilelik şekeri olarak tanımlanan gestasyonel diyabet, şeker hastalığı olmayan bir anne adayında da oluşabilmektedir. anne ve bebeğin sağlığı açısından risk içeren bu durum, kadınların yaklaşık olarak %5'inde görülmektedir. Hamilelik sırasında şeker yüklemesi ile tespit edilebilen açlık şekeri, bebek ve anne açısından risk oluşturabilecek bir çok hastalığı da ortaya çıkarmaktadır. Genellikle hiçbir belirti vermeden seyreden gebelikte şeker rutin kontroller sonrası ortaya çıkmaktadır. Kanda şeker miktarı vücuda alınan karbonhidrata bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. bu sebep ile açlık ve tokluk glikoz değerleri ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Açlık kan şekeri 8 saat boyunca hiçbir şey yemeden alınan kan örneği alınarak yapılmaktadır.

  Gebelikte Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı

  Hamilelerin erken dönemlerde başvurdukları takdirde açlık kan şekeri değerlendirmelerini yapmak daha önceden şeker hastalığı olduğunu bilmeyen birinci gruptaki hastaları açısından çok önemlidir. gebeliğin 24.hafta ve 28. haftalar arasında yapılan açlık kan şekeri taraması için 50 gram glikoz taraması yapılır. açlık kan şekeri seviyesinin 90'ın üzerinde olması  bozulmuş glikoz toleransını göstermektedir. bu sebeple Gebelikte açlık kan şekeri kaç olmalıdır sorusunun cevabı 90'ın altı olarak gösterilmiştir. 90 ile 120 arasında yer alan değerler şeker hastalığına yatkınlık olarak görülür. açlık kan şekerinin 126'nın üzerinde olması ise şeker hastası yani diyabet geliştiğini göstermektedir. tedavide izlenecek bir kaç yol vardır. Bunlar başlıca;
  • Diyet
  • Egzersiz
  • İnsülin tedavisi
  Gebelik sonrasında ise kan şeker değerlerinde sorun olan kişilerin uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi önemlidir. Doğum sonrası 6 ve 8. haftalarda tekrar 75 gram glikoz taraması yapılmalıdır.  Sonuçlar normal çıksa dahi rutin kontroller ve tahliller yapılmalıdır. 
  ]]>
  Kan Şekeri Neden Düşer https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-neden-duser.html Sun, 25 Nov 2018 20:31:25 +0000 Kan şekeri neden düşer, Günümüzde insanlar çeşitli hastalıklarla karşılamaktadır. Bu hastalıklara bazen tehlikeli olabildiği gibi bazen ise pek önemsenmez. Ama hiçbir hastalık kulak ardı edilmemeli ve tedavi yollarına başv Kan şekeri neden düşer, Günümüzde insanlar çeşitli hastalıklarla karşılamaktadır. Bu hastalıklara bazen tehlikeli olabildiği gibi bazen ise pek önemsenmez. Ama hiçbir hastalık kulak ardı edilmemeli ve tedavi yollarına başvurulmalıdır. Birçok hastalık çeşidi olduğunu söylemiştik. Bu hastalık çeşitlerinden biri ise kan şekeri hastalığıdır. Kan şekeri hastalığı yaşamımız boyunca devam eden kronik bir hastalık çeşididir. Vücudumuzdaki kan değerleri değişiklik gösterebilir. Bu durumda vücutta bulunan pankreas adlı organ tarafından insülin adı verilen bir hormon salgılanmaktadır. Bu hormon vücuttaki şekeri oranını dengeler. 

  Kan şekeri değerleri bazen düşer bazen ise yüksek seyredebilir. Kan şekeri yüksekliği hiperglisemi olarak adlandırılırken kan şekeri düşüklüğü ise hipoglisemi olarak adlandırılır. Hipogliseminin bir başka tanımı ise şöyle yapılabilir; hipoglisemi kan şekeri değerinin 55 mg/dl veya bu değerin altına düşmesi durumdur. Kişi hipoglisemi hastası olduğunu anlaması için bazı durumlar söz konusudur. Hipoglisemi hafif, orta ve ağır derecelerde meydana gelir. Hafif olarak gerçekleşen hipoglisemi hastalığında açlık hissi, titreme, terleme, gerginlik, sinirlilik, aşırı hassasiyet, ağlama, solgunluk, hızlı nabız ve çarpıntı, bulanık görme ve baş dönmesi belirtileri yer almaktadır. Orta derece hipoglisemi hastalığında kafa karışıklığı, olaylara konsantre olamamak, asabiyet, karmaşık konuşma, ağlama, yerinde duramama gibi belirtileri vardır. Ağır şekilde meydana gelen hipoglisemi hastalığında ise bilinç kaybı, inme, nöbet ve en kötü sonuç olan ölüm belirtiler arasında yer alır. Peki kan şekeri neden düşer 

  Kan şekeri neden düşer 

  Kan şekeri neden düşer sorusunun birçok cevabı vardır. Bu cevapları hipoglisemi hastaları dikkatlice okumalı ve bu cevaplara uygun hareket etmelidirler. 

  • Kişi kan şekerinin düşmemesi için yemeğini düzenli olarak yemeli ve öğün atlamamaya dikkat etmelidir. Yani öğün atladığı durumlarda kan şekeri düşmektedir. 
  • Ara öğün tüketildiği durumlarda kan şekeri düşüklüğü meydana gelir. 
  • Kişi yediği yemeğin miktarını azalttığı durumlarda kan şekeri düşmektedir. Bu nedenle kişi yemeğini düzenli ve doyacagi kadar yemeli daha az miktarda yememelidir. 
  • Kan şekerinin düşme nedenlerinden biri ise doktorun verdiği dozdan fazla insülin yapmaktır. Kişi doktorun sözünü dinlemelidir.
  • Ağızdan alınan şeker düşürücü hapların fazla miktarda kullanımı kan şekeri düşüklüğüne yol açar.
  • Kötü alışkanlık grubunda yer alan alkol tüketimi kan şekerinin düşmesinde görev yapar. 
  • Kişi ilaçlarını yanlış zamanlarda kullandığı zaman kan şekerinde düşme meydana gelir. 
  • Kadınlarda meydana gelen adet döneminin başlaması kan şekerinin düşmesine neden olur. 
  • Aşırı egzersiz yapmak kan şekerini düşürür.
  • Kan şekerini neden düşer sorusunun diğer bir cevabı ise kusma ve ishaldir. Kusma ve ishal nedeni ile ağızdan beslenme bozulur ve vücutta aşırı su kaybı meydana gelir. Bu durum kan şekerinin düşmesini sağlamaktadır. 
  • Sinirim güçlüğü ve mide boşalması gecikmesi kan şekerinin düşmesine neden olur. 
  • İnsülin dozunu azaltmadan kuvvetli bir egzersiz gerçekleştirilmesi kan şekerinde düşme meydana getirir.
  • İnsülin enjeksiyonunun derinliklerinde yerine daha derin bir yere yani kasın içine yapılması kan şekerini düşürür.
  • Egzersiz yapılacak olan bölgeye insülin yapılması durumunda kan şekeri düşer.

  ]]>
  İdeal Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/ideal-kan-sekeri.html Mon, 26 Nov 2018 07:46:21 +0000 İdeal Kan Şekeri, Kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için vücudun gereksinimi olan enerjiyi kan şekeri sayesinde sağlar. Kan şekeri belli bir sevide olması gerekir. Kan şekeri fazlalığı ve azlığı vücuda İdeal Kan Şekeri, Kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için vücudun gereksinimi olan enerjiyi kan şekeri sayesinde sağlar. Kan şekeri belli bir sevide olması gerekir. Kan şekeri fazlalığı ve azlığı vücuda ciddi zararlar verir. Kan şekeri yükseldiğinde insülin hormonu devreye girerken, kan şekeri düşüklüğünde ise glukagon hormonu devreye girer. İdeal Kan Şekeri, değerlerinin bilinmesi için ideal açlık kan şekeri ve ideal tokluk kan şekeri değerlerinin ölçülmesi gerekir.

  İdeal Açlık Kan Şekeri Kaç olmalıdır

  Sağlıklı bireyin  açlık kan şekerinin ölçülmesi için 8 saatlik açlık süresi sonrasında ölçülen değerlerine ideal açlık kan şekeri adı verilir. 75-100 mg değerleri arasındaki değerler ideal açlık kan şekeri değeridir.
   100-126 mg arasındaki değer  bir kişide ölçülmüş ise bozulmuş açlık glisemi adı verilir. Kan şekeri değerleriniz bu aralıkta ise  diyabet adayısınız demektir. Damarlarda ilk tahribatlar başlamış demektir. Bu kişilerden şeker yükleme testleri istenilmelidir.

  İdeal Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalıdır

  Sağlıklı bireylerin tokluk kan şekeri değerlerinin ölçülmesi için yemeğin yenmesinden 2 saat  zaman geçmesiyle ölçülür. 140-200 mg arasında değer ölçülmüş şeker metabolizması bozulmuş demektir. 200 mg üzerinde değerler ölçülmüş ise şeker hastalığı başlamıştır. Bu durum yaşlılarda ve 60 yaş üzeri kişilerde bu değerler biraz yüksek tutuluyor. 60 yaş üzerinde ideal açlık kan şekeri değeri 110 mg altında olması gerekiyor. İdeal Tokluk kan şekeri ise 160-180 mg altında olması gerekiyor. 

  İdeal Kan Şekeri, ölçülen değerler ister açlık kan şekeri olsun ister tokluk kan şekeri olsun istenilen referans aralığında olması gerekiyor. Bu değerler istenilen aralıkta olmaz ise vücutta kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığa yol açar. Bu hastalıklar kişiyi ölüme kadar götürebilir.
  ]]>
  Sürekli Kan Şekeri Düşmesi https://www.kansekeri.gen.tr/surekli-kan-sekeri-dusmesi.html Mon, 26 Nov 2018 21:59:29 +0000 Sürekli kan şekeri düşmesi; kan şekeri değerlerinin normal seviyelerin altına düşmesine hipoglisemi denir. Sürekli kan şekerinin düşük olması beyin ve kalp gibi yaşamsal organların görevlerini yerine getirmesini engelleyen fa Sürekli kan şekeri düşmesi; kan şekeri değerlerinin normal seviyelerin altına düşmesine hipoglisemi denir. Sürekli kan şekerinin düşük olması beyin ve kalp gibi yaşamsal organların görevlerini yerine getirmesini engelleyen faktörler arasında sayılabilir. Kişinin kan şekeri değerinin 50 mg/dl oranından daha düşük olması durumunda kişide hipoglisemiye bağlı olarak birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle beynin enerji kaynağı olan şeker kanda düştüğü zaman koma gibi istenmeyen durumlar olabilir. Kan şekerinin aşırı düşme sebebi genellikle kullanılan insülin ve türevleri gibi ilaçların yanlış kullanılması durumlarında meydana gelebilir.

  Sürekli kan şekeri düşmesi; görülmesinin en önemli sebepleri arasında kanda insülin maddesinin yüksek olması sayılabilir. Ayrıca kişinin kanda kortizol hormonunun düşük olması, yoğun stres, aşırı sigara tüketmek, kafein bağımlılığı, hipofiz yetmezliği, mide ameliyatı, böbrekler veya karaciğer hastalıkları sürekli kan şekeri düşme sebepleri arasında sayılabilmektedir. Endokrin bölümünün uzmanlık alanına giren sürekli kan şekeri düşmesinin sebebini teşhis için birtakım testler yapılabilmektedir. Özellikle teşhisi kolaylaştıran tanı yöntemlerinden biri olan şeker yükleme testi günümüzde başvurulan yöntemlerdendir.

  Kan şekeri düşmesi belirtileri:
  • İç sıkıntısı
  • Aşırı bitkinlik ve yorgunluk hissi
  • Çarpıntı
  • Sinirlilik
  • Yemeklerden hemen ve uyku basması
  • Aşırı kilo
  • Baş dönmesi
  • Sık sık açlık hissi
  • Bulanık görme
  • Baş ağrısı
  • Uyuşma hissi
  • Aşırı hassas ruh hali
  • El ve ayaklarda titreme
  • Sık kabus görme
  • Aşırı şeker eğilimi
  • Unutkanlık
  • Uykudan aşırı terleyerek uyanmak
  • Yataktan yorgun kalkma
  Sürekli kan şekeri düşmesi; durumunda vakit kaybetmeden endokrin bölümüne başvurulmalı ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda beslenilmesi gerekmektedir. Ayrıca hipoglisemiye karşı yapılabilecek diyetle ani kan şekeri düşmesinin önüne geçilebilmektedir.

  Sürekli kan şekeri düşmesi durumunda beslenme:
  • Sık sık az az beslenilmelidir.
  • Protein bakımından zengin gıdalar tercih edilmelidir.
  • Bol su içilmelidir.
  • Vitamin ve mineralden zengin beslenilmelidir.
  • Süt ve süt ürünleri azaltılmalıdır.
  • Üç ara üçte ana öğün şeklinde günde 6 öğün beslenilmelidir.
  • Tam tahıl ürünleri tercih edilmelidir.
  • Beyaz ekmek, karbonhidrat, patates, pirinç ve şekerli gıdalar tüketilmemelidir.
  ]]>
  Tokluk Kan Şekeri 90 https://www.kansekeri.gen.tr/tokluk-kan-sekeri-90.html Mon, 26 Nov 2018 23:16:32 +0000 Tokluk kan şekeri 90; tokluk kan şekeri bir kişini ana öğünün tükettikten sonra en az iki saat bekleyerek ölçülen şeker değeridir. Tokluk kan şekeri normal bireylerde 80 mg/ dl ile 120 mg/ dl arasında olmalıdır. Tokluk kan şe Tokluk kan şekeri 90; tokluk kan şekeri bir kişini ana öğünün tükettikten sonra en az iki saat bekleyerek ölçülen şeker değeridir. Tokluk kan şekeri normal bireylerde 80 mg/ dl ile 120 mg/ dl arasında olmalıdır. Tokluk kan şekeri parmak ucunda pratik şeker aletleri ile ölçülebilir ya da koldan kan alarak bakılabilir. Yemekten sonra 2. saat beklenerek ölçülen tokluk kan şekeri 90 çıkmışsa bunu normal kabul etmeliyiz. Çünkü normal sınırlar içinde kalmaktadır. Tokluk kan şekeri 2. saatte  140'ın altında olmalıdır. Tokluk kan şekeri ölçülmesi için illa ki büyük porsiyonlu yemek yenmesine gerekmez. Ağzınıza bir lokma alsanız bile tokluk oluşmuş sayılmaktadır. Bundan sonra en az iki saat beklenmelidir. 

  Tokluk kan şekeri 90 etkileri

  Yemekten hemen sonra tokluk kan şekeri 90 gibi bir rakamının çıkması sağlıklı değildir. Bu değer anlamlı olmaz.sizin şeker hastası olup olmadığına dair bir tanı koydurmaz. Diyabet tanısı yada diyabetin takibinde tokluk kan şekeri 2. saatten sonraki değerler önemlidir. Diyabet tanısında tokluk şekeri açlık şekeri kadar öneme sahiptir. Doğru tanı konması açısından tokluk kan şekeri ölçümünün doğru yapılmasında yarar vardır. Öncelikle kendiniz evde ölçecekseniz parmağınızı kuru pamukla temizleyin. Daha sonra iğneyi parmak ucunuza batırın ve ilk kanı kur pamukla silin. tekrar çıkan kanı alete sürün. Çıkan sonuç tokluk kan şekerinizdir. Yalnız en son iki saat önce yemek yemiş olmanız gerekmektedir. Tokluk kan şekeri 90 gibi bir rakam çıkarsa normal kabul edebiliriz. 

  Tokluk kan şekerinin 90'dan çok çok yüksek olmasının tabi ki de vücut için zararı vardır. Kan şekerinin yüksek olması damar sertliğine yapması nedeniyle kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere böbrek hastalıkları ile göz hastalıklarına da davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden tokluk kan şekerini normal seviyelerde tutmakta fayda vardır. Ayrıca açlık şekerinin takibi gibi tokluk kan şekerinin de takibi yapılması gerekmektedir.
  ]]>
  Gebelikte Tokluk Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/gebelikte-tokluk-kan-sekeri.html Tue, 27 Nov 2018 17:41:11 +0000 Gebelikte tokluk kan şekeri, gebe olan anne adaylarının, gebeliklerinin düzenli bir şekilde seyrede bilmesi için bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin; şeker testleri, tansiyon ölçümleri gibi. Gebeliğin ilk ayların Gebelikte tokluk kan şekeri, gebe olan anne adaylarının, gebeliklerinin düzenli bir şekilde seyrede bilmesi için bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Örneğin; şeker testleri, tansiyon ölçümleri gibi. Gebeliğin ilk aylarından itibaren kan şekerlerinin ölçülmesi oldukça önemli bir ayrıntıdır. Açlık kan şekeri ve tokluk kan şekerinin düzenli olması hamileliğin sorunsuz ilerlemesi anlamına gelmektedir. Gebelik boyunca yapılan bu kan testlerinde tokluk kan şekerinin belirli bir (mg/dl) olması gerekmektedir. Belirlenen düzeyin üstünde ya da altında olması anne adayının hamileliğinin ne yazık ki  sonlanmasına kimi zamanda bebeğin sağlıksız yani bazı sağlık sorunlarıyla beraber doğmasına neden olabilmektedir. Gebelikte tokluk kan şekeri oldukça önemlidir. Bundan dolayı anne adayının beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Ve tokluk kan şekerini düzenli olarak ölçmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda doktoruna gitmelidir. 

  Gebelikte tokluk kan şekeri, kan şekeri vücudun enerjisini sağlamak ya da tüm vücudun dinç bir şekilde ayakta kalmasını sağlamaktadır. Gebelikte tokluk kan şekerini 1 saat arayla 2 defa yapmaktadırlar. 1 saatte tokluk kan şekeri 130 mg/dl'nın altında olmalıdır. 2 saatte ise tokluk kan şekeri 120 mg/dı' nın altında olması gerekmektedir. 120-130 mg/dl geçerse hemen bir uzmana gidilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar görülebilir. Gebelik süresince düzenli beslenmeli yeteri miktarda karbonhidrat tüketilmeli, bol bol su içilmeli ve mümkün mertebe şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Gebelikte tokluk kan şekeri ölçümünü en geç yemek yedikten sonra iki saat geçtikten sonra yapılmalıdır. en doğru sonucu o zaman gösterecektir. Özellikle gebelikten önce şeker hastalığı olan ya da ailesinde şeker hastalığı bulunana kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Önceden şekeri yüksek olan anne adaylarının hamilelik esnasında kan şekerini dengede tutması daha zor olabilir. Bunun için doktor gözetimi gerekebilmektedir. 
  ]]>
  Kan Şekeri Ölçümü https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-olcumu.html Wed, 28 Nov 2018 06:16:59 +0000 Kan Şekeri Ölçümü, Sağlık açısından kan şekeri ölçümü yapılması oldukça önemli bir husustur. Zira kan şekeri ölçümü gün içerisinde çok sık bir şekilde değiştiği için sürekli olarak yapılmasınd Kan Şekeri Ölçümü, Sağlık açısından kan şekeri ölçümü yapılması oldukça önemli bir husustur. Zira kan şekeri ölçümü gün içerisinde çok sık bir şekilde değiştiği için sürekli olarak yapılmasında fayda vardır. Gün içerisinde 3-4 kez yapılması gereken kan şekeri ölçümü hastalar için hayati bir önem arz etmektedir. Zira bu ölçümün yapılması kişinin genel itibariyle ilerde oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek adına oldukça önemli bir husustur. Kan şekerinde yaşanan değişmelerin tespit edilmesi ise kişinin gün içerisinde özellikle de sabah saatlerinde açlık ya da tokluk durumuna göre ölçülmesi ayrıca önemlidir. Zira haftada bir yapılan kan şekeri ölçümü ve sonucunda ulaşılan değerler bizlere yaşanabilecek sorunlara karşı yeterli bilgi verememektedir. Bu sebepten ötürü özellikle şeker hastası olan kimselerin mutlaka bu hususa dikkat etmeleri gerekir. 

  Kan Şekeri Ölçümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bilindiği üzere günümüz imkanlarında kan şekeri ölçümü yapılması oldukça kolay bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek adına piyasada satılan birçok kan şekeri ölçümü aleti bulunmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus kan şekeri ölçümü aleti kullanan hastaların piyasada oldukça ucuza satılan ve kanserojen etkisi bulunan aletleri kesinlikle kullanmaması gerekir. Yalnızca doktorunun kendisine önermiş olduğu aletleri kullanarak gün içerisinde kan şekeri ölçümü yapması daha uygun olacaktır. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer husus ise kan şekeri ölçümünün eski yıllarda oldukça zor bir şekilde ölçümü yapılmasıydı. Günümüzde ise bu durum çok basit bir şekilde gerçekleştirilip hastaların rahatlıkla kan şekeri ölçümleri yapmaları söz konusudur. Üstelik bu durum yalnızca hastanede olduğu zaman değil aynı zamanda da evinde ya da dışarıdayken kan şekerinin düştüğünü ya da yükseldiğini hissettiği bir anda rahatlıkla yapılabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte hastalara böyle bir imkanın sunulması söz konusudur. Bu durum yaşanabilecek sorunların önüne geçebilmek adına oldukça önemlidir. Zira yukarıda da özellikle bahsettiğimiz gibi kan şekeri ölçümü mutlaka gün içerisinde 3-4 kez yapılması gerekmektedir. 

  Temizlik Konusu

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kan şekeri ölçümü yapıldığı sırada kişilerin kesinlikle kimyasal maddelerden uzak durması gerektiği konusudur. Zira bu ölçümler yapıldığı esnada kana karışabilecek her türlü zararlı madde ölçümden elde edilecek değerlerin de büyük oranda değişmesine yol açacaktır. Ayrıca hastaların kan yoluyla mikrop kapmaları ve bir takım sağlık sorunları yaşaması söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü mutlaka kan şekeri ölçümü yapılmadan önce ellerin iyice yıkanması ve ölçümün yapıldığı yerin temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Örneğin tuvalet gibi umumun kullandığı alanlarda kan şekeri ölçümü yapmak tehlikeli olabilir. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca alkol içeren kolonyaların kan şekeri ölçümü yapılan bölgeye sürülmemesi de gerekmektedir. Son olarak ise hastaların kan şekeri ölçümü sırasında yaşadıkları herhangi bir sorun karşısında mutlaka doktora danışması ve önlem alması da oldukça önemli bir husustur. 
  ]]>
  Açlık Tokluk Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/aclik-tokluk-kan-sekeri.html Wed, 28 Nov 2018 15:01:11 +0000 Açlık tokluk kan şekeri; kan şekeri vücudumuzda enerji ihtiyacını karşılayan olmazsa olmazımızdır. Yediklerimizden ve içtiklerimizden hemen sonra yiyeceklerin içinde bulunan şeker kana karışmaya başlamaktadır. Bu şeker sal Açlık tokluk kan şekeri; kan şekeri vücudumuzda enerji ihtiyacını karşılayan olmazsa olmazımızdır. Yediklerimizden ve içtiklerimizden hemen sonra yiyeceklerin içinde bulunan şeker kana karışmaya başlamaktadır. Bu şeker salınımı ile birlikte pankreastan insülin hormonu salgılanır ve şekeri parçalanarak dokulara ve organlara taşınmasını sağlar. Kan şekeri sağlıklı bireylerde 70-100 mg/ ile arasında bulunur. Açken ölçülen  şeker açlık şekeri denir. Kişinin yemek yedikten en az iki saat sonra ölçülen şekerine ise tokluk şekeri denmektedir. Tokluk şekeri yemekten iki saat sonra 140 ve altı diğerde olamalıdır. Kan şekerinin düzeyindeki dengesizlikler diyabet habercisidir. Fakat kişiye diyabet tanısı konması için açlık yada tokluk şekeri tek başına yüksek çıkması yeterli değildir. Açlık tokluk kan şekeri ölçülerek birbirine bağlantılı sonuçlar ışığında hastaya tanı koydurur. 

  Açlık tokluk kan şekerinin takip edildiği bir başka durum ise gebelik şekeri dediğimiz gestasyonel diyabettir. Gestasyonel diyabetin tespiti için gebenin açlık tokluk kan şekeri takibe alınır. Önce açlık şekeri ölçülür. Daha sonra şekerli su içirilir ve her iki saatte bir tokluk şekeri ölçülür. Tokluk kan şekeri değerine göre tanı koyulur. Gebelerde bu teste Ogtt  yani oral glikoz tolerans testi denir. Sağlık kuruluşlarında  açlık tokluk kan şekeri testi yapılması için isteyebilirsiniz. Fakat kan şekeri baktırmak için aşağıdaki önemli belirtiler sizde görülmesi gerekir. açlık ve tokluk kan şekeri takibi diyabet öncesinde de önemlidir. Prediyabet dediğimiz dönemde açlık tokluk kan şekeri bize sinyal vererek erken teşhis sağlayabilmektedir. Açlık tokluk kan şekeri parmak ucundan bir iğne batırarak alınan kan ile bakılabildiği gibi koldan kan alınarak da bakılabilir.

  Açlık tokluk kan şekeri bakılması gereken durumlar;
  • Sık idrara çıkma
  • Çok susama
  • Acıkma
  • Ağız kuruması
  • Acıkınca sinirlilik hali gibi durumlarda açlık tokluk kan şekeri bakılmalıdır.
  ]]>
  Açlık Kan Şekeri Nedir https://www.kansekeri.gen.tr/aclik-kan-sekeri-nedir.html Thu, 29 Nov 2018 13:48:32 +0000 Açlık kan şekeri nedir, açlık kan şekeri 8-10 saat süreyle gece boyunca süren açlık sonrasındaki kandaki glikoz miktarını gösterir. Vücutta enerji kaynağı olarak değerlendirilen glikoz basit şekerdir. Beslenmede alına karbo Açlık kan şekeri nedir, açlık kan şekeri 8-10 saat süreyle gece boyunca süren açlık sonrasındaki kandaki glikoz miktarını gösterir. Vücutta enerji kaynağı olarak değerlendirilen glikoz basit şekerdir. Beslenmede alına karbonhidratlar glikoz yardımıyla parçalanır, ince bağırsaklarda emilir ve bu işlemlerden sonra kan dolaşımına katılır. Vücudumuzdaki hücrelerin enerji gereksinimini glikoz karşılar. Beyin ve sinir sistemi hücreleri ise, glikoza sadece enerji ihtiyacı için gerek duymazlar. Bu hücreler için kandaki glikoz konsantrasyonu da belli bir seviyede olmalıdır. Hücrelerde glikoz kullanımı pankreastaki beta hücrelerinin salgıladığı insülin hormonuyla sağlanır. Glikozu hücrelere taşıyan insülin, aynı zamanda fazla enerjiyi glikojene çevirir ya da yağ hücrelerinde trigliserit şeklinde depolar. Bu nedenle vücuttaki insülinle glikoz her zaman dengeli şekilde bulunmalıdır. Kan şekerinin yemeğin ardından yükselmesiyle, insülin hormonu salgılaması artış gösterir. Çünkü insülin glikoz miktarını düşürür. Beslenmede yer alan yiyeceklerle orantılı şekilde vücutta insülin salgılanması olmalıdır. Kan şekeri yüksek oranda düşerse, pankreastan glukagon hormonu salgılanır ve karaciğere insülinin düşürülmesi için ileti gönderilir. Bu düzen doğru çalıştığı takdirde, kan şekeri düzeyi de normal seviyelerde olur. Dengenin bozulması insülin salgısını artırır, kan şekerini yükseltir. Bu durumda denge sağlamak isteyen vücutta idrarla glikozun fazlasını atmak için uğraşır. Açlık kan şekeri seviyesinin belirlenmesi kişilerin sağlıklı olduğunun tespitini sağlar. Kan şekeri seviyesi yapılacak bir testle belirlenir. Açlık kan şekeri testiyle belirlenen değer aynı zamanda kişiye diyabet tanısı konulmasına da yardımcı olur. Diyabet tanısında hem açlık kan şekeri, hem de tokluk kan şekeri ölçümü yapılmalıdır.

  Açlık kan şekeri nedir, nasıl ölçülür

  Açlık kan şekeri kan testi yardımıyla ölçülür. Test öncesinde kişide en az 8 saatlik açlık olması gerekir. Bu süreçte kişinin su içmesinde sakınca yoktur. Özellikle diyabet hastalarına açlık kan şekeri ve tokluk kan şekeri testi sıkça yapılan testlerdir. Glikoz tolerans testi için kan numunesi alınmadan önce aç olunmalı ve belli oranda glikoz içeriği olan sıvı içilmelidir. Kan numunesi alındıktan sonra, kandaki şeker düzeyini belirleyen test yapılır. Testin sonucuna göre hipoglisemi ve hiperglisemi tespiti yapılarak, hastaya diyabet tanısı konulabilir. Diyabet tanısında açlık kan şekeri testi ile OGTT testi yapılması gerekir. Testin farklı zamanlarda iki defa tekrarlanması tanıyı doğrulamaya yardımcı olur.

  Açlık kan şekeri nedir, ne zaman ölçüm yapılmalıdır

  Hastanın muayenesinde kan şekeri düzeyinin düşük ya da yüksek olduğunu gösterir bulgular belirlenirse, hastanın diyabetik olmasında, hamile olması halinde kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Ölçüm koldan damardan alınan kan numunesinden yapılır.

  Açlık kan şekeri nedir, test sonuçları neyi gösterir

  Yapılan test sonucu yüksek çıktığında, bu şeker hastalığının bir belirteci olabilir. Bunun yanında bazı hastalıklarda açlık kan şekeri yüksekliğine yol açabilir. Test sonucundaki değerler aşağıdaki gibi değerlendirilir,
  • 70-99 mg/dl (3,9-5,5 mmol/L) Bu değerler normal kan şekeri değerleridir.
  • 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/L) Bu değerler pre diyabet yani anormal kan şekeri seviyeleridir.
  • Birkaç defa yapılan testte 126 mg/dl ve üzerinde sonuçlar alınırsa, bu şeker hastalığını işaret eder.
  Yaşa bağlı olarak açlık kan şekeri değeri ne olmalıdır
  • Kord: 45-96 mg/dl
  • Prematüre: 20-60 mg/dl
  • 0-7 günlük: 40-60 mg/dl
  • 7-30 günlük: 40-80 mg/dl
  • 60 gün ile 15 yaş arası: 60-100 mg/dl
  • 16-60 yaş arası: 70-110 mg/dl
  • 60 yaş üstündeki kişilerde: 70-110 mg/dl olmalıdır.
  Açlık kan şekeri nedir, bu değer karbonhidrat metabolizmasının değerlendirilmesinde önemli]]> Açlık Kan Şekeri Yüksekliği https://www.kansekeri.gen.tr/aclik-kan-sekeri-yuksekligi.html Thu, 29 Nov 2018 15:09:31 +0000 Açlık kan şekeri yüksekliği, zaman zaman kan değerlerinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu oranın yüksek olması hemen kötü şeyler düşünmemizi gerektirmemektedir. Takip edilerek ve kişide oluşan semptomlar incelenerek teşhis Açlık kan şekeri yüksekliği, zaman zaman kan değerlerinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu oranın yüksek olması hemen kötü şeyler düşünmemizi gerektirmemektedir. Takip edilerek ve kişide oluşan semptomlar incelenerek teşhis konulması gerekmektedir. Açlık kan şekeri yüksekliği, anlaşılabilmesi için kan vermeden en az 8 saat öncesinde yemek yenmemesi gerekmektedir. Yoksa karşımıza çıkacak olan sonuç yanlış algı meydana getirebilmektedir.

  Açlık kan şekeri kaç olması gerekmektedir

  Açlık kan şekeri normal değerleri, 70/100 mg/dl olması gerekmektedir. Yukarıda da değindiğimiz gibi bunların dışında meydana gelen sonuçlar araştırılması gerekmektedir.

  Kan şekeri ne işe yaramaktadır

  Vücutta bulunan kan şekeri vücut içerisinde bulunan doku ver organların görevleri yerine getirebilmesi için gereken enerjiyi sağlamaktadır. Bu enerji düzgün olmadığı takdirde şeker hastalığı sorunu olduğu düşünülmektedir. Açlık kan şekerinin yüksekliği de şeker hastalığının olma ihtimali ortaya çıkarmaktadır. Kan şekeri seviyesinin ayarlanmasında pankreas bölümünde üretilen insülin ve glukagon hormonlarının etkisi olmaktadır. Bu hormonların düzgün işlemesi sayesinde vücuttaki açlık ve tokluk kan şekeri dengesi sağlıklı olmaktadır. 

  Açlık kan şekerinde yüksekliğinde nelere dikkat etmek gerekmektedir

  Açlık kan şekerinin yüksekliği, olduğu zamanlarda gelecekte diyabet olma ihtimalini göz önünde tutmak gerekmektedir. Bu dönemde alınacak tedbirler sayesinde diyabet önlenebilmektedir. Kişi çok kilolu ise kilo kontrolü sağlanması gerekmektedir. Ayrıca fiziksel aktiviteler daha fazla olması kilo veriminde faydalı olacaktır. Kan şekerinin çok hızlı yükselmesine neden olacak beslenme tarzından uzak kalınması ve uyku düzenin iyi olması gerekmektedir. Ailede şeker problemi var ise mutlaka kişinin düzenli şeker kontrollerini yaptırması tedbir olarak düşünülebilmektedir. Doktor zaten bu dönemde mutlaka ilaç takviyesi ile de insülin direncinin toparlanmasını sağlayacaktır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.
  ]]>
  Hamilelikte Kan Şekeri Düşmesi https://www.kansekeri.gen.tr/hamilelikte-kan-sekeri-dusmesi.html Fri, 30 Nov 2018 12:04:24 +0000 Hamilelikte kan şekeri düşmesi, anne adayı olan hemen her anneler sağlıklı bir hamilelik yaşamak ister, tabi ki bu her anne adayı için mümkün olmayabilir. Hamilelik başlaması ile vücutta bir çok ciddi değişiklikler oluşur. B Hamilelikte kan şekeri düşmesi, anne adayı olan hemen her anneler sağlıklı bir hamilelik yaşamak ister, tabi ki bu her anne adayı için mümkün olmayabilir. Hamilelik başlaması ile vücutta bir çok ciddi değişiklikler oluşur. Bu süreç içinde çoğu anne adayları hamilelik sürecinde sıkıntılı geçen günlerle mücadele eder. Özellikle iyi beslenemeyen anne adayında hamilelik boyunca kan şekeri düşmesi yaşanır. En önemli dönemlerden biride hamile olan anne adayları az ve sık beslenerek bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olması ve kan şekerinin düşmemesidir. Düzenli beslenemeyen anne adayı yada çok az yemek yiyen hamilelerde şeker insülin salgılanmasına neden olur. Bu şekilde yaşanılan hamilelik sıkıntıya dönüşür. 

  Beslenme süreci doktordan yardım alınarak veya iki üç saat ara ile bol sıvı tüketilerek ara öğünlerle beslenilmelidir. Hamilelikte kan şekeri düşmesi bebek ve anne adayı için risk oluşturur. Hamilelikte anne adaylarında değişen hormonlar nedeni ile de kan şekeri düşmesi yaşanılması mümkündür. Bu neden aç kalma, çok sinirlenme, veya beslenme bozukluklarında ortaya çıkan en büyük etkenlerden birisi kan şekeri düşüklüğüdür. Anne adaylarını çoğu bunlara mümkün oldukça dikkat etmesi gerekir. Hamilelikte kan şekeri düşüklüğü belirtilerinden biride anne adayının çok terlemesidir. Böyle bir durum yaşanıyorsa mutlaka zaman kaybetmeden doktorunuza bildirmelisiniz.

  Hamilelikte kan şekeri düşmemesi için nasıl önlem alınmalıdır 
  • Anne adayı sık sık beslenmeli ve sıvı çok tüketmelidir.
  • Mide bulantısı terleme, kusma baş ağrısı ve baş dönmesi gibi durumlarda doktorunuza bildirilmelidir.
  • Süt ürünleri çok az tüketilmeli ve stresten uzak kalınmalıdır.
  • Anne adayları düzenli olarak kan şekerini ölçtürmeli ve sürekli kontrol altında tutmalıdır.
  • Uyku düzenine özen göstererek yeterince uyumalı ve düzenli hafif egzersizler yapmalıdır. 
  Yukarıda belirtilen durumlar hamilelikte kan şekeri düşen anne adaylarının yapması ve uygulaması gereken önerilerdir. Düzenli uygulanan bu kural sayesinde kan şekeri dengelenir. Anne adayı ise sağlıklı bir hamlelik süreci yaşar ve mutlu olarak bebeğini kucağına alır.
  ]]>
  Düşük Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/dusuk-kan-sekeri.html Sat, 01 Dec 2018 11:09:37 +0000 Düşük Kan Şekeri, kan şekeri düşüklüğüne çoğunlukla sebep olan etkenler vücuttaki meydana gelen çeşitli hormonal bozukluklardan ya da beslenme probleminden ortaya çıkmaktadır. Düşük kan şekeri genel olarak hafif, orta Düşük Kan Şekeri, kan şekeri düşüklüğüne çoğunlukla sebep olan etkenler vücuttaki meydana gelen çeşitli hormonal bozukluklardan ya da beslenme probleminden ortaya çıkmaktadır. Düşük kan şekeri genel olarak hafif, orta ya da şiddetli derecelerde görülebilmektedir. Kişide meydana gelen hafif dereceli kan düşüklüğünde özellikle terleme görülür. Bu terleme durumu çoğunlukla boyun bölgesinin arkasında ya da saç diplerinde görülebilmektedir. Aynı zamanda titreme, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrısı, endişeli hissetmek, bulanık görmek, mide bulantısı, kalp atışının hızlı olması ve güçsüzlük gibi bir takım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Düşük kan şekerinde ortaya çıkan bu semptomlar kişi şeker içerikli olan besinleri yedikten sonra normale döner. Bu döngü her zaman bu şekilde dönerek gider. Orta dereceli düşük kan şekeri daha ciddiye alınması gereken durumdur. Kişide olaya konsantre olmaması, karmaşık konuşma, asabiyet, kafa karışıklığı, çabuk kızma, yerinde duramama, ağlama gibi değişiklikler meydana gelmektedir. Düşük kan şekeri en tehlikeli olanı şiddetli seyrettiği durumdur. Bu haldeyken kişilerde bilinç kayıpları, nöbet, inme hatta en kötü senaryosu ölüm ile sonuçlanmasıdır. 

  Düşük Kan Şekeri Nedenleri, 

  Düşük kan şekerinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de vücudun ihtiyacı olan kan şekeri düzeyinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum genellikle diyabet (şeker) hastalarında görülmektedir. Aynı zamanda kişinin kullanmış olduğu bazı ilaçlar ya da beslenme tarzı bu durumu etkileyebilmektedir. Bunun dışında tiroit bezinin yetersiz olarak çalışması, aşırı kilo alımları, hipofiz bezinin çalışmaması, karaciğer ve böbrek hastalıkları, aşırı alkol tüketimi gibi nedenler söylenebilir. Hatta kişinin uzun dönemli stres yaşaması, kısa zaman içinde normalden fazla kilo vermesi, çok sigara kullanmak, kahve ve çayı aşırı tüketmek ve çok şekerli besinler tüketmek düşük kan şekerine neden olabilmektedir. 

  Düşük Kan Şekerinin Tedavisi İçin Nasıl Beslenmek Gerekir, 

  Çoğunlukla düşük kan şekeri aşırı şekerli besinlerin tüketilmesinden kaynaklı olarak meydana gelebilir. Aynı zamanda aşırı yemek yemek ya da aç karnına kişinin alkol tüketmesi düşük kan şekerini tetikleyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. 
  • Düşük kan şekerinin tedavisi için kişi sık ve az olarak beslenmelidir.
  • Düzenli şekilde egzersiz hareketleri yapmayı kesinlikle ihmal etmemelidir.
  • Düşük kan şekerinde beslenme şekli özellikle protein bakımından yüksek, karbonhidrat açısından değeri düşük yiyecekler ile beslenmelidir. 
  • Daha çok bakliyat çeşitleri, tahıllar, sebze ve meyve ile beslenmeye özen göstermelidir. 
  • Özellikle beyaz ekmek, havuç, patates ile basit şeker içerikli gıda maddelerinin tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Süt, süt ürünlerinin tüketimine dikkat edilmeli ve az olarak tüketilmelidir.
  ]]>
  Bebeklerde Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/bebeklerde-kan-sekeri.html Sat, 01 Dec 2018 20:07:30 +0000 Bebeklerde kan şekeri, bebeklerin ilk doğduğu andan itibaren gerekli kontrollerinin yapılması şarttır. Sağlık sorunu olmayan bebeklere bile bir takım testler uygulanır. Fakat bazı risk grubuna giren bebekler için daha özenli ve t Bebeklerde kan şekeri, bebeklerin ilk doğduğu andan itibaren gerekli kontrollerinin yapılması şarttır. Sağlık sorunu olmayan bebeklere bile bir takım testler uygulanır. Fakat bazı risk grubuna giren bebekler için daha özenli ve titiz davranmak gerekir. Bir takım testler içerisinde bebeklerde kan şekeri kontrolüde yer alır. Çünkü bebeklerde kan şekeri düşüklüğü veya yüksekliği gelişimlerinde ciddi etki edecek bir sağlık sorununa yol açar. Bu ölçüm ve takipler risk altında olan bebeklere erkenden yapılmaktadır. Bu grubun içinde anne adayının geçmişte diyabet yaşaması, aile içinde diyabet hastalığı olan birileri olması veya anne adayının hamileliğini diyabet hastalığı ile geçirmesi gibi problemler yer alır. Bunlarla birlikte bebeğin çok erken doğması, prematüre olması veya aşırı kilolu doğmasına bağlı olarakta bebeklerde kan şekeri takibi yapılması gereklidir. Anne adayı hamileliğini diyabet hastalığı ile geçirmişse bebek risk altında bulunur. Anne karnında gerekli besinleri yeterli alan bebekler için doğumdan sonra herşey farklı ilerler. Süt ve mama ile beslenen bebeklerde vücudun glikoz ihtiyacı artışı yaşaması hormonsal sorunlarıda beraberinde getirir. Bu durumun ilerlemesi büyüme şeklinide doğrudan etkileyeceği için bebeğin ciddi anlamda kontrol ve takip altında tutulması gereklidir.

  Bebeklerde kan şekeri düşüklüğü belirtisi;

  Bebeklerde kan şekeri düşüklüğü yaşanırsa bir takım belirtiler görünmesi kaçınılmaz olur. Bebek sürekli huzursuz olabileceği gibi ellerinde titreme ve morarma görülebilir. Bebekte kan şekeri değerinin 40mg/dl nin altına düşmemesi gereklidir. Bebekten alınan kandan bakılan bu test sonucu olması gereken değerin yani 40mg/dl nin altına düşerse bebek hipoglisemik kabul edilir. Bu sağlık sorununu yaşayan bebeklerde hızlı solunum yapma ve solunum güçlüğüde görülmektedir. Bu durumun bebekte uzun süre yaşanması havale geçirilmesine ve ciddi beyin hasarlarına yol açmaktadır. Aynı zamanda solunumu etkilenen bebeğin kalp kaslarıda güçlük çekeceği için bebekte ciddi kalp hasarlarıda görülme ihtimali vardır. Bebeklerin bu tür sağlık sorunlarına maruz kaldıkları zaman derhal beslenmeye başlanmalıdır. Gerekli tedavi ile birlikte anne adayının mümkün olduğu kadar bebeği emzirmesi gereklidir. Emzirme mümkün değilse bebek mama ile beslenmeye başlanmalıdır.
  ]]>
  Çocuklarda Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/cocuklarda-kan-sekeri.html Sun, 02 Dec 2018 15:05:48 +0000 Çocuklarda kan şekeri; kan şekeri vücuda alınan besinlerdeki glikozun kandaki miktarının değeri olarak ifade edilmektedir. Çocuklarda kan şekeri normal bir değerde olup sağlıklı tüm çocuklarda aynı şekildedir. Fakat kalıtsal Çocuklarda kan şekeri; kan şekeri vücuda alınan besinlerdeki glikozun kandaki miktarının değeri olarak ifade edilmektedir. Çocuklarda kan şekeri normal bir değerde olup sağlıklı tüm çocuklarda aynı şekildedir. Fakat kalıtsal hastalıklara bağlı gelişen diyabet gibi durumlarda çocuklarda kan şekeri değerlerinde dalgalanmalar görülmektedir. Yetişkin insanlarda gelişen diyabet hastalığı çocukluk döneminde de ortaya çıkmaktadır. Pankreas organın insulin hormonunu salgılamada ki bozukluklara bağlı olarak çocuklarda da kan şekeri değerlerinde sapmalar, bozulmalar görülmektedir.

  Çocuklarda kan şekeri değişikliklerinin nedenleri;
  • Kötü beslenme
  • Kalıtsal hastalıklar
  • Kist, tümör gibi olgular
  • Diyabet gibi metabolik hastalıklar 
  Çocuklarda kan şekeri genellikle 100-125 mg değerleri arasında normal değerler arasındadır. Diyabet gibi metabolik hastalıklarda ise bu normal değerlerde artış belirmektedir. Kan glikoz seviyesi insülin hormonu etkisinde kaslara geçirilmektedir. İnsülin hormonu eksikliğinde ise çocuklarda kan şekeri değerinde artış olup mekanizma bozulmaktadır. 

  Çocuklarda kan şekeri artış durumunda oluşan belirtiler; 
  • Çocuk da aşırı su içme eğilimi göstermesi.
  • Çocuklarda aşırı sinirlilik ve huzursuzluk hali vardır.
  • Dikkat dağınıklığı, aşırı uyuma gibi durumlar söz konusudur. 
  • Çocuklarda deri kızarıklıkları ve kaşıntılar belirmektedir. 
  • Aşırı idrar çıkarma görülmektedir. 
  Çocuklarda kan şekeri düzeyindeki anormallikler çocuk da diyabet hastalığı oluşumu ile sonuçlanmaktadır. Şeker hastalığına bağlı ortaya çıkan saydığımız belirtiler söz konusu ise zaman kaybedilmeden konusunda uzman hekime muayene olunmasında önem arz eder. Çocuklarda kan şekeri düzeyindeki bozukluklar tedavisi diyet uygulaması ile, insülin tedavisi ile, insülin direnci kırılması gibi uygulamalardır. Zaman kaybedilmeden tedavi süreci başlatılan diyabetik durumların düzeltilmesi  kolaydır. 
  ]]>
  Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı https://www.kansekeri.gen.tr/tokluk-kan-sekeri-kac-olmali.html Mon, 03 Dec 2018 11:47:58 +0000 Tokluk kan şekeri kaç olmalı, Kişilerin yemek yedikten sonra kanda oluşan şekerin oranına tokluk kan şekeri adı verilir. Şeker hastalığı teşhisinde açlık kan şekeri olduğu kadar tokluk kan şekerinin de oranı oldukça önem Tokluk kan şekeri kaç olmalı, Kişilerin yemek yedikten sonra kanda oluşan şekerin oranına tokluk kan şekeri adı verilir. Şeker hastalığı teşhisinde açlık kan şekeri olduğu kadar tokluk kan şekerinin de oranı oldukça önemlidir. Bu nedenden dolayı ya yapılan sağlık kontrollerinde şeker ve diyabet hastası olan kişilerin hastalıklarının takiplerinde tokluk kan şekeri tespitinin muhakkak yapılması gerekir. Kısacası TKŞ olarak adlandırılan bu testi yaparken kişilerin çok özenli olması gerekir. Bu test yapılırken her tok olunan kişiye yapılmaz belirli şartları vardır. Kişiler yemeğe ilk başladıkları andan itibaren saat tutarlar ve 2. saatin sonunda tokluk kan şekeri için kan alınması gerekir. Test sağ veya sol kolda bulunan uygun bir damardan alınır. Genellikle yapılan muayeneler sonucunda açlık ve tokluk şekeri beraber istenir. Açlık şekerinde 8-10 saat arası aç kalınması şartı bulunur. Bu şeklide kan verildikten sonra kişiler kahvaltı yaptırıp tekrar tokluk şekeri için için kan vermelidir. Alınan kan tahlilleri laboratuvara gönderilir ve burada serum otoanalizör adı verilen cihazlar yardımı ile kan şekeri ölçülür. Açlık ve tokluk şekeri aynı cihaz ile ölçülür. Ayrıca evlerinde ölçüm cihazı olan kişilerde bu kurallara uygun olarak evde tokluk şekerini ölçebilir. Çıkan sonuçlar not edilir ve doktora bildirilir. Doktor hastanın durumuna göre tedavi şekli uygular. 

  Tokluk kan şekeri kaç olmalı

  Tokluk kan şekeri normal değeri 140 mg/dL den düşük olmalıdır. Fakat bu değer 140-200 mg/dL arasında ise glikoz toleransının bozulmuş olduğunun habercisidir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre %29- 55 oranında ki yapılan hastalarda gizli şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında şeker hastalığına dönüştüğü tespit edilmiştir. Ailesinde şeker hastalığı olan kişiler 30 yaşından sonra muhakkak her yıl ölçüm ve yükleme testi yaptırmayı ihmal etmemelidir. Kişilerde açlık kan seviyesi normal çıkmış olsa bile tokluk kan şekeri değerleri bazen yüksek çıkabilir. Diyabet tanısı konulması için muhakkak açlık ve tokluk şekeri birlikte değerlendirilmelidir. Gebelikte yapılan ölçümler de ise;

  Tokluk kan şekeri 2 saatte 130 (mg/dL), ikinci saatte de 120 (mg/dL)' nin altında olmalıdır.
  ]]>
  Gebelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı https://www.kansekeri.gen.tr/gebelikte-tokluk-kan-sekeri-kac-olmali.html Mon, 03 Dec 2018 21:44:10 +0000 Gebelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı, gebelik döneminde özellikle anne adayının vücudu normalden daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Özellikle anne adayının karnındaki bebeğin gelişmesi için fazla enerji sarf edilmekted Gebelikte Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı, gebelik döneminde özellikle anne adayının vücudu normalden daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Özellikle anne adayının karnındaki bebeğin gelişmesi için fazla enerji sarf edilmektedir. Enerji üretiminin yapılabilmesi için anne adayının şeker tüketmesi gerekir. Bu sebeple gebe olan kadınların kan şekeri düzeyi normalden daha düşük değerde seyir etmektedir. Eğer anne adayı gebelik döneminde vücudunun ihtiyaç duyduğu karbonhidratı yeterli miktarda alamazsa, hücrelere yeterli miktarda şeker giremez. Bu durum sonucunda vücudun enerji ihtiyacını karşılaması için yağ kullanılır. Sonuç olarak gebenin idrarında keton ortaya çıkmasına neden olur. Ketozis durumu özellikle bebek ve anne adayı için olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Peki gebelikte tokluk kan şekeri kaç olmalı, ideal olan 120-130 mg/dl arasında olmalıdır. Çünkü gebelik döneminde şeker ihtiyacı gebe olunmayan dönemlerdeki şeker ihtiyacına oranla çok daha fazladır. Gebelik döneminde hem kan şekeri hem de insülin arasında eğer bir denge kurulmazsa, bebeklerde anormalliklerin oluşmasına ve anne adayının hayatının tehlikeye girmesine sebep olabilmektedir. 

  Gebelikte Tokluk Kan Şekeri Nasıl Ölçülmelidir, özellikle gebe olan anne adayı yemek yedikten yaklaşık olarak 2 saat sonra ölçüldüğü zaman doğru şekilde ölçülebilir. Eğer yapılan ölçümlerde kan şekeri 120-130 mg/dl altında çıkarsa anne adayının bazı problemler yaşamasına sebep olabilmektedir.

  Gebelikte şeker Yükleme Testi Nedir, gebeliğin ilk döneminden itibaren anne adayının açlık ve tokluk kan şekeri değeri düzenli olarak takip edilir. Eğer uzman tokluk ve açlık kan şekeri değerlerinde herhangi bir risk durumu tespit etmezse, hamileliğin 24. ve 28. hafta aralarında anne adayına (OGTT) eker yükleme testi yapılır. Yapılan bu test sonucunda anne adayının tokluk kan şekeri değerinde gestasyonel şeker riski oluşup oluşmadığına bakılır. 

  Gebelikte Şeker Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır, Uzman tarafından gebenin kan şekeri ölçüm düzeyine bakıldığı zaman tokluk kan şekeri değeri ilk saatte 130 mg/dl, ikinci saatte mutlaka 120 mg/dl olması gerekmektedir. Açlık kan şekeri değeri de 90 ml/dl altında olması çok önemlidir. Ancak gebenin açlık kan şekeri değeri eğer 90 mg/dl üzerinde ise, anne adayına şeker yükleme testi uygulanarak şeker hastalığının varlığının olup olmadığının tespiti yapılmaya çalışılır. 
  ]]>
  Kan Şekeri Nedir https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-nedir.html Mon, 03 Dec 2018 22:49:29 +0000 Kan Şekeri Nedir, sıklıkla sorulan bir sorudur. Kan şekeri,hücrelerin kan  yardımıyla aldığı enerjidir.. Her canlı gibi hücrelerin de varlığını sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Kan şekeri glikozdan Kan Şekeri Nedir, sıklıkla sorulan bir sorudur. Kan şekeri,hücrelerin kan  yardımıyla aldığı enerjidir.Her canlı gibi hücrelerin de varlığını sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Kan şekeri glikozdan oluşur. Sağlıklı bir vücutta kalp ve beynin en büyük enerji kaynağı şekerdir. Sağlıklı bir insanda açken kan şekerinin oranı 70- 100 mg/dL arasındadır. Bu oran yemek yedikten sonraki bir buçuk saat içerisinde 120-140 mg/dL oranına çıkar.

  Kan Şekerinden Dolayı Olabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir

  Her şeyin olduğu gibi kan şekerinin de fazlalığı ve azlığı zarardır. Kan şekerinin fazlalığından kaynaklanan yüksek kan şekeri yani hiperglisemi ve azlığından kaynaklanan kan şekeri azlığı yani hipoglisemi bu rahatsızlıklara örnektir.

  Düşük Kan Şekeri Nedir (Hipoglisemi): Kan şekerinin 50 mg/dL'nin altında olması durumudur. Kan şekerinin düşmesi durumunda enerji kaynağı olarak şekeri kullanan bazı hayati organlarımız zarar görür hatta çalışamaz duruma gelebilir. 

  Belirtileri Nelerdir
  • Ellerde titreme
  • Terleme
  • Açlık hissi
  • Göz kararması
  • Baş dönmesi
  Tedavi sırasında ilaç kullanımının yanında, sebep olan maddelerden de uzak durulmalıdır.

  Yüksek Kan Şekeri (Hiperglisemi): Kan şekerinin çeşitli etmenlerden dolayı yükselmesi durumudur. Kan şekeri; ilaçlar, stres ve yanlış diyet uygulamalarından dolayı artış gösterebilir.

  Belirtileri:
  • Görmede bozukluk
  • Susama
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik
  • Hızlı nabız
  Kan şekeri nedir, büyükten küçüğe her insanın karşılaştığı bir sorundur.  Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve stresten uzak durmak daima faydalı olacaktır.
  ]]>
  Kan Şekeri Düşmesi Nedir https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-dusmesi-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 15:50:30 +0000 Kan Şekeri Düşmesi Nedir, şeker düşüklüğü hipoglisemi anlamına gelmektedir. Kan çekeri seviyesi 55 mg/dl veya altına düştüğü zaman kan şekeri düşüklüğü "hipoglisemi" şeklinde adlandırılmaktadır. Kan şekeri seviyes Kan Şekeri Düşmesi Nedir, şeker düşüklüğü hipoglisemi anlamına gelmektedir. Kan çekeri seviyesi 55 mg/dl veya altına düştüğü zaman kan şekeri düşüklüğü "hipoglisemi" şeklinde adlandırılmaktadır. Kan şekeri seviyesi genel olarak aynı değerde olmaz ve sürekli olarak değişkenlik gösterir. İçecekler ve yiyecekler, stres, kişilerin hareket durumları, kullanmış olduğu bir takım ilaçlar, alkol ve yaşam şekilleri kan şekeri değerinde oynamalara yol açmaktadır. 

  Bazı nedenlerden dolayı kan şekeri düşebilmektedir. Bu duruma bağlı olarak kişilerde hipoglisemi rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olur. Eğer kan şekeri düşmesine sebep olabilecek sebepler ortadan kaldırılırsa, meydana gelebilecek hipoglisemi riski büyük çapta azaltılmış olur. Özellikle hipoglisemi kadınlarda sık olarak görülen bir rahatsızlıktır. Ancak belirtiler ortaya çıktığı zaman uzmana başvurmayan ya da gitseler bile teşhisi konulamayan hastalar bulunmaktadır. Şeker hastası olmak genellikle şeker hastalığının getirmiş olduğu bazı problemler ile başa çıkmak anlamını taşımaktadır. Bu problemlerden bir tanesi de kan şekeri düşüklüğüdür. 

  Kan Şekeri Düşmesinin Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir,

  Ortaya çıkan belirtiler arasında açlık hissi, dudaklarda ve dilde karıncalanma, titreme ve halsizlik, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, terleme, huzursuzluk ve solukluk gibi hafif belirtiler meydana gelmektedir. Aynı zamanda sinirlenme, şaşkınlık, uyku hali, ilgide dağılma, karın ağrısı, yürümede zorlanma gibi belirtilerde orta şiddetli olarak görülebilir. Kan şekerinin düşmesinin nedeni ise, psikolojik ve fiziksel nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Kan şekeri düşmesi öğünlerin geciktirilmesi ve zamanında yenmemesi, ara öğünlerin atlanması, az miktarda yemek tüketilmesi, insülin miktarının söylenen düzeyde vurulmaması gibi nedenlere bağlı olarak kan şekerinin düşmesine yol açabilmektedir. Ayrıca kişinin alkol kullanması, ilaçlarını düzensiz alması ve şeker düşürücü ilaçların aşırı kullanılması kan şekerinin düşmesinin en büyük nedenlerindendir.
  ]]>
  Düşük Tokluk Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/dusuk-tokluk-kan-sekeri.html Wed, 05 Dec 2018 11:23:22 +0000 Düşük Tokluk Kan Şekeri; Karbonhidratların en küçük parçası olan glikoz şekeri kanda bulunan şeker oranını belirlemektedir.  Bu glikoz şekeri canlı vücudunda bulunan tüm hücrelerde kullanımı gerçekleşir. Canlı vücudu Düşük Tokluk Kan Şekeri; Karbonhidratların en küçük parçası olan glikoz şekeri kanda bulunan şeker oranını belirlemektedir.  Bu glikoz şekeri canlı vücudunda bulunan tüm hücrelerde kullanımı gerçekleşir. Canlı vücudun da sadece glikoz bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra froktoz ve galaktoz şekerleri de bulunmaktadır. Fakat bu şekerler direk kullanılmamaktadır. Kullanımı için bu yapıların glikoza dönüştürülmesi gerekir. Aç olan bir insanın kan şekeri değeri 70-100 mg/ dl olmalıdır. Fakat kan şekeri yemek yedikten sonra tok iken ilk iki saat içerisinde 120- 140 mg/dl olmaktadır. Bu süreçten iki saat sonra karbonhidrat emilimi yapıldıktan sonra kan şekeri değeri normal değerlere dönmektedir. Bileşik karbonhidratlar, basit karbonhidratlara göre kan şekerini daha yavaş yükseltme özelliğine sahiptir. Canlı vücudunda bulunan kan şekerinin esas düzenleyici görevi üstlenen organı karaciğer olarak ifade edilir. Yemek yendikten sonra kişi de kan şekeri yükseldiğinde pankreas organından salgılanan insülin hormonu salınımı artar, bağırsaklardan bu şekilde daha fazla emilim gerçekleşerek şeker oranı artar. Artan bu şeker karaciğerde glikojene çevrilerek depo edilir.

  Düşük Tokluk Kan Şekeri Nedenleri ve Sonuçları

  Eğer kişi yemek yedikten sonra kan şekeri düşüklüğü yaşıyor ise yaşamını çok kötü etkileyen, var olan enerjiyi düşüren, aşırı bir şekilde halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, yapılan işin verimini düşüren, kişiyi oldukça kızgın, öfkeli, sabırsız hale getiren bir durum belirtileridir. Bu belirtiler kişilerde çok sık görülmesine rağmen oldukça önemsenmeyen bir hastalık olarak görülmektedir. Bu hastalıkta gün içerisinde sürekli olarak acıkma, sürekli bir şekilde şekerli gıdalar yeme isteğinin bulunması, öğlen saatlerinden sonra baş ağrısının oluşması ve tüm bu belirtilerin yemek yedikten sonra geçiyor olması tokluk kan şekerinin oldukça düşük olduğu anlamına gelmektedir. Tokluk kan şekerinin düşük olmasının başlıca nedenleri arasında dengesiz bir şekilde beslenme, fazla miktarda karbonhidrat ve nişasta içeren gıdalar tüketilmesi, şeker yeme, stres ve kafein içerikli gıdaların içilmesi ve genetik olarak aile de bulunması gelmektedir. Tokluk kan şekeri düşük olan kişiler sık bir şekilde yemek yemeli, yemek aralıkları 3 saat olmalıdır. İçecek olarak süt ve süt ürünleri tüketimi azaltılmalıdır.  Oldukça bol egzersiz yapmalıdır.
  ]]>
  Normal Kan Şekeri Değerleri https://www.kansekeri.gen.tr/normal-kan-sekeri-degerleri.html Thu, 06 Dec 2018 05:38:48 +0000 Normal Kan Şekeri Değerleri, insanların ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacının karşılanması için kan dolaşımında devamlı ve sabit aralıklar ile şeker (glukoz) bulunmaktadır. Vücutta mutlaka bu şeker miktarının mevcut olması Normal Kan Şekeri Değerleri, insanların ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacının karşılanması için kan dolaşımında devamlı ve sabit aralıklar ile şeker (glukoz) bulunmaktadır. Vücutta mutlaka bu şeker miktarının mevcut olması gerekmektedir. Bulunan şeker miktarına çoğunlukla "normal kan şekeri değerleri" denmektedir. İnsan vücudunda hiç bir yiyecek ve içecek tüketmeden açken bakılan normal kan şekeri değerleri 70 ile 90 mg/dl arasında olması gerekmektedir. İnsan vücudunda normal kan şekeri değerleri genellikle açlık ve tokluk olmak üzere ölçülmektedir. Sağlıklı bir insanın açlık kan şekeri 90 mg/dl olması gerekmektedir. Tokluk kan şekeri yemek yedikten yaklaşık olarak 2 saat sonra ölçüldüğü zaman 140 mg/dl'nin altın olması gerekmektedir. 

  Sağlıklı Normal Kan Şekeri Değerleri Nasıl Ölçülür, sağlıklı bir şekilde kan şekerinin ölçülebilmesi için 6-8 saat arasında aç kaldıktan sonra anlaşılabilir. Bu sebeple doğru olarak kan şekeri değerinin anlaşılabilmesi için sabah uyandıktan sonra açken ölçülen şeker normal değerleri gösterir. Öğle ve akşam yemeğinden önce ölçülen kan şekeri ölçümlerinde normal değerleri rahatlıkla görebiliriz. Tokluk kan şekerinin normal değerinin anlaşılması için yemek yedikten sonra takriben 2 saat geçmesi gerekmektedir. Tokluk şekerinin normal değerinin doğru ölçülebilmesi için kişinin mutlaka zamanında yemeğini yemesi, ilacını vaktinde alması ve insülini varsa zamanında vurması gerekmektedir. Bu şekilde normal kan şekeri değerini doğru olarak ölçebiliriz. Diyabet hastası olmayan sağlıklı bireylerin normal kan şekeri değerlerinin test sonucunda 90 mg/dl olmalıdır. Kişide kan şekeri ölçümünde değerler 55 mg/dl veya daha az çıkmışsa bu durum hipoglisemi olduğunu göstermektedir. 

  Normal Kan Şekeri Değerleri Bozulduğunda Neler Ortaya Çıkar, özellikle açlık ve tokluk kan şekeri değerlerinde meydana gelen düşüş sebebi ile bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin alınması halinde kişide meydana gelebilecek olan şeker hastalığının önüne geçilmiş olur. Şeker hastalığı ortaya çıktığında gerekli olan tedaviye hemen başlanmazsa, böbrek yetmezliği, organlarda hasarlara, göz hastalıklarına ve kemik yapısında ortaya çıkan bozukluklar sonucunda ciddi dereceli sorunlar yaşanabilmektedir. Kısacası normal kan şekeri değerleri sağlıklı bireylerde 90 mg/dl olmasına özen gösterilmelidir. 
  ]]>
  Kan Şekeri Yüksekliği https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-yuksekligi.html Thu, 06 Dec 2018 05:58:59 +0000 Kan Şekeri Yüksekliği, İnsan vücudunun ana enerji kaynağı olarak bilinen kan şekeri ya da glikoz bazı durumlarda yükselebilmektedir. Eğer ki vücutta kan şekeri yükselirse, bu durum bize vücudunuzda şekerin düzgün bir Kan Şekeri Yüksekliği, İnsan vücudunun ana enerji kaynağı olarak bilinen kan şekeri ya da glikoz bazı durumlarda yükselebilmektedir. Eğer ki vücutta kan şekeri yükselirse, bu durum bize vücudunuzda şekerin düzgün bir şekilde kullanılamadığını göstermektedir. Kan Şekeri Yüksekliği arttıkça diyabet riski de onunla birlikte artış göstermektedir. Kan Şekeri Yüksekliğine göre diyabet teşhisini belirlemek de o kadar kolaylaşmaktadır. Sağlıklı bir insanda kan şekeri değerleri 200-300mg/dL olmalıdır. Kan şekeri değeri çocuklarda ise 200-250 mg/dL arasında değişmektedir.  

  Hafif Kan Şekeri Yüksekliği Belirtileri
  • Susuzluk ihtiyacının artması,
  • Sık idrar yapma isteği,
  • Kilo kaybı yaşanması,
  • Erken yorgunluk hissetme,
  • İştah artması.
  Kan Şekeri Yüksekliği

  Kan şekeri değerleri yükseldikçe çeşitli belirtiler göstermektedir. Kan şekerinin yükselmesi aynı zamanda beraberinde bir takım rahatsızlıkları da getirmektedir. 
  • Görme bulanıklığı yaşanması,
  • Sürekli susama,
  • Baş dönmesi,
  • Huzursuzluk ve uykusuzluk hissetme. Uyanma da zorluk yaşama,
  • Derin nefes almak,
  • Nabzın hızlı atması,
  • Karın ağrısı veya kusma şikayetleri.
  Kan Şekeri Yüksekliği çok artarsa eğer bilinç kayıplarına neden olmaktadır. Kan şekerinin yükselmesi beraberinde aşırı açlık hissi, aşırı susama, ağız kuruluğu yaşamak, kilo kaybı yaşanması ve yaraların yavaş iyileşmesi gibi etkileri de bulunmaktadır. Kan şekerinin aşırı yükselmesi beraberinde insülin ve diyabet gibi rahatsızlıkları getirmektedir. 

  Kan Şekeri Yüksekliğine neden olan diğer etkenler ise, stres, kızgınlık, üzülme, öfkelenme gibi olaylar sonucunda adrenalin artması ile birlikte yükseltmektedir. Üzülmek ya da sinirlenmek kan şekeri değerini 45-50 mg/dL yükseltmektedir. 

  Kan Şekerinin Yükselmesinin Nedenleri:
  • Yeterli insülin kullanılmaması ve ilaçların düzenli alınmaması,
  • Diyet dışı besinler ile beslenmek,
  • Sinirlilik, üzüntü, sıkıntı gibi durumlar,
  • Kullanılan insülinin tarihinin geçmiş olması,
  • Başka nedenlerle hastalanmak.
  Kan Şekeri Yüksekliği durumunda su tüketimi hemen arttırılmalıdır ve mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. İdrarda aseton olup olmadığı kontrol edilir. Eğer idrarda aseton bulunursa doktora gidene kadar dinlenmek gerekmektedir. Genel olarak Kan Şekeri Yüksekliği durumunda uyulması gereken kurallar;
  • Diyete özen göstermek ve daha iyi uymak,
  • İlaç ve kullanılan insülin zamanında ve uygun olarak yapılmak,
  • Daha fazla hareket edin ve spor yapmaya özen gösteriniz,
  • Düzenli olarak kan şekeri değerinizi yükseltiniz.
  ]]>
  Kan Şekeri Düşmesine Ne İyi Gelir https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-dusmesine-ne-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 00:34:37 +0000 Kan şekeri düşmesine ne iyi gelir Kan şekeri kişiler için hayati önem taşıyan bir değerdir. Kişiden kan alınarak çeşitli testler yapılır. Aç veya yok olarak kişinin iki farklı şekilde kan şekeri ölçümü yapılabilir. K Kan şekeri düşmesine ne iyi gelir Kan şekeri kişiler için hayati önem taşıyan bir değerdir. Kişiden kan alınarak çeşitli testler yapılır. Aç veya yok olarak kişinin iki farklı şekilde kan şekeri ölçümü yapılabilir. Kişilerin şikayetlerine ve genetik durumlarına göre alanın uzmanları bu testin yapılmasını uygun görmektedir. Belli değerlere sahip olan kan şekeri olması gerekenin altında tespit edilirse buna tıpta hipoglisemi yani kan şekeri düşüklüğü denir. Bir çok kişide meydana gelen kan şekeri düşmesi evde ölçüm cihazları ile kontrol altında tutulabilir. 

  Kan şekeri düşmesine ne iyi gelir sorusunun hipoglisemi hastaları için büyük bir önemi vardır. Kan şekerini neyin yüksek tutacağını iyi bilmek ve bu konuda bilinçli olmak gerekir. Çünkü kan şekeri düşüklüğü kişi sağlığında hayati önem taşımakla birlikte bir çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Kan şekeri düşük kişilerde yorgunluk, kalp çarpıntısı, nefes almada zorlanma veya halsizlik gibi belirtiler görülmektedir. Kişi şikayetlerine göre kan şekerine baktırabilir veya takibini yaptırabilir. Kan şekeri düşüklüğü için olması gereken değer 70 mg/dl nin altında olur. Yani bu derecenin altına düşmemesi gereken kan şekeri düştüğü zaman kişi kan şekeri düşüklüğü yaşıyor demektir. Araştırmacılar 70 mg/dl nin altına düşen ve düşük kalan hipoglisemi hastalarının ani nöbet geçirebileceğini veya ani ölüm yaşayabileceklerini söylemektedir. Kan şekeri düşüklüğünün kimi kişiler için hiç bir belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerlemesi de mümkün olmaktadır.

  Kan şekeri düşmesi için neler yapılmalı ve nasıl besinler tüketilmelidir
  Kişi diyabet hastası ise takip ve ölçümlerini düzenli yapmalıdır. Bu duruma uygun bir beslenme programı mutlaka olmalıdır. Sağlıklı olduğunu düşünen fakat kan şekeri düşük ölçülen bir kişi için kan şekeri hızla şekerli yiyeceklerle normale indirilmelidir. Kan şekeri yüksekliği sağlandıktan sonra kısa zamanda doktora başvurulmalı ve geçici bir durum olup olmadığına emin olmak gerekir. Kan şekeri düşmesi için bol bol şekerli gıdalar tüketilmelidir. Bal bu durumda iyi bir yardımcı olmaktadır. Ağızda küp şeker eritme yöntemi de oldukça yaygındır. Kan şekeri her şekeri alındıktan sonra normal seviyeye gelene kadar şeker alımı tekrarlanmalı ve 15 dakika arayla ölçüm yapılmalıdır. Yani kişi 70mg/dl nin altında kan şekerini ölçerse derhal şekerli bir şey tüketip, 15 dk sonra şekerini ölçüp, düşük çıkarsa şekerli gıda alımına devam etmelidir. Hipoglisemi yaşayan kan şekeri düşük kişilerde alkol tüketimi kesinlikle olmamalıdır. Besin alımı olarak da bol lifli gıdalar, taze meyve ve sebzeler, tahıllar, baklagiller ve meyve suları tercih edilmelidir.
  ]]>
  Kan Şekeri Düşünce Ne Yapmalı https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-dusunce-ne-yapmali.html Fri, 07 Dec 2018 07:49:25 +0000 Kan şekeri düşünce ne yapmalı, Kan şekerinin düşmesi genelde uzun süren açlık durumlarında görülmektedir. Ancak sürekli bu durumun yaşanması başka nedenlere de bağlı olmaktadır. Kan şekeri düşüklüğü genelde yetişk Kan şekeri düşünce ne yapmalı, Kan şekerinin düşmesi genelde uzun süren açlık durumlarında görülmektedir. Ancak sürekli bu durumun yaşanması başka nedenlere de bağlı olmaktadır. Kan şekeri düşüklüğü genelde yetişkin bireylerde görülse bile nadiren genç bireylerde de görülmektedir. Bu durumum çözüm yollarına bakmadan önce kan şekerinin vücutta ne işe yaradığına bakmak gerekmektedir. 

  Kan şekeri ne anlama gelmektedir 

  Vücudumuz günlük faaliyetlerin sağlanması ve iç organların işleyişini düzgün yerine getirebilmek için enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu enerji ihtiyacının sağlanması yediğimiz yada içtiğimiz gıdalar yolu ile olmaktadır. Enerji olmadığı zaman doğal olarak halsiz düşmeye başlarız. Pankreas üzerinde salgılanan insülin kullanılarak enerjinin vücutta dağılımı sağlanmaktadır. Normal kabul edilen kan şekeri değerleri 79-100 mg/dl olarak tanımlanmaktadır. Bu üstünde yada altında olan değerler incelenmesi gerekmektedir. 

  Düşük kan şekeri nedir

  Düşük kan şekeri hipoglisemi manasına gelmektedir. Bu şekerin oluşması şeker kan şekeri düşüklüğünün 50 mg/dl altında olması gerekmektedir. Ancak bu kan şekeri düşüklüğü hemen olmaz. Vücuda 4 gün bile yemek vermeseniz bu değerin 60 mg/dl altına inmesini engellemektedir. Kan şekeri özellikle beyin ve kalp gibi hayati önem taşıyan organlar için tek enerji kaynağı olmaktadır. Kan şekeri düşüklüğü bu organların işleyişini çok kısa sürede etkilemektedir. 

  Kan şekeri nasıl düşer

  Kan şekeri düşmesinin en önemli nedenleri kullanılan ilaçlar yada fazla hareket ederek enerji harcamak olmaktadır. Özellikle uzun süren yürüyüşler, koşmak, ev işi yapmak vb. kan şekerinin düşmesine neden olabilen fiziksel faaliyetler olmaktadır. Bunun dışında ara öğünlerin uzun süre dışına çıkılması etken olmaktadır. Ani meydana gelen soğuk terleme, ellerde titreme, bulantı, dalgınlık, fenalık hali, açlık ve iç titremesi çok sık görülmektedir. 

  Kan şekeri düşünce ne yapmalı

  Kan şekerinin ne olduğu ve nasıl düştüğü hakkında kısa bir geçiş yaptık. Kan şekeri düşüklüğün belirtileri hafif ise kuru üzüm, elma, 4-5 kesme şeker, meyve suyu yada şekerli bisküvi yenilerek tekrar yükselmesi sağlanabilmektedir. Ancak şeker düşüklüğü sonucu bayılma ve bilinç kaybı meydana gelmiş ise mutlaka tıbbi müdahale yapılması gerekmektedir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.
  ]]>
  Gizli Kan Şekeri https://www.kansekeri.gen.tr/gizli-kan-sekeri.html Fri, 07 Dec 2018 14:46:23 +0000 Gizli Kan Şekeri, Pre-diyabet olarak bilinen gizli kan şekeri diyabet öncesi bireylerde fark edilmeden görülür. Gizli kan şekerinin diyabete dönüşmemesi için bireyin varsa aşırı kilolarından kurulması, sağlıklı besle Gizli Kan Şekeri, Pre-diyabet olarak bilinen gizli kan şekeri diyabet öncesi bireylerde fark edilmeden görülür. Gizli kan şekerinin diyabete dönüşmemesi için bireyin varsa aşırı kilolarından kurulması, sağlıklı beslenmesi, egzersizler yapması ve uzman hekimlerin kontrolü altında muayene olmalıdır. Gizli kan şekerinin, belirgin olarak diyabet hastalığa dönüşmemesi için bir takım önlemler alınmalıdır. Bu bireyler yaşam tarzlarını değiştirmesi, bir takım önlemler alması diyabeti önleyebilir ya da bu hastalığın ilerlemesini engelleyebilirsiniz. 

  Gizli kan şekeri olan kişilerde diğer kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski de baya yüksektir. Bu risk, gizli kan şekeri olan bireylerde 1,5 kat fazla iken, diyabet hastalığı olan kişilerde 4 kat daha fazla olabiliyor. Gizli kan şekeri rahatsızlığınız varsa kalp ve damar hastalıkları olabileceği riskini göz önünde bulundurmalı ve tedbirler almalısınız. 45 yaş üzeri kişiler normal kilo ağırlığının üzerinde iseler gizli kan şekeri testi yaparak bu rahatsızlığın olup olmadığını öğrenebilirler. 40 yaşın altında genç bireylerde, kilolu kişilerde bu risk fazla olabilir. Yüksek tansiyon, düşük HDL, yüksek Trigliserid, kolesterol, gestasyonel diyabet etki eden faktörler arasındadır. Gizli kan şekeri şüphesi bulunmuyorsa dahi her 3 yılda en 1 defa test yapmanız da fayda vardır. Açken yapılan kan şekeri testi eğer 100-126 miligram arasında çıkıyorsa, gizli kan şekeri şüphesi nedeniyle endokrinoloji uzmanına görünmeniz gerekir. 100 miligramın altında ise normal demektir.

  Gizli Kan Şekerinin Belirtileri Nelerdir
  • Aşırı yorgunluk ve halsizlik görülmesi.
  • Psikolojik yönden değişikliklerin görülmesi.
  • Açlık atakları, daima tatlı yeme isteği ve tatlı krizlerinin görülmesi
  • Bir anda aşırı kilo alma ve bir anda zayıflama
  • Gebelik durumunda kan şekerini değerinin bozulması
  • Şeker düşmeleri olması
  • Uyku düzeninin bozulması, gündüzleri aşırı uyuma isteği
  • Durduk yere sinirlenmek, öfkelenmek
  • Oturduğunuz yerde aşırı terleme, uyurken baş terlemesinin görülmesi
  • Aniden sıkıntı gelmesi, kişinin yerinde duramama gibi sorunlarının baş görmesi
  • Ebeveynlerde bu hastalığın olması ve çok su içme, idrara gitme, ağızda kuruluk, bir anda açlık hissi, buna bağlı olarak aşırı kilo alma.
  Gizli Kamera Şekeri Olan Bireylerin Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır

  Gizli kan şekeri olan bireyler mutlaka beslenme şekline dikkat etmelidir. Aşırı karbonhidrat​ almaması ve alınacak karbonhidrat​seviyesini dengede tutması gerekir. Çünkü vücuda aldığımız karbonhidrat şekere dönüşür. Bu yüzden alınan karbonhidrat seviyesini dengede tutmalısınız. Ara öğünlerde aç karınla asla meyve yenilmemesi ve yemekten sonra tüketilecek meyvenin de kabuğunun soyulmadan yenilmesine özen gösterilmelidir. Bal, reçel, çikolata, şeker, kek, tatlı, pasta, marmelat ve hazır meyve sularından uzak durulmalıdır. Alkol alan kişiler, alkolü mutlaka azaltmalı, light ve diyabetik ürünler bilinçli bir şekilde alınmalıdır. Gizli kan şekeri olan kişiler yediği tüm ürünlerin miktarını uzman bir hekime mutlaka danışmalıdır.
  ]]>
  Kan Şekeri Kaç Olmalı https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekeri-kac-olmali.html Sat, 08 Dec 2018 04:40:54 +0000 Kan şekeri kaç olmalı, toplumda diyabet hastalığının her gün giderek artması kan şekeri değerlerini önemli bir hale getirmiştir. Diyabetin görülme sıklığının artması glikoz tolerans bozukluğundan yani gizli şeker hastal Kan şekeri kaç olmalı, toplumda diyabet hastalığının her gün giderek artması kan şekeri değerlerini önemli bir hale getirmiştir. Diyabetin görülme sıklığının artması glikoz tolerans bozukluğundan yani gizli şeker hastalığından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu nedenle uzmanlar kandaki şeker değerinin belli oranda olması gerektiğini belirtirler. Uluslararası alanda kabul edilen kan şekeri değerleri bulunmaktadır. Yapılan ölçümler buna göre değerlendirilir.

  Açken yemek öncesinde kan şekeri değeri ölçüldüğünde, değerlerin 80-110 mg/dl aralığında olması en uygunudur. Yemeklerden iki saat sonrasında ölçümü yapılan tokluk kan şekeri değerleri de 80-140 mg/dl aralığında olması beklenir. Kan şekeri kaç olmalı, değerler nasıl çıkmalı bu önemlidir. Hem kan şekeri yüksekliği, hem de düşüklüğü sorun olarak kabul edilir. Yani kan şekerinde alt değer olan 80 mg/dl önemlidir. Bunun altındaki bir değer hastada hipoglisemi riski oluşturur. Beslenme ve ilaç kullanımıyla kan şekeri normal sınırlarına çekilmelidir. Hastalarda 110 mg/dl altında açlık kan şekeri çıkarsa, 140 mg/dl altında tokluk kan şekeri çıkarsa, Ha1c değerleri de incelenmelidir. Bununla hastanın son üç aydaki kan şekeri seviyeleri değerlendirilebilir. Elde edilen sonucun % 6,5 ve altında olması beklenir. Değerler yüksek çıkarsa, bu hastadaki diyabetin bir göstergesi olabilir. Kan şekeri değerlendirmesi sıkça yapılırsa, şeker hastalığı erken dönemde teşhis edilebilir. Bu sayede erken aşamada önlem alınabilir ve diyabetin olumsuz etkilerinden korunmak mümkün olabilir.

  Kan şekeri kaç olmalı;
  • Açlık kan şekeri sağlıklı bir kişide 80 mg/dl altında olmalı
  • Tokluk kan şekeri sağlıklı bir kişide yemeğin 2 saat sonrasında 140 mg/dl altında olmalıdır
  Açlık kan şekeri yüksek çıkarsa;
  • Şeker yükleme testi denilen OGTT hastaya yapılmalıdır. Testte hastaya 75 gr glikoz verilir ve 3 saat süren test yapılır. Saat başlarında hastadan kan numunesi alınır ve insülin ve kan şekerine bakılır.
  • Açlık kan şekerinin yüksek çıkması halinde, gizli şeker hastalığı araştırılır. Genetik olarak ailesinde şeker hastalığı olanlarda, aşırı kilolu hastalarda bu mutlaka değerlendirilmelidir.
  Hamilelikte kan şekeri kaç olmalı;

  Hamilelikte ölçülen açlık kan şekeri 80 mg/dl değerinin altında olması gerekir. Tokluk kan şekeri de, yemekten 1 saat sonra 130 mg/dl altında, 2 saat sonrada 120 mg/dl altında olması uygundur. Böyle bir durumda kadında şeker hastalığı riski olmaz. Ancak değerler bunların üzerinde çıkarsa, hamile kadına şeker yükleme testi yapılır.

  Şeker hastalarında kan şekeri kaç olmalı;

  Şeker hastaları için kabul edilen açlık kan şekeri değeri 100 mg/dl altındadır. Tokluk kan şekeri değeri de, yemekten sonraki 2. saatte 140 mg/dl altındadır. Yaşı 60 ve üzerindeki hastalarda ise, bu değerleri biraz daha yüksek olabilir. Diyabet hastalarının HbA1c değerlerinin de % 6,5 ve altında olması en uygunudur.
  ]]>
  Kan Şekerini Düşüren Bitkiler https://www.kansekeri.gen.tr/kan-sekerini-dusuren-bitkiler.html Sat, 08 Dec 2018 17:29:02 +0000 Kan Şekerini Düşüren Bitkiler, Gün içerisinde kan şekeri bazı sebeplerden dolayı yükselmektedir. Kan şekerinin oranında yaşanan yükselmeler için tıbbı ilaçlar kullanılacağı gibi kan şekerini düşüren bitliler de kullan Kan Şekerini Düşüren Bitkiler, Gün içerisinde kan şekeri bazı sebeplerden dolayı yükselmektedir. Kan şekerinin oranında yaşanan yükselmeler için tıbbı ilaçlar kullanılacağı gibi kan şekerini düşüren bitliler de kullanılabilir. Kan şekerini düşüren bitkiler hemen hemen herkesi ulaşabileceği bitkilerdir. Kan şekerini düşüren bitkiler gün içinde ve düzenli olarak tüketilirse kan şekerinin oranı düşecektir. 

  Kan şekerini düşüren bitkiler şunlardır; 

  Badem: Badem yağ ve protein bakımından zengin olduğu için insülün direncini artırmaktadır. Gün içinde yaklaşık 15 adet kadar badem tüketilmesi şeker hastalığı riskini azaltmaktadır. 
  Tarçın: Kan şekerini düşüren tarçın kolesterol dengesini düzenlediği gibi kan şekeri oranını da düzenlemekte ve kan şekerini düşürmektedir. 
  Tatlı Patates:  Tatlı patates glisemik açısından düşük olduğu için kan şekerini dengelemektedir. 
  Elma Sirkesi ve Limon: Yiyeceklerin yanın da limon ya da elma sirkesi tüketilmesi kan şekerini düşürmektedir. Elma sirkesini biraz sulandırıp içilmesi de kan şekerini düşürmektedir. 
  Keten Tohumu: Keten tohumu içerisinde yüksek miktarda besin lifi ve yağ asidi bulunduğu için kan şekerini düşürmek için kullanılması önerilir. 
  Yeşil Yapraklı Sebzeler: Enerji bakımından düşük olan sebzeler kan şekerini düşürmekte ve dengelemektedir. Kan şekerini düşürmek için ıspanak, lahana, marul gibi sebzelerin tüketilmesi önerilir. 
  Armut: Armutta düşük glisemik indeksine sahip olduğu için kan şekeri düzeyinde problem yaşayan kişilerin mutlaka tüketmesi gerekmektedir.  Kan şekerini düşürmek için armut tüketirken mutlaka yanında süt ya da yoğurtta tüketmeniz gerekmektedir. 
  Kuru Baklagiller: Kolesterol düzenlemesini sağladığı gibi kan şekerini de düzenlemektedir.  Kan şekerinin düşmesi için hafta da düzenli olarak kuru fasulye, nohut besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.
  ]]>